more_horiz
Historia

Odessa. Podczas kopania okopów żołnierze odnaleźli antyczne amfory

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 05:40
W maju 2022 roku ukraińscy żołnierze z 126 Samodzielnej Brygady Obrony Terytorialnej miasta Odessa dokonali niezwykłego odkrycia archeologicznego. Podczas budowy umocnień do ochrony miasta przez wojskiem rosyjskim, natrafili na starożytne amfory. Wstępna ocena artefaktów wykazała, że mogą one pochodzić z IV lub V wieku n.e.
Zasieki na ulicach Odessy
Zasieki na ulicach Odessy Foto: Eurokinissi / Zuma Press / Forum

Niezwykłe znalezisko

Zgodnie z decyzją dowódcy brygady, cenne amfory zostały wydobyte przez żołnierzy, zabezpieczone i przekazane pracownikom Muzeum Archeologicznego w Odessie. Z powodu trwającej wojny archeolodzy nie byli w stanie zbadać i udokumentować miejsca znalezienia artefaktów.

Wojskowym przede wszystkim zależało jednak na ochronie tych zabytków przez armią rosyjską, która - jak podało UNESCO - od marca 2022 roku zdążyła zniszczyć i/lub ograbić ponad 133 obiekty ukraińskiej kultury, w tym muzea, pomniki i miejsca kultu religijnego. Warto wspomnieć chociażby, że pod koniec kwietnia 2022 roku rosyjscy żołnierze ukradli bezcenne artefakty należące do Muzeum Krajoznawczego w Melitopolu. Wśród utraconych eksponatów znajdowała się m.in. kolekcja scytyjskiego złota - jeden z największych i najdroższych ukraińskich zbiorów - pochodząca z około IV wieku p.n.e.

Historia Odessy sięga czasów starożytnych

Historia Odessy jest niezwykle barwna i zawiła. Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach sięgają VI wieku p.n.e. Wówczas istniały tam dwie greckie kolonie - "Isiaka" i "Istrian". Pozostałości po tych antycznych osadzach - pochodzące z okresu pomiędzy V a III wiekiem p.n.e. - są wystawione przy Bulwarze Prymorskim, jednej z centralnych spacerowych ulic miasta, w specjalnie w tym celu zbudowanym punkcie turystycznym.

Około IV wieku n.e. na tym terenie zaczęły się osiedlać ludy tureckie, a w XIII wieku obszar ten został opanowany przez Złotą Ordę, czyli historyczne państwo mongolskie. Wkrótce potem region ten był już kontrolowany przez Wielkie Księstwo Litewskie - wiemy na pewno, że w tamtym okresie na terenie Odessy istniała osada Kaczibej, o której źródła pisane po raz pierwszy wspominają w 1415 roku. 

W XVI wieku obszar ten znajdował się już w granicach Imperium Osmańskiego - na miejscy Kaczibej powstała miejscowość zwana Hadżibej, a w jej pobliżu fort Yeni-Dunya. W natomiast 1789 roku tereny te zostały zajęte przez wojska rosyjskie. Zbudowano tam wówczas nowe zupełnie nowe miasto, które otrzymało nazwę "Odessa" - uważano bowiem, że w starożytności istniała w tym miejscu grecka kolonia "Odessos". W granicach państwa ukraińskiego miasto znajduje się od 1991 roku, czyli od czasu upadku ZSRR. 

Źródło: portal Kopalnia Wiedzy/jb


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem