more_horiz
Historia

Stanisław Ligoń. Patron Radia Katowice

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 05:38
27 lipca 1879 roku urodził się Stanisław Ligoń, znany pod pseudonimem Karlik z Kocyndra - wybitny artysta i działacz niepodległościowy, ale także znakomity radiowiec.
Stanisław Ligoń  rzeźba na ulicy Ligonia, Katowice, aut. Paweł Drozd (26.11.2012), WikipediaCreativeCommons
Stanisław Ligoń – rzeźba na ulicy Ligonia, Katowice, aut. Paweł Drozd (26.11.2012), Wikipedia/CreativeCommons

W 1917 roku został wcielony do niemieckiego wojska i skierowany do Flandrii. Po wojnie pisał i rysował w polityczno-satyrycznym piśmie "Kocynder", używając pseudonimu Karlik.

Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach powstała w 1927 roku jako czwarta regionalna placówka w Polsce. Po raz pierwszy przy mikrofonie stanął 25 grudnia 1927. Od początku Stanisław Ligoń prowadził audycje w gwarze śląskiej. Słuchacze bardzo entuzjastycznie zareagowali na jego pomysł. Prowadził: "Bery i bojki", "Przy sobocie po robocie", "Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela".

Od 1934 roku aż do wybuchu II wojny światowej był dyrektorem katowickiej rozgłośni. Audycje, w których propagował śląski folklor były jednocześnie skierowane przeciwko hitlerowskiej propagandzie.

Stanisław
Na zdjęciu: Stanisław Ligoń (1.01.1936), aut. Sciptor, źr. "Sejm i Senat 1935-1940 IV kadencja" Warszawa 1936, Wikipedia/dp

- To on był przed wojną prekursorem czegoś, co dziś moglibyśmy nazwać społeczną akcją medialną, którą bym porównał do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka - mówił Wiesław Rola, prezes Radia Katowice.

- On rzucił przed wojną hasło, żeby zbierać środki na Fundusz Obrony Narodowej w 1939 roku.


Posłuchaj
08:31 Rozgłośnia Radia Katowice.mp3 O Stanisławie Ligoniu, o historii i działalności Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach mówi jego prezes – Wiesław Rola, aut. Wiesława Molaka z cyklu "Sygnały dnia". (PR, 12.05.2005) 

Co ciekawe Ligoń zbierał pieniądze na karabin maszynowy. - Ciekawostką jest to, że na karabin maszynowy uzbierał bardzo szybko, jak się potem okazało, uzbierał także na działo, potem było na czołg, a skończyło się na samolocie - zdradzał Wiesław Rola.

Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Warszawy, stamtąd przez Lublin dotarł do Węgier, a następnie do Jugosławii. Tam do 1941 pracował w Komitecie ds. Uchodźców Polskich. Po wojnie wrócił do Radia Katowice, ale już na krótko.

Od 1977 roku Stanisław Ligoń jest patronem Radia Katowice. 

mb