X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

"Wesele" Wyspiańskiego z pogranicza snu i jawy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 06:07
- Żądnym sensacji mieszkańcom Krakowa oferowała ta sztuka galerię powszechnie znanych współczesnych postaci ze świata kultury, bo inspiracją dramatu był spektakl prawdziwie z życia wzięty - mówił w Polskim Radiu dr Janusz Osica, historyk.
Audio
  • Audycja z cyklu "Kronika polska" - Premiera "Wesela" Wyspiańskiego. (PR, 2001)
Autoportret Stanisława Wyspiańskiego z 1902 roku
Autoportret Stanisława Wyspiańskiego z 1902 rokuFoto: Wikipedia, domena publiczna/Muzeum Narodowe w Warszawie

Dramat Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" zaprezentowano krakowskiej publiczności na premierze 16 marca 1901 w Teatrze Miejskim.

Wydarzenie, które zainspirowało Stanisława Wyspiańskiego miało miejsce 20 listopada 1900. Tego dnia odbył się ślub poety Lucjana Rydla z wieśniaczką Jadwigą Mikołajczykówną spod krakowskich Bronowic. Wesele wyprawiono w dworku poety Włodzimierza Tetmajera.

- Wyspiański na swoje narodowe wesele zaprosił dodatkowo bohaterów z polskiej historii i mitologii – Chochoła, Stańczyka, Wernyhorę – wyjaśniał dr Janusz Osica. – Było to wesele współczesne, w którym rzeczywistość pomieszana była ze światem historii, symboli, metafor.

Stanisław Wyspiański inspirował się dramatami wielkich romantyków – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego oraz obrazami o tematyce historycznej autorstwa Maksymiliana Gierymskiego i Jacka Malczewskiego.
Publiczność bez problemu wychwytywała znane z historii Polski wydarzenia, m.in. rzeź galicyjską z 1846 roku oraz wskazane przez poetę przyczyny naszych klęsk w walce o odzyskanie niepodległości.

Czy Wyspiański przetrwał próbę czasu jako malarz, poeta i wieszcz narodowy? Dlaczego nieśmiertelne są jego słowa "miałeś chamie złoty róg"? Posłuchaj audycji.

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pastel Wyspiańskiego sprzedany za ponad milion zł

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 15:24
Prywatny nabywca kupił na aukcji "Portret Lizy Pareńskiej (wśród pelargonii)" Stanisława Wyspiańskiego za 1 mln 150 tys. zł. Cena wywoławcza była dwa razy niższa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Matejko – malarz dziejów narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 06:00
– To był człowiek, który tworzył nerwami. Wlewał w siebie litrami czarną kawę, odpalał papierosa od papierosa – mówiła o malarzu dr Maria Przemycka-Zielińska, kustosz Dworu Matejki w Krzesławicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Matejko – malarz glorii i chwały narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 06:00
1 listopada 1893 zmarł Jan Matejko, wybitny artysta, współtwórca zbiorowej świadomości historycznej Polaków.
rozwiń zwiń