more_horiz
Historia

Sowiecka blokada Berlina

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 05:40
Blokada Berlina wprowadzona przez Związek Sowiecki zmusiła aliantów zachodnich do nadzwyczajnych działań. Nawet Stalin oniemiał na wiadomość, że Amerykanie samolotami dostarczają węgiel do swej strefy okupacyjnej.
Blokada Berlina, 1948 r. Berlińczycy obserwują lądowanie amerykańskiego samolotu C-54 na lotnisku Tempelhof.
Blokada Berlina, 1948 r. Berlińczycy obserwują lądowanie amerykańskiego samolotu C-54 na lotnisku Tempelhof. Foto: Wikimedia Commons/dp. Zdj. ze zbiorów Rządu Federalnego St. Zjednoczonych

12 maja 1949 roku zakończyła się sowiecka blokada Berlina.

O blokadzie Berlina mówił prof. Janusz Stefanowicz w audycji Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii Niemiec".

- To była największa operacja techniczna w czasie II wojny światowej – komentował historyk w programie nadanym w marcu 1998 roku. - Od końca czerwca 1948 roku do września 1949 alianci zachodni przeprowadzili 277 tys. lotów. Było to wielkie osiągnięcie techniczne. Pod jego wpływem załamał się sam Stalin, który w maju 1949 roku odstąpił od blokady zachodnich stref miasta.

Ustalenia w sprawie Berlina

Od zakończenia II wojny światowej stosunki między Związkiem Sowieckim a zachodnimi mocarstwami pogarszały się. Podczas konferencji w Poczdamie ustalono, że Berlin będzie stanowić obszar specjalny, okupowany przez ZSRR, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję. Ustalono, że miasto będzie zarządzane wspólnie przez Komendanturę Sojuszniczą, w której znajda się przedstawiciele wszystkich stron.

- Miało to symbolizować jedność Berlina – komentował historyk.


Posłuchaj
09:24 Blokada Berlina - aud. z cyklu Dźwiękowy przewodnik.mp3 Blokada Berlina, rok 1948 - aud. Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii Niemiec". Komentarz historyka, prof. Janusza Stefanowicza.

 

Początek blokady

Bezpośrednią przyczyną kryzysu stała się reforma walutowa przeprowadzona, bez uzgodnienia z ZSRS, przez zachodnich aliantów w ich strefach okupacyjnych. W nocy z 23-24 czerwca 1948 roku władze ZSRS odcięły dostawy energii elektrycznej oraz zablokowały wszystkie drogi lądowe i wodne w Berlinie Zachodnim. Rozpoczęła się blokada miasta, która trwała prawie 11 miesięcy.

- Berlin był położony blisko 80 km w głąb strefy sowieckiej i dlatego kluczową sprawą stała się kwestia komunikacji lotniczej – stwierdził prof. Stefanowicz.

Wydawało się, że dostęp do miasta, jaki alianci zachodni zagwarantowali sobie po zakończeniu wojny, może nie wystarczyć. Amerykanie, Brytyjczycy i Francuzi mieli do dyspozycji trzy korytarze powietrzne i jedną wieżę bezpieczeństwa lotów na lotnisku Tempelhof. A jednak podołali wyzwaniu.

Blokada
Blokada Berlina (1949 r.). Wikimedia Commons/dp. Źr.: Bundesarchiv

Niezwykła operacja

Wobec działań Związku Sowieckiego zachodnie mocarstwa utworzyły mosty powietrzne. Amerykanie swoje działania określili mianem operacji Vittles, Brytyjczycy – operacją Plainfare.

Dzięki niespotykanej mobilizacji lotnictwa, a także energicznej postawie gubernatora amerykańskiej strefy okupacyjnej, gen. Luciusa Clay’a udało się utrzymać zaopatrzenie w żywność, paliwa i opał dla mieszkańców Berlina Zachodniego.

W czasie trwania blokady w ramach mostu powietrznego odbyło się ok. 277 tysięcy lotów.

Rodzynkowy bombowiec

Jedną z najbardziej znanych postaci operacji amerykańskiej stał się porucznik Gail S. Halvorsen. Zasłynął on  zrzucaniem z kokpitu słodyczy dla berlińskiej ludności. Wkrótce zaczęli robić to także inni piloci. W sumie w ramach akcji zwanej Little Vittles dostarczono Berlińczykom prawie 23 tony słodyczy, a samoloty transportowe przewożące zaopatrzenie nazwano ”rodzynkowymi bombowcami” (Rosinenbomber).

Blokada
Blokada Berlina, 19.08.1948 r. Amerykański samolot C-74 na lotnisku Gatow z transportem mąki dla mieszkańców Berlina Zach. Wikimedia Commons/cc. Zdj. w zbiorach Departamentu Rolnictwa St. Zjednoczonych.

Konsekwencje blokady

- Utworzenie mostu powietrznego nad Berlinem było wielkim osiągnięciem technicznym - powiedział prof. Stefanowicz. - Pod jego wpływem załamał się sam Stalin, który w maju 1949 roku odstąpił od blokady zachodnich stref miasta.

Blokada Berlina uzmysłowiła, że nie da się utrzymać jedności między zwycięskimi mocarstwami i że prędzej czy później Niemcy zostaną podzielone na dwa odrębne państwa, o różnych strefach wpływów. 23 maja 1949 roku powstała Republika Federalna Niemiec. 7 października tego samego roku proklamowano Niemiecką Republikę Demokratyczną.

W 15. rocznicę uruchomienia amerykańskiego mostu powietrznego, 26 czerwca 1963 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, John Fitzgerald Kennedy podczas przemówienia wygłoszonego w Berlinie Zachodnim z tej okazji wypowiedział pamiętne słowa: "Ich bin ein Berliner" (Jestem berlińczykiem).

Czytaj więcej w serwisie specjalnym kennedy.polskieradio.pl>>>

bs

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem