X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Ta wizyta Jana Pawła II odmieniła oblicze polskiej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 06:00
– Drodzy rodacy! Ucałowałem ziemię polską, z której wyrosłem, ziemię, z której wezwał mnie Bóg niezbadanym wyrokiem swej opatrzności na Stolicę Piotrową w Rzymie, ziemię do której przybywam dzisiaj jako pielgrzym – mówił Jan Paweł II po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie. 
Warszawa, 02.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II. Nz. Ojciec Święty przed mszą świętą na placu Zwycięstwa.
Warszawa, 02.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II. Nz. Ojciec Święty przed mszą świętą na placu Zwycięstwa. Foto: PAP/Tomasz Prażmowski

2 czerwca 1979 rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.

Przyjazd Ojca św. do Polski był wydarzeniem historycznym. Po raz pierwszy nasz kraj odwiedził papież i to papież – Polak.
Pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski relacjonowała Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa.

– Dzień 2 czerwca 1979 będzie zapisany w historii narodu polskiego jako dzień niezwykły – mówił Andrzej Krzeczunowicz.

Pielgrzymka Jana Pawła II wiodła do trzech sanktuariów narodowych: grobowca św. Wojciecha w Gnieźnie, cudownego obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze w Częstochowie i do grobu św. Stanisława w Krakowie.

1200x660 art jp.jpg
40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – zobacz serwis specjalny

"Ojciec św. chce przejść się po milowych kamieniach naszych dziejów" – napisali polscy biskupi w liście powitalnym.

Od momentu wyjazdu kardynała Karola Wojtyły do Watykanu upłynęło 227 dni. Teraz powracał już w innej roli. Jan Paweł II przyleciał do Polski samolotem Boeing 727, towarzyszyło mu 70 osób. Po wyjściu na płytę lotniska, Ojciec św. ukląkł i ucałował ojczystą ziemię.

Na lotnisku Okęcie powitał papieża Przewodniczący Rady Państwa, prof. Henryk Jabłoński:

– Zdaję sobie sprawę z tej uroczystej chwili i jej znaczenia – powiedział. – Przybywa oto do ziemi ojczystej syn narodu polskiego, sprawujący najbardziej zaszczytną służbę, jaką kiedykolwiek w dziejach przyszło pełnić Polakowi w Kościele rzymskokatolickim.


Posłuchaj
31:11 Powitanie Jana Pawła II.mp3 1. pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Relacja Tadeusza Nowakowskiego (Tadeusza Olsztyńskiego) z lotniska Okęcie, przemówienia powitalne przew. Rady Państwa prof. Henryka Jabłońskiego i prymasa Polski - kardynała Stefana Wyszyńskiego. Słowa Ojca św. Wizyta w katedrze św. Jana, przemówienie papieża podczas spotkania z władzami państwowymi w Belwede

 

Kraków, 10.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II. Nz. Ojciec Święty w papamobile przejeżdża ulicami miasta na lotnisko w Balicach. PAP. Fot.: Leszek Łożyński Kraków, 10.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II. Nz. Ojciec Święty w papamobile przejeżdża ulicami miasta na lotnisko w Balicach. PAP. Fot.: Leszek Łożyński

Pogoda tego dnia była przepiękna. Ojca św. na trasie przejazdu witały tysiące ludzi.
– Ludzie płakali, zakonnice śpiewały, chorych na noszach podnoszono nad głowami, żeby dojrzeli postać Jana Pawła II – relacjonował wysłannik RWE, Tadeusz Olsztyński (Tadeusz Nowakowski).

– Dziękuję Wam, że temu Polakowi, który przybywa dziś z ziemi włoskiej do Polski towarzyszy na progu jego pielgrzymki po Polsce ta melodia i ten tekst, w którym stale dochodziła i dochodzi do głosu niestrudzona wola życia narodu: "Póki my żyjemy!" – mówił papież, odnosząc się do słów polskiego hymnu. – Pragnę, aby mój pobyt w Polsce przysłużył się również tej niestrudzonej woli życia moich rodaków na ziemi, która jest naszą wspólną matką i Ojczyzną. Oby służył dobru wszystkich Polaków, wszystkich polskich rodzin, narodu i państwa.

Czytaj także

Dr Milena Kindziuk: pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była przełomowa i najważniejsza

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 08:33
- 2 czerwca 1979 roku Jan Paweł II wyszedł z samolotu na lotnisku w Warszawie i wszyscy Polacy mieli wtedy poczucie jakby zatrzęsła się ziemia - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr hab. Paweł Skibiński: pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przyczyniła się do powstania Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 05:55
- Cały ruch społeczny Solidarności odwoływał się do Jana Pawła II nie bez powodu - twierdził historyk, dr hab. Paweł Skibiński z Centrum Myśli Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: kalkulacja Gierka przed pielgrzymką była bardzo prosta

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:42
- Gierek uważał, że jego pozycja jest na tyle silna, że może sobie pozwolić na zaproszenie papieża, papież przyjedzie, wygłosi swoje homilie, a reżim komunistyczny to przetrwa - mówił w Dwójce prof. Marek Kornat w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jan Paweł II był Polakiem na tronie papieskim"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 05:50
– Pontyfikat Jana Pawła II współkształtowały doświadczenia z Polski oraz polska formacja kulturalna i patriotyzm. Była to jednak droga, którą Jan Paweł II podążał do uniwersalności katolicyzmu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl historyk dr hab. Paweł Skibiński.
rozwiń zwiń