Historia

Hitler panicznie bał się o swój głos - wynika z nieznanej dotąd korespondencji jego laryngologa

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 05:50
Szwajcarski potomek jednego z lekarzy wodza III Rzeszy ujawnił szczegóły listów z których wynika, że jego przodek leczył on niemieckiego nazistowskiego dyktatora z powodu problemów z głosem – podała w niedzielę gazeta "NZZ am Sonntag".
Adolf Hitler przemawia na wiecu
Adolf Hitler przemawia na wiecuFoto: NAC

Według gazety, Carl Otto von Eicken, niemiecki specjalista od uszu, nosa i gardła, leczył Hitlera kilkakrotnie przez 10 lat od 1935 roku (a więc w czasie, gdy dyktator przyjął już tytuł Führera III Rzeszy). Listy od lekarza do kuzyna zostały odkryte przez Roberta Doepgena, prawnuka von Eickena, który znalazł je podczas przeszukiwania archiwów rodzinnych w ramach projektu szkolnego. Sam von Eicken zmarł w 1960 roku. Jak podała gazeta, za autentyczność niepublikowanych dotąd listów ręczy brytyjski historyk Richard J. Evans, specjalista w dziedzinie historii Niemiec.

Strach o głos

Jak podaje gazeta, listy ukazują strach Hitlera przed poważną chorobą. Z korespondencji wynika, że Hitler powiedział lekarzowi po pierwszej konsultacji w maju 1935 roku: "Jeśli coś jest nie tak, muszę to wiedzieć". Autor artykułu twierdzi, że listy pokazują również, jak wielką wagę Hitler przywiązywał do swojego głosu. Płomienne przemówienia, jakie wódz III Rzeszy wygłaszał podczas partyjnych wieców i na antenie radia, stanowiły jeden z filarów jego wizerunku.

Styl przemówień Hitlera był bardzo ekspresyjny. Wódz III Rzeszy miał w zwyczaju balansowanie na granicy wrzasku podczas swoich wystąpień (co kontrastuje z zachowanymi próbkami jego głosu w rozmowach w cztery oczy) - taki styl wypowiedzi stanowił olbrzymie obciążenie dla strun głosowych. Jak wynika z listów, jedna z operacji usunięcia polipa została przełożona na czas po przemówieniu, ponieważ von Eicken doradził Hitlerowi, że po zabiegu jego głos musi odpocząć. 

Nie wypierał się leczenia zbrodniarza 

Jak donosi "NZZ am Sonntag", w swoich listach von Eicken nigdy nie kwestionował faktu, że leczył człowieka, którego działania doprowadziły do śmierci milionów ludzi w czasie II wojny światowej. Gazeta podała, że na pytanie rosyjskich przesłuchujących po wojnie, dlaczego nie zabił Hitlera, von Eicken odpowiedział: "Byłem jego lekarzem, a nie mordercą".

Adolf Hitler przez 12 lat - od 1933 do 1945 - piastował godność kanclerza Niemiec. W tym czasie przekształcił kraj w totalitarną, podporządkowaną ideologii nazistowskiej III Rzeszę. Był odpowiedzialny za rozpętanie najtragiczniejszego konfliktu w dziejach wojen – II wojny światowej – oraz śmierć milionów ludzi, w tym 6 milionów Żydów zgładzonych w nieznającej precedensu w historii operacji "Ostatecznego Rozwiązania". Zginął śmiercią samobójczą w bunkrze w Berlinie w 1945 roku, na krótko przed zakończeniem wojny.

Reuters/John Revill/bm

Czytaj także

Ewa Braun - tak się kocha Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 07:00
Mimo że była kochanką Führera, nie do niej należał tytuł pierwszej damy III Rzeszy - tak postrzegano Magdę Goebbels. Jednak to Ewa Braun przeszła do historii jako ta, która kochała Hitlera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamiętnik powiernika Hitlera dostępny w internecie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 06:17
Rząd USA przekazał we wtorek Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie odnaleziony po latach pamiętnik jednego z głównych powierników Adolfa Hitlera, Alfreda Rosenberga. Z dokumentu wyłania się na koniec wojny człowiek rozczarowany, ale do końca wierzący w nazizm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyborcze zwycięstwa Adolfa Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 05:41
"78 lat temu Niemcy i świat zostały wyzwolone spod tyranii narodowego socjalizmu. Zawsze będziemy za to wdzięczni" – napisał na Twitterze kanclerz Olaf Scholz w rocznicę kapitulacji Niemiec w II wojnie światowej. Przypominamy historię dojścia Hitlera do władzy i narodziny III Rzeszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adolf Hitler – socjalista czy wzór konserwatysty?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 00:00
Adolf Hitler i narodowosocjalistyczna III Rzesza w powszechnej świadomości funkcjonują jako modelowy przykład prawicy. Jak tłumaczył Piotr Zychowicz, takie twierdzenie nie może być dalsze od prawdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamach na Hitlera w Warszawie mógł zmienić losy wojny. Na Führera czekało pół tony ładunków wybuchowych

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 05:55
5 października 1939 roku przez Warszawę przedefilowały wojska Wehrmachtu. Ulicami stolicy Polski przejechał upojony zwycięstwem wódz III Rzeszy. Nie mógł wiedzieć, że polscy saperzy zastawili na niego śmiertelną pułapkę. Gdyby ich plan się powiódł, losy świata mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nazistowscy miliarderzy": za bogactwem wielu niemieckich firm kryje się często ciemna historia rodzinna

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 05:40
Fortuny wielu niemieckich przemysłowców powstały na plecach robotników przymusowych i Żydów podczas II wojny światowej, napisał w opublikowanej w ubiegłym roku książce "Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii" holenderski dziennikarz David de Jong. 
rozwiń zwiń