more_horiz
Historia

Daniel Libeskind - światowej sławy architekt z Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 05:40
- Nikt tak nigdy nie ustawił budynku względem drugiego. On kompletnie zanegował wszystko – ocenił debiutancki projekt Daniela Libeskinda architekt Zbigniew Maćków. 
Architekt Daniel Libeskind
Architekt Daniel LibeskindFoto: PAP/Ł.Gągulski

Początkowo swoją przyszłość wiązał z muzyką. Dziś jest jednym z najwybitniejszych współczesnych architektów. 12 maja 1946 roku przyszedł na świat Daniel Libeskind.

Akordeonista z Łodzi

Przyszły mistrz nowoczesnej architektury urodził się w rodzinie łódzkich Żydów. W 1957 roku wyemigrował z rodzicami do Izraela, a niedługo później do Stanów Zjednoczonych. Z Polski zabrał ze sobą akordeon. Gra na tym instrumencie wzbudziła w nim miłość do sztuki i to właśnie z muzyką początkowo wiązał swoją przyszłość. Przez kilka lat szkolił się w tym kierunku w Izraelu i za oceanem.

Ostatecznie jednak Libeskind postawił na architekturę. W 1970 roku ukończył ten kierunek na nowojorskiej uczelni Cooper Union for the Advancement of Science and Art i przez długi czas prowadził wykłady na różnych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Po kilkunastu latach zajmowania się tylko teorią, postanowił spróbować swoich sił w praktyce.


Posłuchaj
46:28 klub trójki daniel libeskind trojka 1 marca 2011 O Danielu Libeskindzie rozmawiali dr Jerzy Ilkosz, architekt Zbigniew Maćków i Tadeusz Goryczka z Domu Sztuki w Ostrawie. Audycja "Klub Trójki" prowadzona przez Jerzego Sosnowskiego (PR, 01.03.2011)

 

"Zanegował wszystko"

W 1989 roku wygrał konkurs na projekt Muzeum Żydowskiego w Berlinie. Debiutancki budynek Libeskinda zaskakuje i wzbudza emocje do dziś. Gmach ma kształt niesymetrycznego zygzaka, który jednym przypomina połamaną Gwiazdę Dawida, a innym błyskawicę. Nowoczesny budynek przylega do XVIII-wiecznej barokowej budowli, służącej dziś za wejście do Muzeum.

- To było szokujące. [...] Nikt tak nigdy nie ustawił budynku względem drugiego. On kompletnie zanegował wszystko. […] To był krok milowy w kwestii urbanistyki i komponowania rzeczywistości – mówił na antenie Polskiego Radia architekt Zbigniew Maćków.

Debiut był jednocześnie momentem przełomowym w życiu Libeskinda. Od tamtej pory kariera łodzianina zaczęła nabierać tempa, a jego dzieła można podziwiać dziś w całej Europie, USA, Brazylii, Chinach czy Singapurze. Po zamachach w 2001 roku brał udział w zagospodarowaniu terenu World Trade Center. Zaprojektował również stojący w centrum Warszawy wieżowiec Złota 44.

Charakterystyczny styl

Daniel Libeskind jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli dekonstruktywizmu. Styl ten odrzuca przyjęte normy i charakteryzuje się zupełną dowolnością, jeśli chodzi o harmonię czy konstrukcję budynków.

- Libeskind sam stwierdził, że jego architektura to gra emocji. […] W dekonstruktywizmie chodzi o pewną metaforę. To jest przekazanie przez język formy architektonicznej pewnego sposobu na życie – wyjaśnił historyk sztuki i dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu dr Jerzy Ilkosz.

- U Libeskinda nie chodzi o to, żeby się wpisywać w to, co już było opisane, ale o posługiwanie się swoim własnym językiem – stwierdził Tadeusz Goryczka z Domu Sztuki w Ostrawie.  

Nie zapomniał o swoim pochodzeniu

Projekty Libeskinda to w większości komercyjne przedsięwzięcia, ale architekt przyczynił się do powstania także m.in. Imperial War Museum w Manchesterze czy kilku muzeów poświęconych historii Żydów. Te, poza Berlinem, stoją jeszcze w Danii czy San Francisco.

- Libeskind stawia historię na naczelnym miejscu, tak jak to, że jest Żydem, że mieszkał w Polsce – stwierdził dr Jerzy Ilkosz.

- Te rzeczy, których się dotknie Libeskind, które mają związek z jego życiem, z tym co przeżył i co może przełożyć na emocje, wychodzą dużo lepiej, niż te, które nie mają takiego związku – uzupełnił Zbigniew Maćków w audycji „Klub Trójki” w 2011 roku.

Warto dodać, że architekt zna język polski i był jednym z ambasadorów Łodzi w staraniach miasta o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

 th

***

Źródła:

https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/75-urodziny-daniela-libeskinda 

Zobacz więcej na temat: architektura HISTORIA SZTUKA
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem