Historia

Zatopiony japoński okręt podwodny z czasów II wojny światowej teraz do obejrzenia dzięki wirtualnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 05:40
Pierwsza zatopiona w czasie II wojny światowej u wybrzeży Australii jednostka została zmapowana przez naukowców. Na tej podstawie opracowano szczegółowy model 3D wraku, który spoczywa na dnie od 80 lat. 
Wizualizacja okrętu I-124.
Wizualizacja okrętu I-124. Foto: mat.prasowe/scimex

20 stycznia 2022 roku minęło 80 lat od pierwszego zatopienia japońskiej łodzi podwodnej przez okręt wojenny Royal Australian Navy podczas II wojny światowej. 80 japońskich członków załogi zginęło na pokładzie okrętu podwodnego I-124 w 1942 roku, gdy został on zatopiony przez siły alianckie 65 kilometrów od wybrzeża portu Darwin podczas operacji stawiania min. Historyczny wrak jest grobem wojennym, chronionym przez prawodawstwo Wspólnoty Narodów, a nurkowanie w jego pobliżu jest ściśle ograniczone.

Plan okrętu podwodnego I-124. Fot.: mat. prasowe Plan okrętu podwodnego I-124. Fot.: mat. prasowe

Wirtualna wycieczka 

W ramach przygotowań do obchodów 80. rocznicy zatopienia okrętu, w październiku 2021 roku Wydział Dziedzictwa Rządu Terytorium Północnego wraz z Australijskim Instytutem Nauk Morskich podjęły inicjatywę, której efektem było zmapowanie wraku za pomocą najnowocześniejszych metod teledetekcji. 

- Opierając się na naszych danych, historycznych planach statków i fotografiach, stworzyliśmy wirtualne doświadczenie nurkowe, w którym film wideo prowadzi widza przez proces zbierania danych, a następnie zabiera go w głębiny, aby doświadczyć wraku z pierwszej ręki - mówi dr McCarthy, archeolog morski z Flinders University, współautor wirtualnej wycieczki po okręcie. 

Wrak jest uważany za bardzo istotne miejsce wspólnego dziedzictwa między Australii i Japonii, a były premier Japonii Shinzo Abe uczestniczył w 2018 roku w nabożeństwie żałobnym w Darwin, honorującym japońskich marynarzy, którzy zginęli.

Scimex.org/bm

Czytaj także

Kamikadze – ostatnia broń w wojnie na Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 06:05
- Było to samobójstwo skodyfikowane. Pilot wsiadał do samolotu, aby trafić w okręt przeciwnika. Byli to wyłącznie ochotnicy, a lot był bez możliwości powrotu, bo paliwa w samolocie wystarczało tylko w jedną stronę - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa o Midway - burza nad Pacyfikiem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 05:35
5 czerwca 1942 roku po utracie czterech lotniskowców admirał Yamamoto nakazał odwrót spod Midway. Dwa dni później - 7 czerwca - klęska Japończyków dokonała się. Wygrana przez Amerykanów bitwa stała się punktem zwrotnym II wojny światowej na Pacyfiku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akt kapitulacji Japonii. Koniec wojny na Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 05:40
Był 2 września 1945, godzina 9. Na pokładzie zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej pancernika USS "Missouri" podpisano akt kapitulacji Japonii. Niespełna miesiąc po ataku atomowym na Hiroszimę i Nagasaki waleczni Japończycy oddali broń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atak na Pearl Harbor. Tego dnia zginęło 2400 Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 05:45
O świcie 7 grudnia 1941 roku do ataku na amerykańską bazę Pearl Harbor ruszyło 6 lotniskowców z 360 samolotami oraz 2 pancerniki, 9 niszczycieli i 10 okrętów podwodnych.
rozwiń zwiń