Historia

Gdzie jest czarny neseser? Co zrobili państwo Olszewscy?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 05:40
Paweł i Teodora Olszewscy przez blisko czterdzieści lat opiekowali się pudłem z metalowymi płytami (drugą częścią ewakuowanego zbioru). Bezcenny skarb został im przekazany przez Genowefę Domachowską, która uczyła języka angielskiego ich syna Stanisława.
Jaką rolę odegrała rodzina Olszewskich?
Jaką rolę odegrała rodzina Olszewskich?Foto: Polskie Radio/mat. promocyjne

Olszewscy ukryli depozyt w piwnicy swojego sklepu "Mikrochemia", który znajdował się przy ulicy Marszałkowskiej 124. Budynek spłonął podczas Powstania Warszawskiego, ale pomieszczenie, w którym złożono płyty, cudem ocalało. Po upadku Powstania Olszewscy znaleźli się w gronie warszawiaków, których Niemcy wysiedlili z miasta. Okupanci pozwolili jednak właścicielom sklepu zabrać odczynniki chemiczne, pośród których ukryte były płyty.

Przez kolejne dekady Olszewscy trzymali pieczę nad drugą częścią kolekcji ocalonej w 1939 roku – aż do apelu prof. Macieja Józefa Kwiatkowskiego w roku 1978. Rodzina zgodziła się zwrócić depozyt. Płyty do siedziby Polskiego Radia zaniósł osobiście Stanisław Olszewski.

***

Polskie Radio zainicjowało w piątek, 6 maja, narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?" wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.

Premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" jest dla Polskiego Radia jednocześnie impulsem do rozpoczęcia poszukiwań brakującej części kolekcji płyt – akcja opatrzona została hasłem: "Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku".

Więcej informacji po adresem czarnyneseser.pl

mat. prasowe/bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA wrzesień 1939