more_horiz
Historia

Jak "czarne diabły" gen. Maczka wyzwalały Europę [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 06:00
80 lat temu gen. Stanisław Maczek zaczął formowanie 1 Dywizji Pancernej. Dwa lata później jego żołnierze wsławili się, przebywając szlak bojowy, który wiódł od wybrzeży Francji, przez holenderskie poldery, aż po bazę Kriegsmarine w Niemczech. 
Odjazd czołgów Cromwell VII szwadronu sztabowego. Na czołgu widoczni od lewej: gen. Stanisław Maczek, rotmistrz T. Wysocki.
Odjazd czołgów Cromwell VII szwadronu sztabowego. Na czołgu widoczni od lewej: gen. Stanisław Maczek, rotmistrz T. Wysocki.Foto: NAC/Czesław Datka

Dywizja Maczka była tworzona w oparciu o żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, którym udało się opuścić Francję po jej upadku w 1940 roku. Dodatkowym uzupełnieniem byli ludzie, którzy wraz z gen. Władysławem Andersem opuścili ZSRR. Po tym, jak jednostka wylądowała w Normandii, w jej szeregi zaczęli napływać Polacy wcieleni siłą do Wehrmachtu, którzy dezerterowali po D-Day oraz więźniowie Oflagów. 

Działania 1 Dywizji Pancernej były punktem kulminacyjnym wojennej epopei, którą gen. Maczek przebył ze swoimi podkomendnymi. W 1938 roku generał objął dowództwo 10 Brygady Kawalerii, pierwszej wielkiej jednostki pancerno-motorowej WP. Walczył w wojnie września 1939. Odtworzył jednostkę – pod nazwą 10 Brygada Kawalerii Pancernej – i jako jej dowódca walczył w obronie Francji. Po upadku kraju przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie utworzył 1 Dywizję Pancerną.

Po wojnie Maczek nie otrzymywał świadczeń emerytalnych przynależnych generałom, odebrano mu również polskie obywatelstwo. Zamieszkał w Edynburgu, pracował jako barman. Zmarł w wieku 102 lat na emigracji.

1 Dywizja Pancerna gen. Maczka
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem