Historia

Jerzy Łojek – historyk "drugiego obiegu”

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 06:00
Był wielokrotnie szykanowany przez władze komunistyczne za udział w opozycji oraz badanie sprawy Katynia, m.in. sprzeciwiono się nadaniu mu tytułu profesorskiego.
Audio
  • Audycja Konrada Tatarowskiego poświęcona twórczości Jerzego Łojka. Wspomnienia mecenasa Jana Olszewskiego i Antoniego Macierewicza - jednego z założycieli Komitetu Obrony Robotników - wygłoszone w czasie pogrzebu Jerzego Łojka (RWE, 4.01.1987).
Zebranie członków stowarzyszenia Warszawska Rodzina Katyńska. Nz. przewodnicząca stowarzyszenia Bożena Mamontowicz-Łojek (od lewej), wiceprzewodniczący stowarzyszenia pisarz Jędrzej Tucholski (drugi od lewej). Warszawa, 22.03.1992. fot: PAPWitold Rozmysłowicz
Zebranie członków stowarzyszenia Warszawska Rodzina Katyńska. Nz. przewodnicząca stowarzyszenia Bożena Mamontowicz-Łojek (od lewej), wiceprzewodniczący stowarzyszenia pisarz Jędrzej Tucholski (drugi od lewej). Warszawa, 22.03.1992. fot: PAP/Witold Rozmysłowicz

7 października 1986 roku w Warszawie w wieku 54 lat zmarł Jerzy Łojek, działacz opozycyjny, historyk specjalizujący się w dziejach politycznych Polski i Europy XVII - XX wieku, znawca stosunków polsko-rosyjskich. Walczył o ujawnienie prawdy na temat zbrodni katyńskiej.
Patriotyzm miał w genach
– Syn oficera kampanii wrześniowej zamordowanego w Katyniu oczami dziecka spoglądał na klęskę swego kraju i tragedię swoich najbliższych - wspominał Jerzego Łojka jego przyjaciel mecenas Jan Olszewski. - Tamto doświadczenie określiło cały szereg jego najważniejszych życiowych wyborów, ono zdecydowało o kształcie patriotyzmu Jerzego. Był synem polskiego oficera, który oddał swoje życie za Rzeczpospolitą. Jurek przyjął za własne przesłanie narodowego poety, które ideał walki o wolność czyni elementem dziedzicznym przechodzącym z jednego pokolenia polskiego na drugie.
O żołnierzach, którzy zginęli w 1920 roku walcząc w Bitwie Warszawskiej Jerzy Łojek mówił, że ma wobec nich osobisty dług za jego szczęśliwe dzieciństwo. Historyk czuł się zobowiązany służyć prawdzie, być wiernym własnym przekonaniom oraz poświęcać się dla racji ponadjednostkowych, pozostawał wierny zasadom moralnym, które mogą nadać życiu człowieka kierunek i sens, niezależnie od doraźnych koniunktur politycznych, społecznych, kulturalnych.
Pisał o tym, o czym nie wolno było pisać
Dorobek wydawniczy Jerzego Łojka liczy 34 książki i ponad 350 artykułów poświęconych głównie schyłkowemu okresowi I Rzeczpospolitej, powstaniom narodowym podczas rozbiorów oraz tragicznym epizodom historii Polski XX wieku – agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku i jej skutkom.
Najbardziej znane jego prace to: "Szanse powstania listopadowego” (1966), "Upadek Konstytucji 3 Maja”, "Dzieje pięknej Bitynki. Historia życia Zofii Potockiej 1760-1822” (1970), "Wiek markiza de Sade: Szkice z historii obyczajów i literatury we Francji XVIII wieku” (1971).
Historyk publikował też książki w “drugim obiegu” pod pseudonimami: Leopold Jerzewski, Antoni Jałowiecki, Łukasz Jodko. Były to: "Agresja 17 września 1939. Studium aspektów politycznych" (1979), "Dzieje sprawy Katynia" (1980), "Kalendarz historyczny" (1986). Pozycje te dzięki podziemnym wydawnictwom trafiały do czytelników jako tzw. bibuła, rozprowadzana przez konspiracyjnych kurierów.
Jerzy Łojek był konsekwentnym wyznawcą tezy, iż każda jednostka, społeczność i naród ponosi odpowiedzialność za własna historię i decyduje o swym losie. Jak wspominał redaktor Radia Wolna Europa Konrad Tatarowski historyk był żarliwym moralistą i uważał, że docieranie do prawdy nawet nieprzyjemnej dla zbiorowości, której sam był wybitnym przedstawicielem i rzecznikiem, jest ważniejsze niż wszelkie taktyczne czy koniunkturalne, emocjonalne lub sentymentalne racje.
Jerzy Łojek prowadził aktywną działalność opozycyjną. Był jednym z sygnatariuszy deklaracji założycielskiej Klubu Służby Niepodległości. W Ośrodku Badań Społecznych "Solidarności" Regionu Mazowsze kierował Pracownią Historii Najnowszej.
Testament
Sprawą której Jerzy Łojek poświęcił swoje życie była walka o prawdę historyczną na temat zbrodni katyńskiej (jedną z ofiar, które zginęły z rąk Sowietów, był jego ojciec). Historyk był członkiem Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katynia, dzięki staraniom którego w 1981 roku w tzw. Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach stanął pomnik katyński. W swoim testamencie zobowiązał rodzinę do kontynuowania zmagań o ujawnienie prawdy o Katyniu.
Jego ostatnią wolę wypełniła żona Bożena Mamontowicz-Łojek, współzałożycielka i przewodnicząca Zarządu Polskiej Fundacji Katyńskiej, walczącej o pełne wyjaśnienie okoliczności i napiętnowanie winnych zbrodni katyńskiej. Wdowa po Jerzym Łojku zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Jerzy Łojek Katyń
Czytaj także

Katyń - zbrodnia precyzyjnie zaplanowana. Wspomnienia świadków

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 05:58
- Do Kozielska zostałem przywieziony na początku listopada 1939 roku. W marcu buchnęła pogłoska, że wkrótce rozpocznie się likwidacja obozu – mówił prof. Stanisław Swianiewicz, jedyny ocalały więzień z transportu polskich oficerów do Katynia. 
rozwiń zwiń