X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Jedyne takie miasto - Lwów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 05:50
- Co zadziwia wycieczki, które przyjeżdżają do Lwowa? Że w starej części miasta nie ma dwóch jednakowych kamienic, bo budowali je Żydzi, Ormianie, Polacy, Włosi, Niemcy, Czesi. Każdy starał się odróżnić czymś się od sąsiada – mówił Zbigniew Jarmiłko, wiceprezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.
Audio
  • "Lwowskie pomniki czyli polskie ślady we Lwowie" - wędrówka ulicami miasta, alejkami Cmentarza Łyczakowskiego, wizyta na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Zabytki, pomniki, czar dawnego Lwowa. Aud. Bożeny Markowskiej (21.07.2002)
Rynek Starego Miasta we Lwowie. Fot.: PAPDPA
Rynek Starego Miasta we Lwowie. Fot.: PAP/DPA

15 lat temu, 2 grudnia 1998 roku Stare Miasto we Lwowie zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Lwów został założony ok. 1250 r. przez króla Daniela I Halickiego, który nadał tę nazwę na cześć swojego syna Lwa. W połowie XIV w. Lwów znalazł  się w składzie Królestwa Polskiego. 17 kwietnia 1356 r., z rąk króla Kazimierza Wielkiego, miasto otrzymało przywilej lokacyjny.
Ważne miejsce na szlaku
Przez wieki Lwów miał dla Korony znaczenie strategiczne: obronne i ekonomiczne Podobnie jak Kraków czy Gdańsk, był miastem królewskim. W XVII wieku mieszkało tu ok. 30 tys. ludzi, co plasowało Lwów na drugim, po Gdańsku, miejscu w Rzeczypospolitej.
Położenie Lwowa na kupieckim szlaku bałtyckim i czarnomorskim sprzyjało rozkwitowi miasta i bogaceniu się jego mieszkańców. Interesy robili tu przedstawiciele niemal wszystkich nacji: Polacy, Żydzi, Rusini, Ormianie, Włosi, Węgrzy, Niemcy, Tatarzy. Zachowując swoje obyczaje i religię, przez setki lat, stanowili przykład tolerancji i współistnienia kultur.

Lwów,
Lwów, Wały Hetmańskie - rok 1900. Wikimedia Commons.Źr.: "Album pamiątkowy miasta Lwowa", autor: Józef Pitułko.

Miasto Hemara i Herberta
W 2002 r. dziennikarka radiowej Dwójki – Bożena Markowska wybrała się z mikrofonem do miasta, w którym narodziło się i żyło wielu wybitnych Polaków. owocem tej podróży był reportaż zatytułowany "Lwowskie pomniki, czyli polskie ślady we Lwowie" .
- To miasto ma taki magnes – stwierdził Zbigniew Jarmiłko . - Kto stąd wyjedzie, tęskni za tym miejscem i stale chce tu wracać.
- My mamy nadmiernie rozwinięty patriotyzm lokalny, to jest chorobliwe, to jest pasja - powiedziała inna z uczestniczek audycji. - My uważamy, że mamy najpiękniejszy pomnik Adama Mickiewicza, najpiękniejszą operę, i w ogóle nasze miasto jest najpiękniejsze.
Polacy we Lwowie
Autorka reportażu odbyła dźwiękową wędrówkę po Lwowie. Przechadzała się ulicami miasta, odwiedzała popularne skwery. Przewodnikami Bożeny Markowskiej byli Polacy skupieni w Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej i dziennikarki polskiej rozgłośni radiowej.
- Jesteśmy na Placu Halickim, gdzie było Polskie Radio Lwów od 1930 do 1939 r. – mówiła jedna z nich. – A teraz nasza siedziba mieści się tuż obok pod nr 12. Dziś ta ulica nazywa się kniazia Romana, chociaż to jest dawna Batorego.
- Jesteśmy potomkami ludzi, którzy się tu urodzili i nie chcieli wyjechać - mówiła druga z uczestniczek reportażu. – My też nie chcemy wyjeżdżać, ale chcemy by polskość w nas trwała.  Ja jestem wychowana w rodzinie mieszanej – dodała. – Mój ojciec jest Rosjaninem, a matka Polką. I mama nas wychowała w duchu polskim. - My zawsze mówimy, że mamy trzy miłości: miasto Lwów, radio Lwów i naszych małżonków, ale to sprawa innej wagi.

Łyczakowska nekropola
Bożena Markowska dotarła też na lwowskie cmentarze: Łyczakowski i Orląt Lwowskich. Odwiedziła grobowce wybitnych Polaków, którzy zostali tu pochowani.

Lwów
Lwów - Cmentarz Łyczakowski. Wikimedia Commons,
fot.M.Bucka

Rozmawiała z wnukiem  Juliana Markowskiego. To spod dłuta tego artysty wyszły najpiękniejsze cmentarne pomniki, w tym jeden z najczęściej odwiedzanych – malarza Artura Grottgera.

- Specjalnością dziadka Juliana były rzeźby i rysunki aniołów - mówił potomek Markowskiego.
Spacerując wraz z autorką reportażu cmentarnymi alejkami dojdziemy też do grobowca rodziny poety Zbigniewa Herberta.
”Co noc stoję boso przed zatrzaśniętą bramą mojego miasta” – pisał poeta, który podobnie jak tysiące innych musiał na zawsze opuścić swe ukochane miasto.
Tu się wszystko zaczęło
Lwów był ukochanym miejscem dla Witolda Szolginii . Spędził tu lata swego dzieciństwa i młodości. Urodzony w 1923 r. został przymusowo wysiedlony ze Lwowa w 1946 r. Godziny spędzone przez młodego Witolda Szolginię na samotnym włóczeniu się po Lwowie zaowocowały znajomością jego zakamarków. Fotograficzna pamięć i wiedza architekta pozwoliły stworzyć ”mapę” miasta, przeplataną wspomnieniami, sylwetkami wybitnych lwowian i opisami życia mieszkańców. Swoją wizję dawnego Lwowa przedstawił na antenie Programu III Polskiego Radia.
Jeśli chcesz odbyć tę niezwykłą wyprawę w przeszłość i przejść się uliczkami starego Lwowa,  zajrzyj na ”moje.polskieradio.pl>>>
Posłuchaj też reporterskiej relacji ze współczesnego Lwowa przygotowanej przez Bożenę Markowską.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odsłonięto pomnik zamordowanych profesorów

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 16:52
Kilka tysięcy osób wzięło we Lwowie udział w uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego miejscowych profesorów zabitych przez faszystów w 1941 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tu leżą ci, którzy zginęli za Polskę

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 07:00
Jak przestała istnieć najsłynniejsza nekropolia II Rzeczypospolitej? Dlaczego obrońców Polski nie pochowano na Cmentarzu Łyczakowskim? Kto i kiedy zaprojektował tę wojenną nekropolię i jakie były jej losy po zajęciu Lwowa przez Armię Czerwoną?
rozwiń zwiń