more_horiz
Historia

Bucza i Katyń. Rosjanie wykorzystują sprawdzone metody

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 05:50
Kilka dni temu świat obiegły tragiczne obrazy z Buczy pod Kijowem. Masowe groby i egzekucje strzałem w głowę przywołują najgorsze skojarzenia. W tym samym czasie rosyjska propaganda wzywa do eliminacji ukraińskich elit. Wszystko to w przededniu 82. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Węzeł katyński - ręce związane na plecach ofiary. Zdjęcie z 1943 r. z ekshumacji ciał polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu w 1940 r.Związane ręce jednej z ofiar w Buczy pod Kijowem
Węzeł katyński - ręce związane na plecach ofiary. Zdjęcie z 1943 r. z ekshumacji ciał polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu w 1940 r./Związane ręce jednej z ofiar w Buczy pod Kijowem Foto: PR na podstawie: Wikimedia, dp/MIKHAIL PALINCHAK/PAP/EPA

Zbrodnie w Buczy

Rosjanie zostali wyparci z podkijowkiej Buczy, jednak to, co po sobie zostawili, budzi przerażenie. Zwłoki zamordowanych cywili leżały na ulicach od tygodni. Ofiary miały związane z tyłu ręce, były torturowane, a na koniec zabite strzałem w tył głowy. Część ciał Rosjanie wrzucili do specjalnie wykopanych masowych grobów w centrum miasta. Dotychczas odnaleziono około 400 ofiar moskiewskich zbrodniarzy.

***

Czytaj także:

***

Kreml wszystkiemu zaprzecza. Niektóre rosyjskie media stoją na stanowisku, że mordów dokonali sami Ukraińcy, inne natomiast przekonują, że żadnej zbrodni nie było, a wszystkie zdjęcia i filmy to mistyfikacja przygotowana przez Zachód. Takie tłumaczenia nie mogą dziwić. W końcu wyzwoliciele nie popełniają zbrodni.

Eliminacja elit 

Narracja ta nijak się ma do tekstu opublikowanego w RIA Novosti. Rosyjska państwowa agencja informacyjna przedstawiła długoletni plan, jaki Moskwa zamierza wprowadzić na podbitej Ukrainie. Ukazanie się artykułu zbiegło się w czasie z odkryciem masowych grobów w Buczy.

Zdaniem autora tekstu, rosyjskiego politologa Timofieja Siergiejcewa, w Europie nie ma miejsca dla Ukrainy. Kraj ten, w jego mniemaniu, należy całkowicie "zdeukrainizować” i poddać rosyjskim wpływom. Twórca przekonuje, że obecne cierpienia ludności cywilnej są sprawiedliwą karą za wspieranie neonazistowskiej władzy. By zapanował spokój, z kraju trzeba będzie wyplenić wszystko, co ukraińskie i proeuropejskie, począwszy od elit, które nie nadają się do reedukacji.

Katyń - zobacz serwis historyczny

Katyń

Wszystko to budzi najgorsze skojarzenia. 5 marca 1940 roku szef NKWD Ławrientij Beria skierował do Józefa Stalina tajną notatkę. Stwierdził, że przebywający w obozach polscy jeńcy "są zatwardziałymi i nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej". Zalecał więc ich eliminację poprzez rozstrzelanie. Jeszcze tego samego dnia wniosek Berii został zaakceptowany.

Operację rozpoczęto na początku kwietnia. W Katyniu, Charkowie i Miednoje funkcjonariusze NKWD zamordowali strzałem w tył głowy 14 tys. osób. Kolejne 7 tys. Rosjanie rozstrzelali na terenie sowieckich obozów. Ofiary miały zawiązane ręce z tyłu, a ich ciała wrzucano do masowych grobów. Wśród zamordowanych wiosną 1940 roku Polaków byli oficerowie, funkcjonariusze służb mundurowych, lekarze, księża, prawnicy, artyści czy nauczyciele. Ludzie wykształceni, stanowiący elitę kraju.

Stalin wiedział, że stworzenie nowego podległego Związkowi Radzieckiemu państwa polskiego wymaga podjęcia drastycznych środków. Wierzył, że eliminacja autorytetów pozwoli mu zbudować nowe struktury społeczne, podatne na indoktrynacje i nieskore do buntu. Putin, dążący do przywrócenia sowieckiego imperium, sumiennie korzysta z dorobku poprzedników.

th

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem