more_horiz
Historia

Cezary Chlebowski. Utrwalił legendę "Ponurego"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 05:38
– We mnie jak drzazga tkwiła okupacja. O "Ponurym" wypisywano jakieś bzdury. To się domagało natychmiastowej riposty i przywrócenia godności. Człowiek nie żył, wspaniała legenda była poniewierana – wspominał autor książki "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" na antenie Polskiego Radia w 1997 roku.
Cezary Chlebowski na III Walnym Zjeździe Zarządu Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 24 września 1993
Cezary Chlebowski na III Walnym Zjeździe Zarządu Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 24 września 1993Foto: PAP/Adam Urbanek

Cezary Chlebowski - członek Armii Krajowej, pisarz, publicysta, historyk, autor książek "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie", "Wachlarz", "Bez pokory" - zmarł 9 lat temu, 5 maja 2013 roku. 

Twardy Zagłębiak

Pochodził z Zagłębia Dąbrowskiego. Dorastał w otoczeniu kopalń i zakładów fabrycznych, w pobliżu niemieckiej granicy.

– Zagłębie mnie kształtowało w jakiejś twardości i wytrwałości. To była ziemia biedna, gdzie zjawisko biedaszybów i kóz pasących się na wysypiskach i hałdach było codziennością – wspominał Cezary Chlebowski w audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności".


Posłuchaj
68:02 cezary chlebowski___1099_97_ii_tr_0-0_112793292492ec15[00].mp3 – We mnie jak drzazga tkwiła okupacja – wspominał Cezary Chlebowski w audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności" (PR, 14.04.1997)

 

We wrześniu 1939 roku wraz z rodziną uciekł przed niemieckim najazdem. Chlebowscy po niespodziewanym ataku Związku Radzieckiego postanowili wrócić na Zagłębie. W 1942 roku wraz z rodziną został wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Znaleźli schronienie u wuja na Kielecczyźnie.

– Nawet nie wiedziałem, że znalazłem się w kręgu moich przyszłych zainteresowań. Byłem na Sandomierszczyźnie, gdzie działali "Jędrusie". Wujek był związany z ich szefem, porucznikiem Wiąckiem i robiliśmy nasłuch radiowy dla oddziału – wspominał Cezary Chlebowski w audycji Polskiego Radia z 1997 roku.

W 1944 roku został zaprzysiężony na członka Armii Krajowej i rozpoczął kolportowanie podziemnej gazetki.

Represjonowany przez komunistów

Po zakończeniu II wojny światowej dokończył szkołę średnią i wziął udział w odtwarzaniu ruchu harcerskiego. W tym czasie był uczestnikiem wydarzenia, które okazało się pierwszą manifestacją antyrządową w komunistycznej powojennej Polsce.

W kwietniu 1946 roku w Szczecinie odbył się zlot młodzieżowy "Trzymamy straż nad Odrą", na który Chlebowski przybył ze swoją drużyną harcerską. Uroczystości zakończyły się wygwizdaniem Bolesława Bieruta i starciami pomiędzy harcerzami a członkami komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej.

Posłuchaj wspomnień Cezarego Chlebowskiego w audycji Polskiego Radia z 2000 roku.


Posłuchaj
30:04 stanisław mikołajczyk i bunt młodzieży___7538_00_i_tr_0-0_1194214124974ef2[00].mp3 Cezary Chlebowski w reportażu Alicji Maciejowskiej wspomina bunt młodzieży w Szczecinie w kwietniu 1946 roku. (PR, 14.12.2000)

 

Rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Nie zdołał ich wtedy ukończyć. W 1951 roku został aresztowany przez bezpiekę. Próbowano go zmusić do współpracy biciem i groźbami.

Dzięki pomocy zaprzyjaźnionej rodziny, wysoko postawionej w partyjnym aparacie, udało mu się uniknąć dalszego śledztwa. Cezary Chlebowski był jednak wciąż prześladowany przez funkcjonariuszy bezpieki.

– Następnego dnia zostałem usunięty z uczelni i przez dwadzieścia lat zmieniłem 20 miejsc pracy. Wszędzie mnie chętnie przyjmowano i bardzo szybko zwalniano, Nikt mi nie mówił dlaczego, w kilku wypadkach dobrzy ludzie mówili: panie Cezary towarzysze dzwonili – mówił w audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności".

Utrwalił legendę "Ponurego"

Udało mu się dokończyć studia dopiero w 1969 roku. Jak mówił, to były najdłuższe studia w PRL. W tym czasie pracował przede wszystkim jako dziennikarz.

Cezary Chlebowski jest jednak znany głównie jako autor książek i reportaży popularyzujących historię Polskiego Państwa Podziemnego, zwłaszcza Zgrupowania Partyzanckiego Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt". W 1968 roku po raz pierwszy wydał swoją najsłynniejszą książkę, kilkukrotnie wznawiane "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie".

– We mnie jak drzazga tkwiła okupacja, tym bardziej, że jakieś potworne bzdury wypisywała o "Ponurym" Broniewska. To się domagało natychmiastowej riposty i przywrócenia temu człowiekowi godności. Tym bardziej, że człowiek nie żył, wspaniała legenda była poniewierana, a wszyscy byli odwróceni – wspominał swoje motywy.

Nakłady książek Cezarego Chlebowskiego przekroczyły łącznie milion egzemplarzy i cieszyły się ogromną popularnością wśród czytelników.

sa

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem