Historia

"Antek policmajster" – komediowy hit międzywojnia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 05:40
87 lat temu, w piątkowy wieczór 8 lutego 1935 roku, odbyła się premiera przezabawnego filmu z Adolfem Dymszą, w reżyserii mistrza polskiego kina lat 30. Michała Waszyńskiego: "Antek policmajster".
Adolf Dymsza w filmie Antek policmajster
Adolf Dymsza w filmie "Antek policmajster"Foto: EAST NEWS/POLFILM

Na premierze - która miała miejsce w najnowocześniejszym kinie stolicy w latach trzydziestych: w "Napoleonie" przy placu Trzech Krzyży - można było spotkać śmietankę artystyczną Warszawy. Publiczność wielokrotnie wybuchała salwami śmiechu, treść filmu bowiem niezwykle karykaturalnie pokazywała przywary Polaków. Warto dodać, że "Antek policmajster" z miejsca został okrzyknięty mianem najlepszej polskiej komedii.

Gwiazdorska obsada

Film ten nakręcił Michał Waszyński, znakomity twórca ponad czterdziestu filmów fabularnych, a wśród nich takich hitów, jak: "Profesor Wilczur", "Serce matki", "Znachor", "Dybuk", "Dodek na froncie", "Bolek i Lolek", "Papa się żeni", "ABC miłości", "Wacuś", "Pieśniarz Warszawy", "Co mój mąż robi w nocy?", "Kocha, lubi, szanuje" czy "Jego ekscelencja subiekt".

W "Antku policmajstrze" istotne było obsadzenie poszczególnych ról. W głównej występuje sam Adolf Dymsza - król polskiej komedii dwudziestolecia międzywojennego. Dymszy towarzyszyły inne ówczesne gwiazdy kina, choćby Mieczysława Ćwiklińska, a także Maria Bogda, Stefania Górska oraz Antoni Fertner i Józef Kondrat. Aktorzy ci niezwykle subtelnie, bez zbędnych przerysowań, odegrali swoje role, co sprawiło, że fabuła w autentyczny sposób "rozśmiesza do łez".

Co ciekawe, film ten nie tylko u nas uznano za najlepszą komedią swego czasu – był bardzo popularny także w Rosji Radzieckiej, gdzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

Komediowa zamiana ról

Fabuła "Antka policmajstra", przypominająca nieco "Rewizora" Mikołaja Gogola, została opracowana po mistrzowsku. Nie mogło być inaczej, skoro za scenariusz wzięli się tacy mistrzowie, jak Konrad Tom, Emanuel Schlechter i Anatol Stern. Trzeba jeszcze dodać, że muzykę skomponował Henryk Wars.

Portal "FilmPolski.pl" tak streszcza zawiązanie akcji tego filmu: "Antek Król, morowy chłop, sprzedawca królików na warszawskim Kercelaku, niewinnie ścigany przez policję rosyjską za knowania antypaństwowe, uchodząc przed pogonią, znajduje się przypadkowo w przedziale wagonu, w którym jedzie nowy policmajster do pewnego prowincjonalnego miasteczka. Policmajster śpi, nadużywszy alkoholu. Korzysta z tego Antek, przywdziewa jego mundur i zostaje przyjęty przez władze rządowe i miejskie jako autentyczny policmajster…".

***

Czytaj także:

***

Film stał się hitem roku 1935. Po wojnie był przechowywany w zbiorach londyńskiego Instytutu Polskiego, a w 2017 roku wrócił do Polski, do zbiorów Filmoteki Narodowej.

PP

Źródło: www.filmweb.pl

Czytaj także

Konrad Tom – prawdziwie wielki aktor przedwojennego kabaretu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 05:30
9 kwietnia 1887 roku urodził się w Warszawie Konrad Tom, aktor oraz autor scenariuszy do przedwojennych hitów kinowych, m.in. "Czy Lucyna to dziewczyna" i "Ada, to nie wypada!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Olsza. Gwiazda warszawskich przedwojennych kabaretów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 05:40
3 grudnia 1895 roku urodził się Tadeusz Olsza. Był jednym z najpopularniejszych artystów kabaretowych dwudziestolecia międzywojennego, znanym ze swoich umiejętności tanecznych, zabawnych monologów i piosenek. Zapamiętany został również jako zdolny aktor, współpracujący między innymi z warszawskim teatrem "Syrena" i Teatrem Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moje komedie wzięły się ze strachu". Radiowe opowieści Sylwestra Chęcińskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 05:40
- Jakbym miał ocenić, skąd są te moje komedie, to bym powiedział, że ze strachu. Z mojej obawy, że nie będą śmieszne i że ludzie ich nie zaaprobują. Jednym słowem, że z komedii zrobią się tragikomedie - powiedział w 1975 roku Sylwester Chęciński na antenie Polskiego Radia. Znakomity reżyser, twórca "Samych swoich", zmarł 8 grudnia 2021 roku. 
rozwiń zwiń