more_horiz
Historia

Agatha Christie. "Dla niej twórczość kryminalna była sposobem zarabiania na życie"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 05:40
- Może w moich kryminałach nie ma zbyt głębokich myśli, ale dużo jest dramatycznych i przewrotnych pomysłów - mówiła Agatha Christie.
Agatha Christie (1924)
Agatha Christie (1924)Foto: PAP

12 stycznia 1976 roku zmarła Agatha Christie. Angielka była autorką kilkudziesięciu kryminałów, sztuk teatralnych oraz mniej znanych powieści obyczajowych pisanych pod pseudonimem Mary Westmacott. Według badań UNESCO lepiej od książek Agaty Christie sprzedawały się tylko Biblia i dzieła Szekspira.

Wiele z jej powieści doczekało się ekranizacji: "Morderstwo w Orient Expressie", "Śmierć na Nilu", "4.50 z Paddington". W oparciu o jej książki powstały scenariusze licznych seriali telewizyjnych i słuchowisk radiowych.

- Dla niej twórczość kryminalna była sposobem zarabiania na życie, ona się uważała za rzemieślnika - wspomina tłumaczka jej dzieł Anna Bańkowska.

Według pisarki Ireny Szymańskiej, Agatha Christie miała dar tworzenia bohaterów, do których się przywiązujemy i którym "kibicujemy". - Czytając którąkolwiek z jej książekę, chciałam, by, broń Boże, nie "mój" bohater okazał się zbrodniarzem - dodała.


Posłuchaj
20:48 tropicielka zła.mp3 "Tropicielka zła" - archiwalna audycja z wypowiedziami Agathy Christie. (Archiwum PR)

 

Wykreowane przez mistrzynię powieści kryminalnej postaci detektywów - Herculesa Poirota oraz panny Marple - mają zaprowadzić porządek w chaosie wydarzeń i wskazać, kto i dlaczego zabił. Autorka daje przez to wyraz przeświadczeniu, że wina zawsze może zostać wykryta.

Nieśmiertelna Agatha Christie

Christie napisała też najdłużej bez przerw wystawianą sztukę na świecie. Premiera "Pułapki na myszy" odbyła się 25 listopada 1952 roku w Londynie. Sztuka grana jest nadal i doczekała się 20 tysięcy przedstawień w tym samym londyńskim St Martin's Theatre.

"W tej sztuce każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku i gustu. Podoba się młodym, podoba się starym. Bez zarozumiałości z jednej, a fałszywej skromności z drugiej strony, mogę powiedzieć, że w swoim gatunku - to znaczy: lekkich utworów scenicznych ze szczyptą humoru i zarazem dreszczykiem grozy - wyróżnia się sprawną konstrukcją. Akcja wciąga, a jednocześnie zaskakuje, trudno powiedzieć, dokąd nas doprowadzi za parę minut" - pisała w swojej autobiografii autorka.

mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA literatura Londyn
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem