Historia

Piotr Paleczny - urodziny wybitnego pianisty

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 05:20
Dzisiaj przypadają 76. urodziny Piotra Palecznego, wybitnego pianisty i pedagoga, laureata wielu międzynarodowych nagród, w tym III nagrody w Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1970 roku.
Piotr Paleczny, 2010
Piotr Paleczny, 2010Foto: PAP/Leszek Szymański

Wszystkiego Najlepszego Szanowny Jubilacie! W Polsce znamy Twoje osiągnięcia, a nazwisko jest powszechnie lubiane i oklaskiwane. Znamy Twoje osiągnięcia, te konkursowe i te wirtuozerskie... ale po kolei. Już wiemy - był Rybnik i 10 maja 1946 roku.

Najpierw szkoły muzyczne, I i II stopnia w Rybniku, później Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Katowicach, by dopełnić dzieła pod okiem prof. Jana Ekiera w Państwowej Szkole Muzycznej w Warszawie. To właśnie w tym czasie przyszły sukcesy i nagrody Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych - w Sofii, Monachium, Pleven,Bordeaux czy na najsłynniejszym z konkursów - im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tu III nagroda na VIII konkursie. Wielkie wyróżnienie, szkoda, że "tylko" trzecie miejsce.

Niebagatelne znaczenie dla kariery ma okres bezpośrednio po tych licznych sukcesach. To wtedy pojawiło się wiele propozycji koncertowania w słynnych salach koncertowych Europy i Ameryki Północnej. Wiele znanych orkiestr chciało koncertować z wirtuozem. My cieszymy się, że Wielki Artysta jest też dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w przepięknych Dusznikach-Zdroju. Warto dodać, że jest to najstarszy polski festiwal muzyczny. Dość powiedzieć, że od 1985 roku aż osiem razy występował w roli jurora Konkursu Chopinowskiego. Natomiast od 2004 roku prowadzi Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Nasz wirtuoz fortepianu nie zamyka się jedyne na prowadzenie, kierowanie czy jurorowanie w wielu konkursach na świecie. Paleczny jest też cenionym i lubianym pedagogiem, m.in. w klasie fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także specjalne kursy mistrzowskie w wielu krajach świata. Oprócz poświęcenia się muzyce Chopina zwraca także baczną uwagę swoich studentów na pozostałych polskich kompozytorów - tu m.in. Paderewski, Lutosławski czy Szymanowski. Z zagranicznych wirtuozów możemy usłyszeć go w repertuarze Johannesa Brahmsa, Modesta Musorgskiego czy Milija Bałakiriewa.

Małgorzata Kosińska, na stronach portalu Culture.pl tak opisuje te osiągnięcia Artysty: "W 1998 otrzymał tytuł naukowy profesora. Wykładał też podczas kursów mistrzowskich, m.in. w Bordeaux, Amsterdamie, Paryżu, Kopenhadze, Buenos Aires, Montevideo, mieście Meksyku, Nowym Jorku, Tokio, Hamamatsu, Sydney, Freiburgu, Toronto, Lugano i Warszawie. W marcu 2017 roku otrzymał dyplom i Tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina. Obecnie jest również profesorem w Talent Music Academy w Brescii we Włoszech. Był wielokrotnie jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Warszawie, Leeds, Paryżu, Londynie, Dublinie, Genewie, Pradze, Moskwie, Santander, Tokio, Hamamatsu, Taipei, Cleveland (w lipcu 2007 był przewodniczącym konkursu pianistycznego, będąc tym samym pierwszym Polakiem, którego zaproszono do przewodniczenia jury konkursu organizowanego w Stanach Zjednoczonych), Seulu, Los Angeles, Salt Lake City, Minneapolis, Montrealu, Toronto, Tel Avivie, Kitzingen, Casablance, Tajpej, Shenzhen, Hilton Haed, Takamatsu".

Podziwiając Pana Piotra, jeszcze raz składamy mu serdeczne życzenia i gromko śpiewamy STO LAT!

PP