more_horiz
Historia

W Egipcie królowa była jedna - Nefretete

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 05:35
Jej podobizna, przedstawiająca głowę kobiety z piękną długą szyją, stała się jednym z synonimów starożytnego kanonu piękna. Na nielicznych zachowanych płaskorzeźbach była przedstawiana w pozach zarezerwowanych dla faraonów, np. zwyciężania lub upokarzania wrogów Egiptu.
Popiersie Nefertiti, foto: PAPDPA
Popiersie Nefertiti, foto: PAP/DPA
100 lat temu, 6 grudnia 1912 roku niemiecki archeolog Ludwig Borchardt podczas wykopalisk prowadzonych w Tell el-Amarna odkrył popiersie królowej Nefertiti.
Była ona żoną faraona Amenhotepa IV (Echnatona), który panował w latach 1339-1322 p.n.e. Jej imię znaczy „piękna, która przybyła”.
Ma początku XX wieku misje archeologiczne prowadzące badania w Egipcie były zobowiązane do prezentacji wszystkich dokonanych odkryć Egipskiej Służbie Starożytności, która decydowała o tym co zostanie w kraju. Według jednej z relacji Burchardt ukrył popiersie królowej przed Egipcjanami. Sam naukowiec twierdził zaś, że jego znalezisko nie wzbudziło żadnego zainteresowania i bez żadnych problemów pozwolono mu je wywieźć.
Zdaniem dr Zahi Hawessa, Naczelnego Archeologa Egiptu i Sekretarza Generalnego Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, popiersie królowej Nefretete sprzed 3350 lat zostało wywiezione z Egiptu w sposób podstępny. Według niego treść dokumentów potwierdza, że niemiecki archeolog celowo umniejszył znaczenie znaleziska, aby wywieźć je z kraju pochodzenia. Co więcej, Burchardt zarejestrował odkryty artefakt jako popiersie egipskiej księżniczki wykonane z gipsu, podczas gdy znalezisko przedstawiało królową Egiptu Nefertiti i było wykonane z wapienia pokrytego grubą warstwą polichromowanego gipsu.
Zgodnie z umową między Egiptem a Królestwem Prus, artefakty uzyskane w wyniku wykopalisk archeologicznych wykonane z gipsu mogły zostać wywiezione z Egiptu do Niemiec, ale wszystkie pozostałe znaleziska miały pozostać w Egipcie.
Władze Egiptu, które nigdy nie uznały prawa własności Niemców do tej rzeźby, po raz pierwszy wystąpił o zwrot zabytku w 1930 roku – od tego czasu kolejne niemieckie rządy odrzucały ponawiane żądania, twierdząc, że dokumentacja berlińskiego muzeum potwierdza prawidłowość uzyskania popiersia Nefertiti. Niemieckie stanowisko w tej sprawie jest jasne i jednoznaczne – nabycie popiersia przez państwo pruskie było legalne.
W grę nie wchodzi nawet wypożyczenie popiersia Nefertiti na wystawę do Egiptu, gdyż według władz niemieckich jest ono zbyt kruche, aby je przewozić.  Jak głosi komunikat wydany przez Fundację Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego, które zarządza berlińskim muzeum, wyniki przeprowadzonych w 2007 roku badań stanu popiersia wykluczają jakiekolwiek jego przewożenie lub wypożyczanie.
Po raz pierwszy rzeźba została wystawiona w Berlinie w 1923 roku. Obecnie znajduje się w Nowym Muzeum w Berlinie.
W tym roku w rocznicę odnalezienia popiersia została zorganizowana wystawa "W świetle Tell el-Amarna – 100 lat od odkrycia Nefretete" na której pokazanych zostanie około 600 znalezisk z tego starożytnego miasta, leżącego na prawym brzegu Nilu między Luksorem a Kairem. Wiele z nich przeszło niedawno konserwację.
Miejscowość Tell el-Amarna, jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych Egiptu, było jego stolicą za panowania reformatora religijnego Amenhotepa IV (Echnatona). Podczas wykopalisk w Tell el-Amarna znaleziono 7-10 tysięcy przedmiotów, spośród których 5 tysięcy znajduje się Berlinie.
6 grudnia 1912 roku niemiecki archeolog Ludwig Borchardt podczas wykopalisk prowadzonych w Tell el-Amarna odkrył popiersie królowej Nefretete.

Posłuchaj
14:29 1_z dziejów starożytnego egiptu.mp3 Z dziejów starożytnego Egiptu - audycja z udziałem prof. Kazimierza Michałowskiego i dr Marek Marciniak. (Archiwum PR)

 

Była ona żoną faraona Amenhotepa IV (Echnatona), który panował w latach 1339-1322 p.n.e. Jej imię znaczy "piękna, która przybyła". Na początku XX wieku misje archeologiczne prowadzące badania w Egipcie były zobowiązane do prezentacji wszystkich dokonanych odkryć Egipskiej Służbie Starożytności, która decydowała o tym co zostanie w kraju. Według jednej z relacji Burchardt ukrył popiersie królowej przed Egipcjanami. Sam naukowiec twierdził zaś, że jego znalezisko nie wzbudziło żadnego zainteresowania i bez żadnych problemów pozwolono mu je wywieźć.

Popiersie niezgody

Zdaniem dr Zahi Hawessa, byłego Naczelnego Archeologa Egiptu i Sekretarza Generalnego Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, popiersie królowej Nefretete sprzed 3350 lat zostało wywiezione z Egiptu w podstępny sposób. Według niego treść dokumentów potwierdza, że niemiecki archeolog celowo umniejszył znaczenie znaleziska, aby wywieźć je z kraju pochodzenia. Co więcej, Burchardt zarejestrował odkryty artefakt jako popiersie egipskiej księżniczki wykonane z gipsu, podczas gdy znalezisko przedstawiało królową Egiptu Nefertiti i było wykonane z wapienia pokrytego grubą warstwą polichromowanego gipsu.

Zgodnie z umową między Egiptem a Królestwem Prus, artefakty uzyskane w wyniku wykopalisk archeologicznych wykonane z gipsu mogły zostać wywiezione z Egiptu do Niemiec, ale wszystkie pozostałe znaleziska miały pozostać w Egipcie.

Władze Egiptu, które nigdy nie uznały prawa własności Niemców do tej rzeźby, po raz pierwszy wystąpiły o zwrot zabytku w 1930 roku – od tego czasu kolejne niemieckie rządy odrzucały ponawiane żądania, twierdząc, że dokumentacja berlińskiego muzeum potwierdza prawidłowość uzyskania popiersia Nefertiti. Niemieckie stanowisko w tej sprawie jest jasne i jednoznaczne – nabycie popiersia przez państwo pruskie było legalne.


Posłuchaj
13:52 Tajemnice Egiptu – okres Średniego Państwa.mp3 Tajemnice Egiptu – okres Średniego Państwa - audycja o cywilizacji Egiptu. (Archiuwum PR)

 

Zbyt krucha, aby ją przewieźć

W grę nie wchodzi nawet wypożyczenie popiersia Nefertiti na wystawę do Egiptu, gdyż według władz niemieckich jest ono zbyt kruche, aby je przewozić. Jak głosi komunikat wydany przez Fundację Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego, które zarządza berlińskim muzeum, wyniki przeprowadzonych w 2007 roku badań stanu popiersia wykluczają jakiekolwiek jego przewożenie lub wypożyczanie.

Po raz pierwszy rzeźba została wystawiona w Berlinie w 1923 roku. Obecnie znajduje się w Nowym Muzeum w Berlinie.

mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem