Historia

XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie, na których nie byliśmy obecni

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 05:35
38 lat temu, w sobotę 28 lipca 1984 roku, rozpoczęły się w Los Angeles XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie. O tyle ciekawe, że wiele krajów komunistycznego bloku wschodniego zbojkotowało to wielkie sportowe wydarzenie. Wśród nich była także Polska Ludowa.
Stadion olimpijski. Los Angeles 1984 r.
Stadion olimpijski. Los Angeles 1984 r.Foto: Forum

Oficjalny powód bojkotu był śmieszny i niemądry - Związek Radziecki, lider w pokazowych akcjach wobec USA, stwierdził, że obawia się smogu i nie ma przekonania co do bezpieczeństwa swoich sportowców, a zaplecze sportowe w Los Angeles miałoby stać na bardzo niskim poziomie. O ile smog i bezpieczeństwo można by jeszcze uznać za mające jakieś podstawy, o tyle jakość zaplecza sportowego w kraju, w którym były to już szóste igrzyska,, trzecie letnie, a drugie właśnie w Los Angeles.

Z tym bezpieczeństwem zawodników radzieckim też nie należało przesadzać, chyba że włodarzom z Moskwy chodziło o to, że większość ich zawodników po prostu zostanie w Stanach Zjednoczonych. Wszyscy jednak wiedzieli, że decyzja o bojkocie była retorsjami za bojkot letniej olimpiady w Moskwie w 1980 roku. Wtedy to USA i 62 inne państwa, w przeważającej większości zachodnie, w ramach sankcji na ZSRR za interwencję zbrojną w Afganistanie. Jej początek miał miejsce 25 grudnia 1979 roku.

Wśród krajów bojkotujących igrzyska w Los Angeles, decyzją władz PRL, była Polska, ale też, poza głównym w tej grupie ZSRR, Bułgaria, NRD, Wietnam, Mongolia, Czechosłowacja, Laos i Afganistan, Kuba, Etiopia, Korea Północna i Węgry. Co ciekawe, wśród krajów socjalistycznych były i takie, które nie poddały się dyktatowi Związku Radzieckiego i igrzysk w USA nie zbojkotowały - były to Chiny, Ludowa Republika Konga, Jugosławia i Rumunia.

Igrzyska w Los Angeles trwały od 28 lipca do 12 sierpnia 1984 roku. Co ciekawe, w krajach, które je zbojkotowały odbywały się normalne relacje telewizyjne, ale bez całodziennych czy całonocnych relacji - były to raczej skróty i relacje po wydarzeniach. W zawodach w Stanach Zjednoczonych wzięło udział 140 państw i 6797 zawodników. Bardzo ciekawie zakończyła się klasyfikacja medalowa. To, że wygrała ją reprezentacja USA z 83 medalami złotymi, nikt nie traktował jako ewenementu, wręcz sensacyjne było uplasowanie się Rumunii na drugim miejscu, z 20 medalami złotymi. Dopiero na trzecim miejscu znalazły się Niemcy (RFN) z 17 złotami, a na czwartym Chiny z 15 złotami.

Co ciekawe, maskotką olimpiady był Sam, czyli stylizowany bielik amerykański, który w swoim wyglądzie i charakterze wzorowany był na Wuju Samie, a jego postać została wymyślona przez Roberta Moore’a z wytwórni Walta Disneya. Co wydaje się śmieszne, najpierw Amerykanie chcieli uczynić maskotką postać niedźwiedzia grizli, którego mają w herbie Kalifornii i na oficjalnej pieczęci tego stanu. Zarzucili jednak ten pomysł pomni faktu, że maskotką zbojkotowanej przez nich olimpiady w Moskwie był niedźwiadek Misza. Każdy z nas ma możliwość odszukania nawet oficjalnej strony przynależnej tej maskotce - warto zajrzeć do Internetu. Warto też odszukać wiele z wyników i rekordów tamtych igrzysk.

PP

Zobacz więcej na temat: olimpiada USA komunizm
Czytaj także

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie - wskrzeszenie starożytnej idei

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2024 05:45
W 1896 roku w Atenach zdobywca pierwszego miejsca jako jedyny dostawał gałązkę oliwną oraz medal... srebrny. Sport w zamyśle odnowiciela igrzysk, barona Pierre'a de Coubertin, był uszlachetniającym zajęciem dla amatorskich zawodników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrzowie toru kolarskiego. Pierwsi polscy zdobywcy medalu olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 05:50
28 lipca 1924 roku w Paryżu Polacy zdobyli pierwszy medal olimpijski w drużynowym wyścigu kolarskim na dochodzenie, na dystansie 4000 metrów. Wyczynu dokonali Józef Lange, Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski oraz Tomasz Stankiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IV Igrzyska Olimpijskie - przełom w historii kobiecego sportu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 05:50
125 lat temu, 13 lipca 1908 roku w Londynie, król Edward VII dokonał uroczystego otwarcia IV Igrzysk Olimpijskich. Po raz pierwszy w historii w olimpiadzie pozwolono wziąć udział tak licznej kobiecej reprezentacji - wystapiło w niej 37 przedstawicielek pochodzących z czterech krajów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W zdrowym ciele zdrowy duch. Historia idei olimpizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 05:52
Korzeniami sięga starożytnej Grecji, autorem jej współczesnych ideowych podstaw był jednak francuski baron Pierre de Coubertin. Idea olimpizmu, wciąż żywa pomimo upływu stuleci, promuje przede wszystkim wychowawczą rolę sportu, uprawianego w duchu zasad fair play, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Letnie Igrzyska VIII Olimpijskie. Paryż 1924

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 05:35
98 lat temu, 4 maja 1924 roku rozpoczęły się Letnie Igrzyska VIII Olimpijskie, a miejscem ich był Paryż we Francji Pierwszy raz też Polska i Łotwa wzięły udział w Igrzyskach letnich, wcześniej startując jedynie zimowych. Igrzyska te zyskiwały na znaczeniu także z uwagi na pożegnanie twórcy nowożytnych igrzysk barona Pierre’a de Coubertina.
rozwiń zwiń