X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

Drugi proces oświęcimski – załoga Auschwitz-Birkenau przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 06:00
10 sierpnia 1965 zakończył się proces przeciwko załodze niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wyrok był zniewagą dla 4 milionów zamordowanych.
Audio
  • Pierwsze relacje Tadeusza Nowakowskiego - specjalnego wysłannika Rozgłośni Polskiej RWE – z procesu przeciwko załodze niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. (RWE, 23.12.1963)
  • Relacja Tadeusza Nowakowskiego z ósmego dnia procesu przeciwko załodze niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. (RWE, 16.01.1964)
  • Kolejny dzień procesu przeciwko załodze niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Relacja Tadeusza Nowakowskiego. (RWE, 17.01.1964)
Personel Auschwitz-Birkenau podczas procesu w Norymberdze (grudzień 1946)
Personel Auschwitz-Birkenau podczas procesu w Norymberdze (grudzień 1946)Foto: Niemieckie Archiwum Federalne/Wikipedia/CreativeCommons

Drugi proces oświęcimski, proces członków załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, toczył się w dniach od 20 grudnia 1963 do 10 sierpnia 1965 roku. Odbywał się on przed zachodnioniemieckim sądem we Frankfurcie nad Menem.

Mimo, że przeciw 20 zbrodniarzom Oświęcimskim zeznawało 365 świadków, a także dostępny był  bardzo obszerny materiał dowodowy, to niemal każdy z oskarżonych twierdził, że jest niewinny.

Tylko gestapowiec Hans Stark przyznał się w ostatnim słowie do mordowania więźniów, tłumacząc, że w takim duchu został wychowany przez Hitlerjugend i SS. "Zapomniałem o dziesięciu przykazaniach Boskich, a uwierzyłem w program partyjny" - słowa Starka przytacza obecny na procesie specjalny wysłannik Rozgłośni Polskiej RWE, Tadeusz Nowakowski.

Reszta oprawców z Oświęcimia w swoich ostatnich słowach twierdziła: dentysta, dr Willy Frank: “Ratowałem więźniom życie. Jestem niewinny”; dentysta dr Willi Schatz: ”Nikomu krzywdy nie wyrządziłem. Jestem niewinny”; aptekarz, dr Victor Capesius: “Na rampie zbierałem tylko lekarstwa dla więźniów. Jestem niewinny”; morderca tysięcy ludzi przez zastrzyk fenolu, sanitariusz Josef Klehr: “Nie poczuwam się do niczego. Jestem niewinny”; kapo Emil Bednarek: ”Nigdy nie zabiłem, nigdy nie katowałem”.

Do samego końca tego wstrząsającego, trwającego dwadzieścia miesięcy procesu zbrodniarze hitlerowscy nie wykazali skruchy. Mimo wielu dowodów zbrodni oraz przeprowadzenia oględzin obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, wyroki zapadły dość łagodne.

Decyzje sądu frankfurckiego oburzyły cały świat. Sześciu oskarżonych zostało skazanych na karę dożywotniego więzienia, jedenastu na karę więzienia od 3 do 11 lat, trzech zostało uniewinnionych.

Mordercy zza biurka, funkcjonariusze gestapo i lekarze, którzy przeprowadzali selekcję na rampie potraktowani zostali z nadzwyczajną wyrozumiałością.

mk

Czytaj także

Auschwitz – między zbrodnią a świętości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2007 22:15
Nie można mówić o historii obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, jak i w ogóle o obozach koncentracyjnych nie opowiadając o przemocy i brutalności na jaką każdego dnia narażeni byli więźniowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: KL Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 00:40
27stycznia2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocalić od zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 10:00
- Żeby przeżyć, trzeba było znaleźć sposób. Czasami po prostu przekupowałyśmy pilnujące nas Niemki - wspomina była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbruck.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mówić o traumie obozu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 15:45
Paradoksalnie trudniej było przetrwać w obozie koncentracyjnym kilka miesięcy niż pięć lat - przekonywał Piotr Filipkowski, autor książki o więźniach lagru Mauntahausen.
rozwiń zwiń