more_horiz
Historia

Polskie amazonki, czyli kobiety na wojnie polsko-bolszewickiej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 05:53
- Rozkaz naczelnego dowództwa nr 80 powołał do życia Wydział Instruktorek Oświatowych w Sekcji Propagandy i Opieki, tak zwane SPiO - wspominała Wanda Pełczyńska, instruktorka harcerska, kierowniczka Wydziału Instruktorek Oświatowych przy Naczelnym Dowództwie Armii.
Wanda Pełczynska
Wanda PełczynskaFoto: Wikipedia/domana publiczna

- Instruktorki oświatowe nie opuszczały swoich do końca wojny, a po zawieszeniu działań bojowych, nasze gospody stały się miejsce systematycznego nauczania żołnierzy analfabetów i w ogóle pracy oświatowej. Wydział Instruktorek Oświatowych pracował aż do jesieni 1921 roku - mówiła Pełczyńska we wspomnieniach zachowanych w radiowym archiwum.

Sto lat temu na front ruszyły także kobiety. Dowiesz się tego z serwisu www.bitwa1920.gov.pl [Kliknij obrazek poniżej] 

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"


Podczas obrony Lwowa w 1918 roku, jego mieszkanki z własnej inicjatywy utworzyły Ochotniczą Legię Kobiet. W jej szeregach walczyły z bronią w ręku, pełniły służbę jako kurierki i sanitariuszki. Członkinie Legii służyły podczas całej wojny polsko-bolszewickiej. Kobiety prowadziły szwalnie i jadłodajnie dla frontu.

Dla niepiśmiennych żołnierzy ważna była praca instruktorek oświatowych, które m.in. czytały im listy od rodzin i gazety oraz prowadziły nauczanie pisania i czytania. W czasie Bitwy Warszawskiej obsadzały ostatnią linię obrony.

Posłuchaj wspomnień jednej z nich, Wandy Pełczyńskiej: