more_horiz
Historia

Gdzie jest czarny neseser? Jak zapisywano dźwięk w Polskim Radiu we wrześniu 1939?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 05:40
W 1939 roku w Polskim Radiu stosowano dwie metody zapisu dźwięku - na płytach i taśmach magnetofonowych. 
Gdzie jest czarny neseser?
Gdzie jest czarny neseser?Foto: Polskie Radio/mat. promocyjne

W czasie wojny 1939 roku komunikaty i przemówienia nagrywano na płytach winylowych, metalowych i na stalowych taśmach magnetofonowych. Do dzisiaj najprawdopodobniej zachowały się tylko płyty.

Były dwa rodzaje płyt stosowanych w Polskim Radiu: jednowarstwowe – wykonane z polichlorku winylu plastyfikowanego zmiękczaczami ftalanowymi, tzw. decelity - i dwuwarstwowe - wykonane z blachy cynkowej z obustronną osnową z czarnego lakieru nitroceloluzowego, tzw. metalofony. 

Taśma magnetofonowa była taśmą stalową o szerokości 4 mm nawinięta na szpulę o średnicy ok. 0,5 metra mieszczącą 2700 metrów taśmy.

***

Polskie Radio zainicjowało w piątek, 6 maja, narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?” wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.

Premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" jest dla Polskiego Radia jednocześnie impulsem do rozpoczęcia poszukiwań brakującej części kolekcji płyt – akcja opatrzona została hasłem: "Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku".

Więcej informacji po adresem czarnyneseser.pl

mat. prasowe/bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA wrzesień 1939