more_horiz
Historia

Stanisław Tym: "Miś" to jest film o kłamstwie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 05:45
- Wiesz, co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości – mówił bohater kultowego filmu Stanisława Barei.
Miś - replika oryginału postawiona w 2011 na Gliniankach Schnaidera, Warszawa, Bemowo. Wikimedia Commonscc
Miś - replika oryginału postawiona w 2011 na Gliniankach Schnaidera, Warszawa, Bemowo. Wikimedia Commons/ccFoto: Hiuppo

4 maja 1981 roku odbyła się premiera satyrycznej komedii Stanisława Barei zatytułowanej "Miś". Scenariusz do filmu napisali: Stanisław Bareja i Stanisław Tym.


Posłuchaj
00:41 Bareja 1 OK.mp3 Stanisław Bareja o gatunku komediowym (Dwójka)

 

- Chodziło nam o to, aby pokazać człowieka, który kłamie permanentnie - mówił Stanisław Tym w audycji Anny Fuksiewicz "Z obu stron kamery", nadanej kilka tygodni po premierze filmu.

"Miś" jest przejaskrawionym obrazem rzeczywistości w PRL. Humorystyczne sceny z barów mlecznych, urzędów i sklepów pokazują absurd codziennej egzystencji Polaków. Wokół historii Ryszarda Ochódzkiego kreowanego przez Stanisława Tyma w filmie narasta wiele ważnych, małych opowieści charakteryzujących realia tamtych lat.

Do dziś cytowane są słynne dialogi i wspominane kultowe sceny z "Misia". Niezapomniana scena z filmu to dialog milicjanta z kierowcą, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.


Posłuchaj
01:03 Stanisław Bareja o filmie Miś i roli śmiechu.mp3 Stanisław Bareja o filmie "Miś" i roli śmiechu. (PR, 1981)

 

Posłuchaj
19:53 Miś - aud. z cyklu Z obu stron kamery.mp3 "Miś" - rozmowa o filmie Stanisława Barei z udziałem współautora scenariusza, Stanisława Tyma oraz krytyka Stanisława Michałka. Audycja Anny Fuksiewicz z cyklu "Z obu stron kamery". (PR, 26.05.1981)

 

Posłuchaj
01:30 Stanisław Bareja_ w latach 60..mp3 Stanisław Bareja o swojej twórczości. (PR, 1981)

 

W oparach absurdu

- Powiedz mi, po co jest ten miś? - pytał prezes klubu "Tęcza". - Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. I dodawał: - Prawdziwe pieniądze robi się na drogich, słomianych inwestycjach. Obejrzyj, jak wyglądała lekcja na temat inwestowania w wykonaniu prezesa Ochódzkiego.


Posłuchaj
00:51 Bareja 2 ok.mp3 Stefan Friedmann o współpracy Stanisława Barei z aktorami (Dwójka)

 

Obok "Misia" najbardziej znanymi filmami Stanisława Barei są: "Poszukiwany, poszukiwana", "Brunet wieczorową porą" i "Nie ma róży bez ognia" oraz seriale telewizyjne: "Alternatywy 4" i "Zmiennicy". Do bohaterów z "Misia", z Ryszardem Ochódzkim na czele, powracali inni polscy reżyserzy. W 1991 roku komedię "Rozmowy kontrolowane" wyreżyserował Sylwester Chęciński, a w 2007 został zrealizowany film "Ryś" w reżyserii Stanisława Tyma. Stanisław Bareja dopiero po śmierci został doceniony przez krytyków. Dziś jest uznawany za jednego z najpopularniejszych twórców filmowych. W 2008 roku został ogłoszony najlepszym reżyserem komediowym stulecia przez miesięcznik "Film".


Posłuchaj
01:30 Stanisław Bareja_ w latach 60..mp3 Stanisław Bareja o swojej twórczości. (PR, 1981)

 

Posłuchaj rozmowy ze Stanisławem Tymem o pracy nad scenariuszem i główną rolą w filmie, nagranej tuż po premierze "Misia".