more_horiz
Historia

Tadeusz Nowakowski. Reporter Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 05:35
Był typowym emigrantem politycznym, uznanym przez PRL za wroga ludu. Przez niemal pół wieku jego twórczość była w Polsce zakazana, a jego nazwisko wykreślone ze słowników i encyklopedii.
Papież Jan Paweł II w rozmowie z Tadeuszem Nowakowskim i jego synem Markiem (Wiedeń 1984). Źr: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Papież Jan Paweł II w rozmowie z Tadeuszem Nowakowskim i jego synem Markiem (Wiedeń 1984). Źr: Narodowe Archiwum Cyfrowe

11 marca 1994 roku zmarł Tadeusz Nowakowski, pisarz emigracyjny i dziennikarz, wieloletni pracownik Radia Wolna Europa. Polacy znali go przede wszystkim jako radiowego reportera papieża, który towarzyszył Ojcu Świętemu w podróżach po wszystkich kontynentach świata.

Setki audycji Tadeusza Nowakowskiego na stronie serwisu - Radia Wolności >>>

Posłuchaj
28:30 Tadeusz Nowakowski - reporter papieża, przed glosnikami.mp3 Tadeusz Nowakowski - reporter papieża. Archiwalna audycja Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

Posłuchaj
21:26 Tadeusz Nowakowski opowiada... Audycja Piotra Załuskiego. Rozmowa P. Załuskiego z Tadeuszem Nowakowskim - dotycząca pielgrzymek apostolskich Jana Pawła II (dokończenie).

 

Był synem dziennikarza i działacza narodowego Stanisława i Emilii z domu Gerke. Od 1920 roku rodzina Nowakowskich mieszkała w Bydgoszczy. W 1938 roku podjął studia na wydziale filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, które przerwał wybuch wojny. Jako ochotnik walczył w kampanii wrześniowej. Podczas okupacji mieszkał we Włocławku. W 1941 roku został aresztowany przez Gestapo i pod zarzutem udziału w konspiracji skazany na śmierć, zamienioną na 30 lat więzienia.

W 1945 roku został oswobodzony przez aliantów. Trafił do Londynu, gdzie współpracował  między innymi z sekcją polską radia BBC. W 1952 roku został  pracownikiem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pod pseudonimem Tadeusz Olsztyński prowadził m.in. "Panoramę dnia" i cotygodniowe gawędy "Przy kawiarnianym stoliku". Brał udział jako reporter w kilkudziesięciu pielgrzymkach papieża Jana Pawła II. Owocem tych podróży były liczne reportaże. W 1995 roku wrócił do Polski. 

pd

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem