more_horiz
Historia

Powstanie Warszawskie. Beznadziejne położenie powstańców. Kapituluje Żoliborz

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 05:55
30 września 1944 roku. Sześćdziesiąty pierwszy dzień powstania, sobota. Żoliborz kapituluje. Do godz. 23 powstańcy składają broń i przechodzą pod eskortą niemiecką na teren "Pionier-Parku" na Powązkach.
Dowódca pułku major Ivan Frołow (po środku) z oficerami Rosyjskiej Narodowej Armii Wyzwoleńczej (RONA), która z Niemcami pacyfikowała Powstanie Warszawskie
Dowódca pułku major Ivan Frołow (po środku) z oficerami Rosyjskiej Narodowej Armii Wyzwoleńczej (RONA), która z Niemcami pacyfikowała Powstanie WarszawskieFoto: Autor nieznany/Wikipedia/domena publiczna
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Beznadziejne położenie ostatnich punktów powstańczych na Żoliborzu. W sprawie zaprzestania walk w dzielnicy od rana pertraktacje z Niemcami z rozkazu gen. Bora-Komorowskiego prowadzą por. Jerzy Kamiński ps. Ścibor i płk Karol Ziemski ps. Wachnowski.


Posłuchaj
02:21 A48160 30.09 Powstancze kalendarium_1328072.mp3 Powstańcy resztkami sił bronili się na Żoliborzu na obszarze ograniczonym ulicami Krasińskiego, Słowackiego, Drużbacką, Bohomolca, Promyka i Koźmiana. (PR, 2014)

 

O godz. 18 Żoliborz kapituluje. Oddziały AK składają broń przez kilka godzin. Do niewoli dostaje się 1500 żołnierzy z Żoliborza, wśród nich kobiety oraz 400 rannych. Niemcy dobijają ciężko rannych, którzy zostali w piwnicach.


Posłuchaj
02:47 13 30 wrzesnia.mp3 - Przy Dygasińskiego 13 była ostatnia kwatera dowództwa żoliborskiego - wspominał Czesław Szymkiewicz ps. Sław. (Archiwum PR)

Posłuchaj
15:53 Dni Walczącej Stolicy, 30.09.mp3 Kapitulacja Żoliborza - relacja Jerzego Ścibora-Kamińskiego (czyta lektor); tekst depeszy Tadeusza Bora-Komorowskiego do Londynu. Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984) zbrodnie wojenne

  

Kapitulacji na Żoliborzu nie uznaje dowództwo AL - wieczorem kilkudziesięcioosobowa grupa zaczyna przebijać się w stronę Wisły. 28 osób zdołało się przeprawić na praski brzeg, pozostali giną.

Tego dnia w dzienniku bojowym 9. armii niemieckiej zanotowano: "Całe wybrzeże Wisły jest w ręku niemieckim i prócz kotła środkowego powstanie we wszystkich częściach miasta jest stłumione. Szybkie oczyszczanie Mokotowa i Żoliborza nie może pozostać bez wpływu na rozmowy kapitulacyjne ze znajdującym się w Śródmieściu dowództwem AK".