more_horiz
Historia

Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio straciło 9200 płyt!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 05:40
Polskie Radio od 1934 roku przechowywało płyty i taśmy z zapisem dźwiękowym najważniejszych uroczystości państwowych i przemówieniami wybitnych osobistości. Niestety miażdżąca większość tych nośników została zniszczona podczas niemieckiej okupacji.
Gdzie jest czarny neseser?
Gdzie jest czarny neseser?Foto: Polskie Radio/mat. promocyjne

Polskie Radio od 1934 roku utrwalało najważniejsze wydarzenia, uroczystości państwowe i przemówienia słynnych Polaków. Szacuje się, że przed wojną zbiór tych nagrań wynosił 9200 płyt gramofonowych. Sytuacja Polskiego Radia była wyjątkowa na tle okupowanych krajów europejskich - jego zasoby były systematycznie niszczone przez okupanta w ramach wykorzeniania polskiej kultury. Ich utrata jest niepowetowaną stratą dla polskiej kultury. Tym cenniejszy jest zbiór, który został ewakuowany z Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku. Dwie z trzech części tego zbioru powróciło do rozgłośni po czterdziestu latach od nagrania. Ostatnia część, na którą składa się ok. 50 płyt, wciąż nie została odnaleziona.

***

Polskie Radio zainicjowało w piątek, 6 maja, narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?” wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.

Premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" jest dla Polskiego Radia jednocześnie impulsem do rozpoczęcia poszukiwań brakującej części kolekcji płyt – akcja opatrzona została hasłem: "Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku".

Więcej informacji po adresem czarnyneseser.pl

mat. prasowe/bm