more_horiz
Historia

Krystyna Skarbek. Ulubiona agentka Churchilla

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 05:35
– Uwielbiała adrenalinę i przygodę. Kochała też mężczyzn, ale przede wszystkim wolność. Walczyła o niepodległość Polski i własną niezależność – mówiła Clare Mulley, autorka książki "Kobieta szpieg. Polka w służbie Jego Królewskiej Mości". Prawdopodobnie to ona była pierwowzorem pierwszej "dziewczyny Bonda". 
Okładka książki Clare Mulley, poświęconej Krystynie Skarbek.
Okładka książki Clare Mulley, poświęconej Krystynie Skarbek.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Nazywano ją jedną z najwybitniejszych kobiet-szpiegów II wojny światowej, ulubioną agentką Churchilla, kobietą żyjącą mocno i zachłannie.

Piękna, zdolna, niebezpieczna

Urodziła się 1 maja 1908 roku. Ojciec uchodził za hrabiego utracjusza, zaś matka pochodziła z zamożnej rodziny żydowskich bankierów. Od wczesnej młodości szkoliła się w jeździe konnej i wspinaczce górskiej. W 1930 roku została ogłoszona wicemiss Polonia. Prowadziła bogate życie towarzyskie, mężczyzn zmieniała jak rękawiczki. Znali ją wszyscy i ona znała wszystkich.

Z Kenii do Polski

Gdy wybuchła II wojna światowa przebywała w Kenii z mężem dyplomatą. Nie zdążyła wrócić do Polski przed klęską w kampanii wrześniowej. Przez Francję przedostała się do Wielkiej Brytanii. Wtargnęła do centrali Special Operations Executive i zażądała przyjęcia. Tajna agencja rządowa koordynowała wszelkie działania związane z działalnością dywersyjno-wywiadowczą na obszarach okupowanych przez Niemcy.

Tajna misja

Po tygodniu z nową tożsamością została przerzucona do Budapesztu. Francuska dziennikarka Christine Granville ruszyła w niebezpieczną trasę, wysokogórską trasę do Polski, gdzie współpracowała ze swoim przyjacielem Andrzejem Kowerskim. Przewoziła pieniądze, informacje i materiały propagandowe dla rozpoczynającego działalność konspiracyjną polskiego ruchu oporu. W drugą stronę przemycała raporty, kody radiowe i mikrofilmy.

Krystyna Skarbek między innymi zdobyła zdjęcia dokumentujące mobilizację wojsk niemieckich przy granicy ze Związkiem Radzieckim. Był to pierwszy dowód na planowaną operację "Barbarossa", czyli niemiecką inwazję na ZSRR, który wylądował na biurku Winstona Churchilla.

Podwójna agentka?

W 1941 roku powróciła do brytyjskiej bazy w Kairze, gdzie została wykluczona z wszelkich dalszych akcji. Mimo braku dowodów została oskarżona przez Polaków o podwójną grę. Chodziło o kontakty z tzw. Muszkieterami, czyli niezależną, warszawską grupą oporu Stefana Witkowskiego. Ich pełna niesubordynacji postawa była sprzeczna z oficjalnym stanowiskiem polskich władz w walce z okupantem.

Na czarnej liście znajdowała się do 1944 roku. Wtedy to została zrzucona na spadochronie za linią wroga w południowej Francji. Pracowała jako kurier brytyjskiego SOE, wspierała francuski ruch oporu. Wyróżniła się akcją, w której samodzielnie odbiła z rąk Gestapo aresztowanych dywersantów.

Zawiedzione nadzieje

Odmówiono jej misji do Polski w czasie Powstania Warszawskiego, mimo wielokrotnie ponawianych próśb. W kwietniu 1945 została zdemobilizowana. Brytyjczycy zawiedli ją ponownie. Spotkał ją ten sam los, co tysiące polskich żołnierzy, którzy po wojnie okazali się niepotrzebni. Bez brytyjskiego obywatelstwa i ze śmiesznie niską odprawą pracowała jako pokojówka w hotelu, telefonistka i stewardessa na statkach pasażerskich.

W czasie jednej z podróży poznała stewarda Dennisa Muldowneya. 15 czerwca 1952 w londyńskim hotelu "Shelbourne" Krystyna Skarbek została przez niego śmiertelnie pchnięta nożem. Do dziś krąży wiele teorii konspiracyjnych wokół śmierci ulubionej agentki Churchilla.

Również niepotwierdzone są plotki o rzekomym romansie z Ianem Flemingiem, dla którego miała stać się inspiracją do stworzenia postaci Vesper Lynd, pierwszej kobiety Jamesa Bonda.

O życiu i tajemnicach Krystyny Skarbek dowiedz się więcej z audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".


Posłuchaj
59:19 kobieta szpieg, czyli burzliwe życie krystyny skarbek___v2013007434_tr_0-0_114136113c2ddfa0[00].mp3 Krystyna Skarbek - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". (PR, 16.11.2013)

 

mjm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem