more_horiz
Historia

Gdzie jest czarny neseser? I czym on właściwie był?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 05:40
Jedna z trzech części zbioru płyt ewakuowanych z Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku płyt została wywieziona w tajemniczym czarnym neseserze. Jego losy do dziś nie są znane. 
Gdzie jest czarny neseser?
Gdzie jest czarny neseser?Foto: Polskie Radio/mat. promocyjne

W tajemniczym czarnym neseserze ukryta została jedna z trzech części zbioru płyt ewakuowanych z Polskiego Radia. Płyty zostały spakowane najprawdopodobniej przez Jana Pileckiego i przekazane Mirosławowi Panufnikowi, kierownikowi amplifikatorni Polskiego Radia, który wyniósł je z siedziby rozgłośni na Zielnej 25.  Panufnik ukrył neseser w mieszkaniu swojego ojca Tomasza. Ten został wysiedlony z Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego (jego syn zginął w trakcie zrywu). Po wojnie przeniósł się do Krakowa. Czy razem z nim powędrował też czarny neseser? Wiele wskazuje na to, że tak. 

***

Polskie Radio zainicjowało w piątek, 6 maja, narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?" wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.

Premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" jest dla Polskiego Radia jednocześnie impulsem do rozpoczęcia poszukiwań brakującej części kolekcji płyt – akcja opatrzona została hasłem: "Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku".

Więcej informacji po adresem czarnyneseser.pl

mat. prasowe/bm