X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Jerzy Kukuczka nie wyobrażał sobie życia bez gór. Tam zginął

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 06:00
- Góry mnie ciągną, góry mnie bawią, jest to dla mnie sposób na życie, nie wyobrażam sobie życia bez gór – mówił Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych himalaistów XX wieku.
Audio
  • Archiwalna audycja poświęcona wybitnemu himalaiście Jerzemu Kukuczce
  • Fragment wypowiedzi Jerzego Kukuczki po zdobyciu Shisapangmy (1987 r.)
  • Wypowiedź Jerzego Kukuczki po otrzymaniu srebrnego medalu olimpijskiego za czternaście wejść na ośmiotysięczniki (1988 r.)
  • Reportaż upamiętniający dorobek himalaistyczny Jerzego Kukuczki. Pierwsze sukcesy i wejścia na ośmiotysięczniki (1989 r.)
Jerzy Kukuczka, foto: PAPCAF - Kazimierz Seko
Jerzy Kukuczka, foto: PAP/CAF - Kazimierz Seko

25 lat temu, 24 października 1989 podczas próby zdobycia himalajskiego ośmiotysięcznika Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Polak spadł w przepaść z wysokości 8300 m. Jego ciała nie udało się odnaleźć.

Był drugim, po Włochu Reinholdzie Messnerze, człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie 14 szczytów o wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów. Naprzeciw wielkiej sławy himalaizmu, wyposażonej w ogromne pieniądze, stanął skromny, wiecznie uśmiechający się Polak, którego jedynymi atutami była niesłychana wola walki i nieprawdopodobne umiejętności.

18 września 1987 wraz z Arturem Hajzerem zdobył ośmiotysięcznik na terytorium Tybetu w Himalajach Wysokich - szczyt Shisapangma. Jako pierwsi dotarli oni na szczyt zachodnią granią. Wejściem tym Jerzy Kukuczka wpisał się na listę himalaistów, którzy pokonali wszystkie ośmiotysięczniki leżące w Himalajach i w Karakorum. – Mnie nie wystarczy być tylko w górach, być na wyprawie. Uważam, że jeżeli się podchodzi pod górę, to z jakimś celem, a tym celem jest wejść na tę górę – mówił Jerzy Kukuczka.

Na każdy z ośmiotysięczników Jerzy Kukuczka wchodził nową drogą albo zimą. – To jest przede wszystkim dla mnie najważniejsze – mówił - bo wchodzenie drogą normalną, drogą którą wchodzili inni himalaiści, nie daje mi tyle satysfakcji.

Kiedy żona mówiła mu, że "kusi zły los", on odpowiadał: "Może któregoś dnia, kiedy znajdę inny sposób na życie, kiedy jakaś dziedzina pociągnie mnie tak mocno jak góry, być może wtedy powiem stop. Zaczynam coś innego".

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O najważniejszych wspinaczkach mówili najmniej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 17:40
- Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mt. Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - mówiła Wanda Rutkiewicz. Archiwalne nagrania alpinistki pojawiły się w audycji poświęconej pionierom himalaizmu zimowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kukuczka znów stanął na dachu Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 13:58
Hołd wielkiemu polskiemu himalaiście oddał jego syn, Wojciech. Zdobył Mount Everest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kukuczka wrócił do Polski z wyprawy na Mount Everest

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 16:13
Syn najwybitniejszego polskiego himalaisty powiedział, że najtrudniejszy był atak szczytowy, ale na samym szczycie uczucia miał mieszane. Polacy spotkali się tam z hałaśliwą 20-osobową wycieczką.
rozwiń zwiń