X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Nostradamus - ulubiony prorok Paco Rabanne'a

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 06:01
- Czy spełni się ostatnia z przepowiedni Nostradamusa, że w roku 3797 spadnie z nieba ogień i nastąpi koniec świata? - zastanawiał się Jan Tyszkiewicz na antenie Radia Wolna Europa.
Audio
  • Paco Rabanne wierzy w przepowiednie Nostradamusa - felieton Marka Gładysza, Rozgł. Polska RWE (02.01.1994)
  • Już Nostradamus przewidział - aud. Wandy Toczyskiej (PR, 11.07.1968)
  • Proroctwa Nostradamusa - felieton Jana Tyszkiewicza, Rozgł. Polska RWE ( 20.10.1991)
Anglojęzyczna kopia przepowiedni Nostradamusa (1672), znajduje sie w zbiorach biblioteki uniwersytetu w San Antonio, w Teksasie, wikipediadomena publ.
Anglojęzyczna kopia przepowiedni Nostradamusa (1672), znajduje sie w zbiorach biblioteki uniwersytetu w San Antonio, w Teksasie, wikipedia/domena publ.

515 lat temu, 14 grudnia 1503 roku urodził się Michel de Nostredame, znany jako Nostradamus. Do historii przeszedł dzięki swoim przepowiedniom. Był nadwornym lekarzem i astrologiem króla francuskiego Henryka II. Pisał też proroctwa, nadając im bardzo zawiłą i tajemniczą formę.

Paco Rabanne też uwierzył

Zdaniem wielu Nostradamus należy do grona tych jasnowidzów, których przepowiednie spełniły się w największym stopniu. Ma swoich zwolenników wśród znanych osobistości tego świata. Mówił o tym w swym felietonie, wygłoszonym na antenie Rozgłośni Polskiej RWE 2 stycznia 1994 roku, Marek Gładysz:

- Na Zachodzie w przepowiednie Nostradamusa wierzy kilku znanych artystów. Jednym z nich jest żyjący w Paryżu, znany projektant mody Paco Rabanne. Być może straszne opowieści po prostu go inspirują - stwierdził dziennikarz w audycji "Sztuka i świat". - Jeżeli tak, to tym lepiej. Kreacje, które wychodzą spod igły i nożyczek artysty są bowiem szalenie ciekawe i nowatorskie. Zaczął konstruować kobiece sukienki z niecodziennych materiałów już w latach 60. Wtedy to zszywał kartki pocztowe, kawałki przezroczystej folii i płyty gramofonowe. Jego wieczorowe kreacje robiły w Paryżu furorę, chociaż trudno je było nosić.

Przepowiednie Nostradamusa dla Paco Rabanne'a brzmiały niezwykle wiarygodnie. - Mało tego ten pionier współczesnej mody wierzy również w reinkarnację. Według niego dusza ludzka wciela się kolejno w różne ciała - opowiadał na antenie Marek Gładysz. - Paryski mistrz igły twierdzi np. z całą powagą, że był kiedyś kapłanem w starożytnym Egipcie, a potem żołnierzem Napoleona. Kto wie?

Czy w przepowiedniach francuskiego astrologa Paco Rabanne odnalazł zapisy na temat swojej wielkiej kariery? Tego autor felietonu nie wyjaśnił.

Co zawierają proroctwa?

Wiadomo natomiast, jak Nostradamus zapisywał swe proroctwa. Otóż zawierał je w centuriach, czyli czterowierszach, których pozostawił równo tysiąc. Zapis jednak kryje wiele tajemnic i jest dość niejasny. Dlaczego? Na to pytanie szukała odpowiedzi Wanda Toczyska, autorka audycji nadanej w Programie Trzecim PR w 1968 roku.

- Po pierwsze przekręcał wyrazy - mówił gość programu. - Po drugie używał bardzo specjalnej terminologii, przez siebie wymyślonej, a poza tym stosował nomenklaturę znaków zodiaku, stare terminy i określenia rzymskie. Ale to wszystko jeszcze nic. Gdy już to napisał, wszystkie swoje czterowiersze poprzemieszał w kolejności, wprowadzając absolutny chaos chronologiczny - słyszymy w komentarzu.

Na indeksie Kościoła

Co sprawiło, że to właśnie Nostradamus przeszedł do historii jako ten, który najtrafniej przepowiadał przyszłość? Dużą reklamę, i to od razu, zrobiło mu umieszczenie niektórych czterowierszy na indeksie kościoła. Jeden z nich brzmiał następująco:
"Kiedy rządy nad światem obejmie władca, który będzie żył krótko i nie będzie potrafił zapewnić ludziom pokoju, łódź rybacka straci kierunek i będzie z wielkim trudem sterowana".

- Łódź rybacka została zinterpretowana jako symbol głowy kościoła katolickiego, którego władze uznały to za obrazę i zapis znalazł się na indeksie - tłumaczył gość Wandy Toczyskiej. Opowiadał także o różnych interpretacjach proroctw Nostradamusa i badaczach, którzy przekonywali światową opinię, że odkryli klucz do odczytania zapisów francuskiego astrologa. W ten sposób mogli dopasować niektóre wydarzenia do części przepowiedni, np. część komentatorów uważa, że Nostradamus w zadziwiający sposób przewidział wybuch I i II wojny światowej oraz ich przebieg.

- Ale trzeba stwierdzić, że czterowiersze Nostradamusa pisane były w starofrancuskim języku i nie zawierały żadnej chronologii przyszłych, przewidywanych przez niego wydarzeń - powiedział Jan Tyszkiewicz z Rozgłośni Polskiej RWE, który w 1991 roku również zajął się przepowiedniami astrologa. - Zostawił w ten sposób spore pole dla późniejszych interpretacji jego proroctw.

Nostradamus zmarł 2 lipca 1566. A my do dziś zastanawiamy się, czy zgodnie z jego przepowiednią koniec świata nastąpi w 3797 roku.

Posłuchaj archiwalnych audycji, których bohaterem stał się nadworny astrolog króla Francji.

bs

Czytaj także

Święto Dziękczynienia jak polskie dożynki

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 05:55
Szczególne znaczenie Dnia Dziękczynienia dla Ameryki polega także na tym, że to święto łączy ludzi ponad religiami. Jest równie ważne dla chrześcijan, jak i dla judaistów, buddystów oraz mahometan.
rozwiń zwiń