Niezwykłe znalezisko
Zgodnie z decyzją dowódcy brygady, cenne amfory zostały wydobyte przez żołnierzy, zabezpieczone i przekazane pracownikom Muzeum Archeologicznego w Odessie. Z powodu trwającej wojny archeolodzy nie byli w stanie zbadać i udokumentować miejsca znalezienia artefaktów.
Wojskowym przede wszystkim zależało jednak na ochronie tych zabytków przez armią rosyjską, która - jak podało UNESCO - od marca 2022 roku zdążyła zniszczyć i/lub ograbić ponad 133 obiekty ukraińskiej kultury, w tym muzea, pomniki i miejsca kultu religijnego. Warto wspomnieć chociażby, że pod koniec kwietnia 2022 roku rosyjscy żołnierze ukradli bezcenne artefakty należące do Muzeum Krajoznawczego w Melitopolu. Wśród utraconych eksponatów znajdowała się m.in. kolekcja scytyjskiego złota - jeden z największych i najdroższych ukraińskich zbiorów - pochodząca z około IV wieku p.n.e.
Historia Odessy sięga czasów starożytnych
Historia Odessy jest niezwykle barwna i zawiła. Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach sięgają VI wieku p.n.e. Wówczas istniały tam dwie greckie kolonie - "Isiaka" i "Istrian". Pozostałości po tych antycznych osadzach - pochodzące z okresu pomiędzy V a III wiekiem p.n.e. - są wystawione przy Bulwarze Prymorskim, jednej z centralnych spacerowych ulic miasta, w specjalnie w tym celu zbudowanym punkcie turystycznym.
Około IV wieku n.e. na tym terenie zaczęły się osiedlać ludy tureckie, a w XIII wieku obszar ten został opanowany przez Złotą Ordę, czyli historyczne państwo mongolskie. Wkrótce potem region ten był już kontrolowany przez Wielkie Księstwo Litewskie - wiemy na pewno, że w tamtym okresie na terenie Odessy istniała osada Kaczibej, o której źródła pisane po raz pierwszy wspominają w 1415 roku.
W XVI wieku obszar ten znajdował się już w granicach Imperium Osmańskiego - na miejscy Kaczibej powstała miejscowość zwana Hadżibej, a w jej pobliżu fort Yeni-Dunya. W natomiast 1789 roku tereny te zostały zajęte przez wojska rosyjskie. Zbudowano tam wówczas nowe zupełnie nowe miasto, które otrzymało nazwę "Odessa" - uważano bowiem, że w starożytności istniała w tym miejscu grecka kolonia "Odessos". W granicach państwa ukraińskiego miasto znajduje się od 1991 roku, czyli od czasu upadku ZSRR.
Źródło: portal Kopalnia Wiedzy/jb