X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Ta wizyta Jana Pawła II odmieniła oblicze polskiej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 06:10
– Drodzy rodacy! Ucałowałem ziemię polską, z której wyrosłem, ziemię z której wezwał mnie Bóg niezbadanym wyrokiem swej opatrzności na Stolicę Piotrową w Rzymie, ziemię do której przybywam dzisiaj jako pielgrzym – mówił Jan Paweł II po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie. 2 czerwca 1979 rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka papieża do Polski.
Audio
  • 1. pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Relacja Tadeusza Nowakowskiego (Tadeusza Olsztyńskiego) z lotniska Okęcie, przemówienia powitalne przew. Rady Państwa prof. Henryka Jabłońskiego i prymasa Polski - kardynała Stefana Wyszyńskiego. Słowa Ojca św. Wizyta w katedrze św. Jana, przemówienie papieża podczas spotkania z władzami państwowymi w Belwede
Warszawa, 02.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II. Nz. Ojciec Święty przed mszą świętą na placu Zwycięstwa.
Warszawa, 02.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II. Nz. Ojciec Święty przed mszą świętą na placu Zwycięstwa. Foto: PAP/Tomasz Prażmowski

2 czerwca 1979 rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.

Przyjazd Ojca św. do Polski był wydarzeniem historycznym. Po raz pierwszy nasz kraj odwiedził papież i to papież – Polak.
Pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski relacjonowała Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa.

– Dzień 2 czerwca 1979 będzie zapisany w historii narodu polskiego jako dzień niezwykły – mówił Andrzej Krzeczunowicz.
Pielgrzymka Jana Pawła II wiodła do trzech sanktuariów narodowych: grobowca św. Wojciecha w Gnieźnie, cudownego obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze w Częstochowie i do grobu św. Stanisława w Krakowie.

"Ojciec św. chce przejść się po milowych kamieniach naszych dziejów" – napisali polscy biskupi w liście powitalnym.

Od momentu wyjazdu kardynała Karola Wojtyły do Watykanu upłynęło 227 dni. Teraz powracał już w innej roli. Jan Paweł II przyleciał do Polski samolotem Boeing 727, towarzyszyło mu 70 osób. Po wyjściu na płytę lotniska, Ojciec św. ukląkł i ucałował ojczystą ziemię.

Na lotnisku Okęcie powitał papieża Przewodniczący Rady Państwa, prof. Henryk Jabłoński:
– Zdaję sobie sprawę z tej uroczystej chwili i jej znaczenia – powiedział. – Przybywa oto do ziemi ojczystej syn narodu polskiego, sprawujący najbardziej zaszczytną służbę jaką kiedykolwiek w dziejach przyszło pełnić Polakowi w Kościele rzymsko-katolickim.

Zobacz serwis specjalny PR przygotowany na kanonizację Jana Pawła II na www.kanonizacja.polskieradio.pl>>>.

Kraków, 10.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II. Nz. Ojciec Święty w papamobile przejeżdża ulicami miasta na lotnisko w Balicach. PAP. Fot.: Leszek Łożyński Kraków, 10.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II. Nz. Ojciec Święty w papamobile przejeżdża ulicami miasta na lotnisko w Balicach. PAP. Fot.: Leszek Łożyński

Pogoda tego dnia była przepiękna. Ojca św. na trasie przejazdu witały tysiące ludzi.
– Ludzie płakali, zakonnice śpiewały, chorych na noszach podnoszono nad głowami, żeby dojrzeli postać Jana Pawła II – relacjonował wysłannik RWE, Tadeusz Olsztyński (Tadeusz Nowakowski).

– Dziękuję Wam, że temu Polakowi, który przybywa dziś z ziemi włoskiej do Polski towarzyszy na progu jego pielgrzymki po Polsce ta melodia i ten tekst, w którym stale dochodziła i dochodzi do głosu niestrudzona wola życia narodu: "Póki my żyjemy!" – mówił papież, odnosząc się do słów polskiego hymnu. – Pragnę, aby mój pobyt w Polsce przysłużył się również tej niestrudzonej woli życia moich rodaków na ziemi, która jest naszą wspólną matką i Ojczyzną. Oby służył dobru wszystkich Polaków, wszystkich polskich rodzin, narodu i państwa.

Czytaj także

Spotkania papieża z Ojczyzną

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 12:54
Papież Polak dziewięć razy przybywał do ojczyzny, ostatni raz w 2002 roku. Jego wizyty rozpalały serca i budziły umysły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blady strach padł na komunistów

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 09:42
Zaledwie cztery miesiące po swojej pierwszej podróży apostolskiej, w 1979 roku, Jan Paweł II przybył do Ojczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia pielgrzymka do ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 07:40
Ta pielgrzymka trwała tylko cztery dni. Bardzo schorowany i słaby papież przyjechał do Polski tylko po to, aby konsekrować sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz nieznane listy Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 15:28
Do zbiorów Archiwum Akt Nowych trafiły oryginalne listy papieża Jana Pawła II, Prezydenta Włoch Sandro Pertini’ego i Sekretarza Stanu Agostino Casaroli’ego.
rozwiń zwiń