Historia

Rosjanie ukradli bezcenne złoto Scytów z muzeum w ukraińskim Melitopolu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 05:40
Jak podała Polska Agencja Prasowa, rosyjscy żołnierze, okupujący Melitopol w południowo-wschodniej Ukrainnie, ukradli z tamtejszego Muzeum Krajoznawczego cenne eksponaty. Wśród utraconych artefaktów znajduje się między innymi kolekcja scytyjskiego złota. Jest to jeden z największych i najdroższych ukraińskich zbiorów.  
Rosyjski żołnierz okupujący ukraińskie miasto Melitopol
Rosyjski żołnierz okupujący ukraińskie miasto Melitopol Foto: PAP/EPA/Sergei Ilnitsky/Twitter

Rosyjscy złodzieje

Skradzione artefakty - datowane na IV wiek p.n.e. - zostały odkryte przez archeologów w 1954 roku podczas wykopalisk prowadzonych w północno-zachodniej części Melitopola. Badacze natrafili wówczas na dwukomorowy kurhan scytyjski, w którym znajdowało się blisko 4 tysiące wykonanych ze złota przedmiotów. Szczególnie cenne okazały się dwie ozdoby - diadem oraz kołczan, na którym wyryto sceny z życia Achillesa (greckiego herosa, jednego z bohaterów wojny trojańskiej), otoczone bogatą ornamentyką zwierzęcą i roślinną. Zdaniem badaczy artefakty zostały wykonane przez greckich złotników, którzy w czasach starożytnych często sprzedawali swoje wyroby Scytom. Od wielu lat znajdowały się na wystawie w Muzeum Krajoznawczym w Melitopolu.

Według ukraińskich śledczych do kradzieży doszło prawdopodobnie pod koniec kwietnia 2022 roku. Mimo że pracownicy muzeum i przedstawiciele władz miasta dwa miesiące wcześniej ukryli cenne eksponaty, Rosjanom udało się je zdobyć dzięki pomocy "kolaborantów".

Kim byli Scytowie?

Scytowie zamieszkiwali olbrzymie stepy ciągnące się od Dunaju na zachodzie, po góry Ałtaj na wschodzie i Kaukaz na południu. Ślady ich obecności można znaleźć również m.in. na terenie dzisiejszej Polski i Ukrainy. Ich najbardziej rozwinięte struktury państwowe powstały w I wieku n.e. na Krymie. 

Pierwsze wzmianki na ich temat sięgają VII wieku p.n.e., jednak najwięcej informacji o tym starożytnym ludzie dostarcza nam grecki historyk Herodot z Halikarnasu, który w swoich "Dziejach" opisał m.in. pochodzenie Scytów, panujące u nich stosunki społeczne i gospodarcze, a także prowadzone przez nich wojny. 

Scyt 1200 Shutterstock.jpg
Kim byli Scytowie? Próbki DNA zdradzają tajemnicę ich pochodzenia

Ten koczowniczy lud słynął bowiem ze swojej waleczności i umiejętności jeździeckich. Znani byli również jako wybitni łucznicy. Z tego też powodu w czasach starożytnych często byli zatrudniani jako najemnicy - w połowie IV wieku p.n.e. weszli w skład armii dowodzonej przez ateńskiego tyrana Pizystrata. 

Scytowie wywarli wielki wpływ na kultury sąsiednich cywilizacji, rozpowszechniając nowe technologie, w tym między innymi siodła i odkryte przez nich łuki kompozytowe. Zmierzch ich potęgi przypada na pierwsze wieki naszej ery. Lud pozostawił po m.in. sobie liczne, często bogato zdobione, przedmioty użytkowe, takie jak kołczany, sprzączki, uprzęże i naczynia. Do tej pory na terenie zarówno Europy, jak i Azji odkrywane są coraz to nowe scytyjskie kurhany. Najsławniejsze i najbardziej okazałe mieszą się w okolicach m.in. w Nikopola (Ukraina), Zwinogródka (Ukraina), Symferopola i Kercza (oba miasta znajdują się na Ukrainie).

Źródło: PAP/jb

Czytaj także

Trwają ataki na ukraińskie miasta. "Chcą wszystko przeobrazić w Buczę i Mariupol"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 12:11
Jak poinformowała policja obwodu charkowskiego na Facebooku, "cztery osoby zginęły, a 30 odniosło obrażenia w poniedziałek na skutek rosyjskiego ostrzału Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pink Floyd nagrał utwór wspierający Ukrainę. Teledysk zobaczyły już miliony

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 17:26
Jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych świata, Pink Floyd, nagrał piosenkę "Hey, Hey, Rise Up", dedykowaną Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. W utworze zamieszczonym w czwartek na platformie YouTube wykorzystano fragmenty znanej ukraińskiej pieśni patriotycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Najważniejszym zadaniem jest przygotowanie żłobków i przedszkoli". Wiceszef MSWiA o pracach oświaty dla uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 14:33
Wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker powiedział, że "na 1 września system szkolny ma być gotowy na przyjęcie uczniów z Ukrainy tak, aby polskie dzieci nie odczuwały znaczącego wzrostu liczby dzieci uciekinierów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atak rakietowy na Kijów. Zginęła dziennikarka Radia Swoboda

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 13:30
W wyniku ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Kijowie zginęła dziennikarka i producentka ukraińskiej redakcji Radia Swoboda (Radia Wolna Europa) Wira Hyrycz. Ciało dziennikarki zostało wydobyte spod gruzów.
rozwiń zwiń