Historia

Andrzej Bogucki – wszechstronny aktor, wspaniały piosenkarz

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 05:30
44 lata temu, 29 lipca 1978 roku, zmarł w Warszawie Andrzej Bogucki - wybitny aktor, znany wykonawca piosenek, a także pracownik Polskiego Radia.
Andrzej Bogucki w programie ...a Banda śmieje się w teatrze Banda, 1931 r.
Andrzej Bogucki w programie "...a Banda śmieje się” w teatrze "Banda", 1931 r. Foto: Wikimedia/domena publiczna

Andrzej Bogucki w filmach grał głównie role drugoplanowe. Pierwszoplanową postacią za to bywał na deskach teatralnych, a także w Teatrze Telewizji, także jako reżyser. Również świetnie śpiewał i wiele z rozpropagowanych przez niego piosenek wykonywali później inni znani artyści.

Natomiast dla dzieci, w Polskim Radiu, prowadził audycje uczące śpiewu. W swoim bogatym życiu, także w okresie przedwojennym, występował też w rewiach i kabaretach.

Tradycje rodzinne

Andrzej Bogucki urodził się w Warszawie w 1904 roku. Rodzina jego kultywowała tradycje aktorskie i narodowe. Dość powiedzieć, że pochodził z rodziny Rapackich i Leszczyńskich, którzy prowadzili wiele scen, występowali w teatrach i operach, mieli ogromny wpływ na życie teatralne stolicy w końcu XIX w. i w początkach XX w.

Jego ojciec, baryton Opery Warszawskiej, poślubił Różę Rapacką, córkę znanego aktora i reżysera teatralnego Wincentego Rapackiego. Jednak młody Andrzej po skończeniu gimnazjum Reja z woli swojego ojca poszedł do Szkoły Podchorążych w Grudziądzu. W konsekwencji, po jej ukończeniu, został oficerem kawalerii w 7 Pułku Ułanów w Mińsku Mazowieckim. Do zmiany pracy na aktorstwo zmusiły go powody zdrowotne. Teatr i film polskie odzyskały go w 1929 roku.

Na teatralnych deskach

Portal FilmPolski.pl w biogramie o Andrzeju Boguckim informuje: "Aktor teatrów warszawskich: Polskiego (1930-31), Teatru Banda (1931-32), Polskiego (1932-33), Nowej Komedii (1933-34). Występował również w kabaretach. Po wojnie był aktorem teatrów: Wojska Polskiego w Łodzi (1945-47), oraz warszawskich: Nowego (1947-50), Polskiego (1950-54), Klasycznego (1954-69), Narodowego (1969-78). W filmie debiutował w roku 1915. Największą popularność i uznanie zdobył jako piosenkarz estradowy i radiowy. Zwany polskim Chevalierem. Związany również z Polskim Radiem, gdzie przez wiele lat prowadził audycje dla dzieci. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za twórczość rewiową".

Oficjalny debiut teatralny Andrzeja Boguckiego odbył się 30 kwietnia 1930 roku. Tyle trwało zmienienie umiejętności ułańskich na te aktorskie. Trzeba dodać, że angaż do Teatru Polskiego w Warszawie miał swoje dwa oblicza. Andrzej Bogucki był statystą "zapełniającym" scenę, ale i brał udział w śpiewanych przedstawieniach dla dzieci.

W sezonie 1930 roku zdał bez trudu eksternistyczny egzamin aktorski ZASP-u. Dopiero w kolejnym sezonie, 1931 roku, rozpoczął bardziej profesjonalną karierę piosenkarza, grając również na deskach Teatru Banda. To wtedy, oprócz teatru dramatycznego, rozpoczął swoją wszechstronną przygodę z teatrami rewiowymi, operetką i kabaretami. Grywał także w komediach muzycznych.

Piosenkarz, aktor, radiowiec

Okres II wojny światowej Andrzej Bogucki spędził we Lwowie i w Warszawie. Co ważne i chwalebne, w czasie tym pomagał uciekinierom z getta. Wśród osób, którymi się zaopiekował, znaleźli się choćby kompozytor Władysław Szpilman czy znany fotograf Benedykt Jerzy Dorys.

Te jego związki z twórcami przedwojennych piosenek dały o sobie znać także po wojnie. Andrzej Bogucki śpiewał w słynnym filmie "Przygoda na Mariensztacie". Aktor zresztą w tej dzielnicy mieszkał aż do końca życia.

Śpiewał też w chórze Czejanda z takimi gwiazdami estrady, jak Janina Godlewska, Marta Mirska, Mieczysław Fogg. A w jego bogatym repertuarze można znaleźć także płytę z wierszami Juliana Tuwima.

Dość powiedzieć, że piosenki Andrzeja Boguckiego śpiewali później tacy artyści jak: Andrzej Dąbrowski, Robert Janowski, Jan Kobuszewski, Bohdan Łazuka, Jerzy Połomski, Irena Santor, Krzysztof Tyniec, Marianna Wróblewska oraz Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze". Do repertuaru artysty można zaliczyć utwory: "Czerwony autobus", "Jak przygoda, to tylko w Warszawie", "Warszawska piosenka", "A tu jest Warszawa", "Czy ty wiesz, moja mała", "Mnie się żadna tak nie podoba jak ty", "Jest jedna jedyna", "A mnie jest szkoda lata" czy "Dorotka".

Andrzej Bogucki występował na deskach teatrów, gdzie zaliczył ponad 105 premier, zagrał także w 16 sztukach Teatru Telewizji. Jego filmografia obejmuje również ponad 20 filmów, z których najbardziej znanymi są: "Śluby ułańskie", "Manewry miłosne", "Pan Twardowski", "Bolek i Lolek", "Żołnierz zwycięstwa", "Sprawa do załatwienia", "Nikodem Dyzma", "Małpa w kąpieli", "Stawka większa niż życie", "Wniebowstąpienie", "Epilog norymberski" czy "Jej powrót". Właściwie w tych wszystkich filmach grał role drugoplanowe.

Natomiast znaczące osiągnięcia zanotował w pracy radiowca. Trzeba powiedzieć, że zatrudniony był w Radiu już przed wojną. Po wojnie natomiast przygotował ponad 130 audycji i występów.

***

Czytaj także:

***

Witold Sadowy w nekrologu artysty pisał: "Był aktorem cenionym i lubianym zarówno przez kolegów, jak i publiczność. Ogromną część swojego życia, przed wojną i po wojnie, poświęcił Polskiemu Radiu. Przez długie lata prowadził programy dla dzieci, za które otrzymywał liczne nagrody. Pozostawił po sobie mnóstwo nagrań. Grał także w licznych filmach polskich, np. przed wojną w Szpiegu w masce z Hanką Ordonówną, w Manewrach miłosnych z Tolą Mankiewiczówną i Aleksandrem Żabczyńskim. A po wojnie m.in. w Sprawie do załatwienia, Karierze Nikodema Dyzmy oraz w serialach Stawka większa niż życie i Janosik. Był wielkim społecznikiem i Członkiem Zasłużonym ZASP-u.”

Andrzej Bogucki zmarł 29 lipca 1978 roku. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

PP

Źródła: "Andrzej Bogucki", na: filmpolski.p

Czytaj także

"Niczego nie udawałem, śpiewałem szczerze". Bernard Ładysz i jego radiowe wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 05:50
- W śpiew włożyłem wszystkie moje doświadczenia, wszystkie moje przeżycia - podkreślał w archiwalnych nagraniach dla Polskiego Radia Bernard Ładysz. 24 lipca 2022 roku przypada sto pierwsza rocznica urodzin tego znakomitego śpiewaka operowego, "głosu stulecia", ale i żołnierza Armii Krajowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Ludwik Anczyc - krakowski pisarz i działacz ludowy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 05:40
139 lat temu, 28 lipca 1883 roku, zmarł w Krakowie Władysław Ludwik Anczyc - popularny w swoim czasie poeta i dramatopisarz, zajmujący się także chłopskimi sprawami społecznymi, jak i propagowaniem Tatr i Zakopanego.  
rozwiń zwiń