Historia

Odnaleziono barokowego Neptuna. "Przełomowe odkrycie dla historii Wrocławia"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 05:45
Jak poinformował Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, oryginalna rzeźba Neptuna z pl. Nowy Targ we Wrocławiu została odnaleziona w parku pałacowym w Wielowsi w gminie Syców.
Rzeźba Neptuna z wrocławskiej fontanny z pl. Nowy Targ odnaleziona w parku w Wielowsi w gm. Syców
Rzeźba Neptuna z wrocławskiej fontanny z pl. Nowy Targ odnaleziona w parku w Wielowsi w gm. SycówFoto: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków/FB

Plac Nowy Targ leży w samym sercu Wrocławia. Stanowi jeden z trzech historycznych placów targowych wrocławskiego Starego Miasta (obok Rynku i placu Solnego). Od 1. poł. XVIII w. do zakończenia II wojny światowej na Nowym Targu stała fontanna z rzeźbą rzymskiego boga mórz i żeglarzy – Neptuna.

Okazało się, że posąg ten miał swoją fascynującą, odkrytą właśnie, historię.

"Jerzy z widłami" opuszcza miasto

Dr Tomasz Sielicki – wratislawianista i wrocławski historyk – w trakcie poszukiwania materiałów na temat wspomnianej barokowej fontanny Neptuna odnalazł intrygującą wzmiankę w XIX-wiecznej gazecie. Informacja prasowa mówiła o przewiezieniu oryginalnej rzeźby Neptuna z placu Nowy Targ do parku pałacowego w Wielowsi w gminie Syców.

Skąd ta zamiana? Okazało się, że słynny wśród ówczesnych mieszkańców miasta posąg (zwany "Jerzym z widłami", niem. "Gabeljürge") podczas jednej z XIX-wiecznych konserwacji został po prostu zastąpiony nową figurą. Oryginał wywieziono z Wrocławia.

 Fontanna Neptuna na pl. Nowy Targ (ówczesnym Neumarkt). Rys. H. Mützla z 1824 r., Walter Nickel, "Die öffentlichen Denkmäler und Brunnen Breslaus", Breslau 1938 r. Fot. Bibliotekacyfrowa.pl/domena publiczna Fontanna Neptuna na pl. Nowy Targ (ówczesnym Neumarkt). Rys. H. Mützla z 1824 r., Walter Nickel, "Die öffentlichen Denkmäler und Brunnen Breslaus", Breslau 1938 r. Fot. Bibliotekacyfrowa.pl/domena publiczna

"Cały czas leżał w zaroślach"

Kwerenda w archiwum Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków potwierdzała to odkrycie w prasie sprzed ponad wieku. Wizyta dr Tomasza Sielickiego i archeolog Joanny Biniek w parku pałacowym w Wielowsi rozwiała wszelkie wątpliwości.

"Ku naszemu zdziwieniu Neptun cały czas leżał w zaroślach, a dzisiejsi mieszkańcy pałacu potwierdzili, że jeszcze w latach 60. XX w. stał w parku jako cała figura", poinformował Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków na swoim profilu w mediach społecznościowych. "Niestety podczas jednej z potężnych wichur przewrócił się i uległ uszkodzeniu".

Rzeźba Neptuna z wrocławskiej fontanny z pl. Nowy Targ, odnaleziona w parku w Wielowsi w gm. Syców Fot. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków/FB Rzeźba Neptuna z wrocławskiej fontanny z pl. Nowy Targ odnaleziona w parku w Wielowsi w gm. Syców Fot. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków/FB

Odnaleziona rzeźba, po potwierdzeniu jej autentyczności przez pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu, została przewieziona do Muzeum Miejskiego Wrocławia. "W niedalekiej przyszłości Neptun zostanie poddany konserwacji i będzie odpowiednio wyeksponowany", podkreślał w swojej wiadomości Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jak zaznaczono, "jest to niewątpliwie przełomowe odkrycie dla historii Wrocławia".

***

Czytaj także:

***

Barokowa fontanna Neptuna pojawiła się na placu Nowy Targ (ówczesnym Neumarkt) w 1732 roku. Jej twórcami byli wrocławski kamieniarz Johann Karinger i rzeźbiarz Johann Jakob Bauer. Postać rzymskiego boga mórz i żeglarzy stała na kolumnie, u której podstaw znajdowały się cztery delfiny (z ich pysków tryskała woda). Kolumnę wspierały cztery postaci nereid (greckich nimf morskich), podtrzymujących misę w kształcie muszli. Całość wieńczyło dziesięcioboczne obmurowanie basenu fontanny.

Monument ten w okresie międzywojennym był jednym z najważniejszych symboli miasta, a przy tym tłem dla ważnego i gwarnego punktu na mapie handlowej Wrocławia. 

Pl. Nowy Targ (Neumarkt) we Wrocławiu, 1900 r. Fot. Bibliotekacyfrowa.pl/BUWr Oddział Zbiorów Graficznych/domena publiczna Pl. Nowy Targ (Neumarkt) we Wrocławiu, 1900 r. Fot. Bibliotekacyfrowa.pl/BUWr Oddział Zbiorów Graficznych/domena publiczna

jp

Źródło: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków/FB


Czytaj także

Nowe oblicze wrocławskiego Muzeum Książąt Lubomirskich

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 16:21
Naszymi gośćmi będą Szczepan Wroński i Anna Dobek - autorzy projektu architektonicznego Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta Jadwiga Śląska. Księżna bez butów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 05:40
Posiadanie butów było w średniowieczu ważnym sygnałem przynależności do określonej warstwy społecznej. Oczekiwano od księżnej zatem, że będzie chodzić w butach. Nawet spowiednik Jadwigi namawiał ją do tego. Ona teoretycznie się nawet zgodziła...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Architektura lat 90. Niedyskretny urok postmodernizmu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:20
- Architektura jest dziedziną, która – chociaż najbardziej publiczna ze wszystkich sztuk – nadal rzadko wzbudza dyskusje - gościem środowej audycji "Wybieram Dwójkę" był Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu, z którym rozmawialiśmy o kontrowersjach dotyczących projektów budynków miejskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edyta Stein. "Patronka ludzi poszukujących prawdy"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 05:45
Na drogę duchową Edyty Stein – filozofki i zakonnicy, zamordowanej w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, która w 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 ogłoszona świętą Kościoła katolickiego – złożyły się i jej rodzinna żydowska tradycja, i młodzieńczy ateizm, i wieloletnie studia filozoficzne, a przede wszystkim: spotkanie z chrześcijaństwem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże po skarbach Europy. Aleksandra Olędzka-Frybesowa i jej opowieści

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 05:50
Francuskie i hiszpańskie średniowiecze. "Twierdza" Saint-Exupéry’ego. Bizantyńskie ikony. Filozofia Simone Weil. To tylko kilka przykładów na tematy, które można odnaleźć w biografii twórczej Aleksandry Olędzkiej-Frybesowej – znakomitej tłumaczki, eseistki i poetki.
rozwiń zwiń