more_horiz
Historia

Mossad. Izraelskie służby specjalne

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 05:35
Dzięki swym dokonaniom szybko stał się najbardziej znaną i efektywną, obok KGB i CIA, służbą wywiadowczą na świecie.
Pierwszy premier Izraela - Dawid Ben Gurion odczytujący Deklarację Niepodległości w Tel Awiwie, 14 maja 1948 roku. foto: wikipediaRudi Weissensteindomena publiczna
Pierwszy premier Izraela - Dawid Ben Gurion odczytujący Deklarację Niepodległości w Tel Awiwie, 14 maja 1948 roku. foto: wikipedia/Rudi Weissenstein/domena publiczna

1 kwietnia 1951 roku utworzono Mossad (Instytut Wywiadu i Zadań Specjalnych), izraelską organizację wywiadowczą. Odpowiada ona za zbieranie informacji wywiadowczych, przeprowadza tajne akcje i działania antyterrorystyczne na terenie kraju i poza nim, wszędzie tam, gdzie zagrożone są interesy państwa żydowskiego.


Posłuchaj
14:41 Wszechnica Radiowa - cz_199.mp3 Izrael, jego historia, ustrój i mieszkańcy (cz.1) - wykład Henryka Bogusławskiego, polskiego naukowca i publicysty. (RWE, 8.08.1986)

 

Powstanie służb specjalnych w Izraelu

W maju 1948 roku Izrael, przy wsparciu ONZ, uzyskał niepodległość. Państwa arabskie do końca nie zaakceptowały tego faktu. W związku ze stałym zagrożeniem ze strony sąsiadów przywódcy żydowscy niemal natychmiast zadecydowali o utworzeniu służb specjalnych, wywiadu wojskowego i cywilnego.

Mossad został utworzony przez premiera Dawida Ben-Guriona na bazie wydziału politycznego, departamentu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kontrolę nad organizacją sprawuje premier. Do 1996 roku dane osobowe szefa Mossadu objęte były tajemnicą państwową. Główna siedziba izraelskich służb specjalnych znajduje się w Tel Awiwie. Zadania wyznaczone przez zwierzchników realizuje około 1200 agentów operacyjnych. Poza Izraelem działa specjalna, supertajna komórka Mossadu - AL (po hebrajsku - ponad).


Posłuchaj
15:32 Wszechnica Radiowa - cz.200.mp3 Izrael, jego historia, ustrój i mieszkańcy (cz.2) - wykład Henryka Bogusławskiego, polskiego naukowca i publicysty. (RWE, 8.08.1986)

 

Początkowo Mossad koncentrował się głównie na działaniach wywiadowczych, prowadzonych przez agentów umieszczonych przy konsulatach i ambasadach Izraela w najważniejszych państwach świata. Z czasem uzyskał on pozycję równą KGB i CIA, stając się jedną z najbardziej skutecznych i znanych służb wywiadowczych na świecie.

Mossad kontra Czarny Wrzesień

Jednym z sukcesów Mossadu było zwalczenie członków Czarnego Września - palestyńskiej organizacji terrorystycznej. Ataki na Żydów i organizacje żydowskie miały miejsce nie tylko w Izraelu, ale i w wielu krajach Europy. Po zamordowaniu 11 sportowców izraelskich, podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku, Izrael utworzył własne oddziały antyterrorystyczne, które tropiły i zabijały Palestyńczyków planujących zamachy.

Ówczesna premier Izraela Golda Meir zdecydowała, że każdy terrorysta współwinny masakrze w Monachium musi zostać zlikwidowany. Specjalne oddziały antyterrorystyczne Mossadu, zwane “szwadronami śmierci”, przemierzały Europę w poszukiwaniu terrorystów z organizacji Czarny Wrzesień. Przeżył tylko jeden z tych, którzy byli odpowiedzialni za zabójstwo izraelskich sportowców.

mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem