more_horiz
Historia

99. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zobacz serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 06:00
Dziś mija 99. rocznica decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
Warszawa 1920 r. Żołnierze przy stanowisku polskich karabinów maszynowych podczas akcji w rejonie Radzymina
Warszawa 1920 r. Żołnierze przy stanowisku polskich karabinów maszynowych podczas akcji w rejonie RadzyminaFoto: Wikipedia/Halibutt/domena publiczna

Z tej okazji Portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony wydarzeniom tamtych dni.

BITWA WARSZAWSKA - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY >>>>>

Prezentujemy dźwięki z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. O przebiegu wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 opowiadają świadkowie tamtych wydarzeń – żołnierze i dowódcy.

Historycy komentują ówczesną sytuację społeczno-polityczną oraz strategię wojskową polskich i sowieckich dowódców.

Prezentujemy sylwetki najważniejszych polityków i dowódców wojskowych po stronie polskiej i bolszewickiej, którzy wywarli największych wpływ na wydarzenia tamtych lat, m.in. Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, gen. Tadeusza Rozwadowskiego oraz Włodzimierza Lenina, Michaiła Tuchaczewskiego i Siemiona Budionnego.

W serwisie bitwawarszawska.polskieradio.pl zamieściliśmy również 58 odcinków powieści "Lewa wolna" Józefa Mackiewicza, który jako młody chłopak wziął udział w wojnie 1920 roku. Powieść wydaną po raz pierwszy przez londyńskie wydawnictwo Krąg w 1965 roku w Polskim Radiu czytał Jerzy Radziwiłowicz.