Historia

XIV Letnie Igrzyska Olimpijskie - pierwsze po zakończeniu II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 05:30
74 lata temu, 29 lipca 1948 roku uroczyście otworzono Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Były to pierwsze po 12 latach przerwy zmagania letnie. Co ważne, na te igrzyska nie zostały zaproszone reprezentacje Niemiec, Japonii i ZSRR.
Brytyjska kobieca drużyna olimpijska. Londyn, 1948 r.
Brytyjska kobieca drużyna olimpijska. Londyn, 1948 r.Foto: Wikipedia/domena publiczna/Narodowe Muzeum Mediów z Wielkiej Brytanii

Zawody odbywały się na nieistniejącym już stadionie Wembley. Tam też rozpoczęła się ceremonia powitalna. Ówczesny stadiom Wembley mógł pomieścić aż 85 tysięcy widzów. Co istotne, okres wojny zniweczył możliwość zorganizowania XII Igrzysk w Helsinkach (Finlandia) i XIII Igrzysk w Londynie. Właśnie dlatego władze olimpijskie zdecydowały się drogą rekompensaty na ponowne uznanie Londynu jako gospodarza tych powojennych igrzysk.

Co ważne, reprezentacja Polski zdobyła w tych igrzyskach dwa medale, ale tylko jeden z nich miał swoją sportową proweniencję. Był to medal brązowy w bokserskiej wadze piórkowej, a wywalczył go znany bokser Aleksy Antkiewicz, zwany "Bombardierem z Wybrzeża". Faktem jest też i to, że od sierpnia 1948 roku był też zatrudniony w Milicji Obywatelskiej w Gdańsku, ale to bardziej dla większej możliwości opieki państwa nad treningami i zwycięstwami sportowymi Antkiewicza. Te przyszły choćby 4 lata później na Olimpiadzie w Helsinkach, gdzie zdobył srebrny medal w boksie w wadze lekkiej. Obie walki przegrywał z bokserami włoskimi.

Drugi zaś medal Polska otrzymała w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury, organizowanym po raz ostatni w ramach letnich czy zimowych olimpiad. Wśród wielu ciekawych i pięknych utworów i prac plastycznych w Polsce na olimpiadzie najwyższe laury zdobył utwór muzyczny (złoty medal) Zbigniewa Turskiego na chór i orkiestrę, pt. "Symfonia Olimpijska". Co ciekawe, medale w tych konkursach przyznano w pięciu kategoriach: architekturze, muzyce, literaturze, malarstwie i rzeźbiarstwie.

Igrzyska te dodały do swojego repertuaru kilka konkurencji. Jednak były to konkurencje tylko kobiece. Mężczyźni nie rywalizowali w żadnej dodatkowej. U kobiet dodano konkurencje lekkoatletyczne i były to bieg na 200 metrów, skok w dal i pchnięcie kulą. Do bardzo ciekawych wydarzeń doszło właśnie w kobiecej lekkiej atletyce. holenderska sprinterka Fanny Blankers-Koen zdobyła 4 złote medale. Wyczyny tego dokonała w biegach na 100 m, 200 m, 80 m przez płotki i w sztafecie 4x100 m. Klasyfikację medalową wygrali sportowcy USA z 38 złotymi medalami, druga była Szwecja z 16 medalami, a trzecia Francja z 10. Polska zajęła 34. miejsce z jednym medalem brązowym.

W 136 konkurencjach, w ramach 18 dyscyplin, rywalizowało 4104 sportowców. Oczywiście znaczącą większość stanowili mężczyźni - 3714... a kobiet startowało jedynie 390. Co jeszcze ciekawe, najmłodszym złotym medalistą w lekkoatletyce został Amerykanin Bob Mathias, który w wieku 17 lat wygrał konkurencję dziesięcioboju. Warto zajrzeć do światowych kronik i odszukać niezwykle ciekawe informacje o sportowcach tamtych zawpdach.

PP

Czytaj także

"Szybciej, wyżej, mocniej" - kto wymyślił motto olimpijskie?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 05:50
Hasło "Citius, Altius, Fortius" towarzyszy nowożytnym igrzyskom od początku ich historii. Często błędnie przypisuje się jego autorstwo baronowi Coubertinowi. Tak naprawdę wymyślił je francuski dominikanin i zarazem jeden z wielkich propagatorów kultury fizycznej Henri Didon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W zdrowym ciele zdrowy duch. Historia idei olimpizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 05:52
Korzeniami sięga starożytnej Grecji, autorem jej współczesnych ideowych podstaw był jednak francuski baron Pierre de Coubertin. Idea olimpizmu, wciąż żywa pomimo upływu stuleci, promuje przede wszystkim wychowawczą rolę sportu, uprawianego w duchu zasad fair play, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski sport wpleciony w losy świata w XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 18:00
- Polski medalista olimpijski w jeździectwie Adam Królikiewicz, gdy ruszał na wojnę w 1914 roku, nie umiał jeździć konno, był samoukiem. Bardzo dużo zawdzięczał swojemu "przyjacielowi", koniowi Jaśkowi. Uważał, że to on go uczy - w audycji "O wszystkim z kulturą" o kluczowych dla Polaków igrzyskach olimpijskich w XX wieku mówił Daniel Lis, autor publikacji "Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach".
rozwiń zwiń