X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Bitwa pod Jaktorowem - ostatni bój Grupy AK "Kampinos"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 06:15
29 września 1944 doszło do bitwy pod Jaktorowem, w którym rozbite zostały siły Grupy AK "Kampinos". 
Audio
  • - Pod Jaktorowem zostaliśmy otoczeni przez Niemców, poległo 150 osób – wspominał Jerzy Lachowicz ps. "Szekspir"
  • Program dokumentalny Władysława Bartoszewskiego z cyklu "Dni Walczącej Stolicy" dotyczący 29 września 1944 m.in. o bitwie pod Jaktorowem (RWE 29.09.1984)
Grupa Kampinos podczas Powstania Warszawskiego: Mjr Alfons Kotowski ps. Okoń przemawia do żołnierzy zgrupowania Kampinos przed wymarszem do lasów świętokrzyskich. Obok zdobyczne działko przeciwlotnicze 22 mm ze sprzężonym karabinem maszynowym. Poniżej z prawej stoi por. Adolf Pilch ps. Dolina (w rogatywce), odwrócony plecami z opaską na rami
Grupa Kampinos podczas Powstania Warszawskiego: Mjr Alfons Kotowski ps. "Okoń" przemawia do żołnierzy zgrupowania "Kampinos" przed wymarszem do lasów świętokrzyskich. Obok zdobyczne działko przeciwlotnicze 22 mm ze sprzężonym karabinem maszynowym. Poniżej z prawej stoi por. Adolf Pilch ps. "Dolina" (w rogatywce), odwrócony plecami z opaską na rami

- Historycy Powstania są skłonni uznać, że nasze siły w Kampinosie nie zostały w pełni wykorzystane na rzecz Powstania, choć dokonywały śmiałych wypadów, zadając Niemcom poza Warszawą niemałe straty – mówił Władysław Bartoszewski w audycji z cyklu "Dni Walczącej Stolicy". – Toteż, gdy siły von den Bacha zdołały się uporać ze Starym Miastem, Powiślem, Czerniakowem i Sadybą, gdy dobiegał kresu opór Mokotowa, dowództwo armii niemieckiej przystąpiło do zorganizowania specjalnej grupy operacyjnej, przeznaczonej do zniszczenia oddziałów powstańczych w Puszczy Kampinoskiej.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Krwawy bój pod Jaktorowem

W grupie przeznaczonej do likwidacji zgrupowań w Puszczy Kampinoskiej znalazły się doborowe oddziały niemieckie wyposażone w ciężki sprzęt. Mając świadomość przewagi liczebnej wroga i tragicznej sytuacji walczącej stolicy, dowodzący Grupą AK "Kampinos" major Alfons Kotowski ps. Okoń zdecydował się ewakuować swoje oddziały w sile ok. 1500 żołnierzy w rejon Gór Świętokrzyskich, gdzie chciał kontynuować walkę.  

Niemcy dopadli oddziały Kotowskiego 29 września pod Jaktorowem za szosą prowadzącą do Sochaczewa.

- Odwrót z Puszczy Kampinoskiej i bój pod Jaktorowem przypłaciło życiem ok. 200 żołnierzy, około 300 zostało rannych. Grupa AK "Kampinos" przestała istnieć – mówił Władysław Bartoszewski na antenie Radia Wolna Europa.

W boju poległ dowódca zgrupowania major Alfons Kotowski. Części żołnierzy udało się przebić na zachód, gdzie dołączyli do 7 Dywizji AK.

Polak, Węgier dwa bratanki

Niezwykłą postawę wobec żołnierzy AK wykazali w trakcie bitwy Węgrzy.

- Węgrzy odmówili Niemcom pomocy w pacyfikacji "Kampinosu". Gdyby nie Węgrzy, klęska pod Jaktorowem nie zakończyłaby się śmiercią 150 ludzi – wspominał uczestnik walk pod Jaktorowem Jerzy Lachowicz ps. Szekspir.

Węgierscy żołnierze nie pozwolili Niemcom przejąć zatrzymanych przez siebie żołnierzy (których później wypuszczali), według niektórych relacji dochodziło nawet do grożenia bronią zbyt natarczywym żołnierzom Wehrmachtu przez Madziarów.

Posłuchaj audycji poświęconych ostatniej walce Grupy AK "Kampinos".

bm


Czytaj także

Rzeź Woli – tak Niemcy "oczyszczali" Warszawę z ludności cywilnej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 06:00
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Chruściel - dowódca Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 05:55
28 lipca 2004 roku, w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego, do kraju sprowadzono prochy generała i złożono je w Kwaterze Żołnierzy Polski Walczącej na Powązkach w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Władysława Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 04:00
Gośćmi "Sygnałów dnia" będą były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss oraz doradca Prezydenta RP prof. Tomasz Nałęcz.
rozwiń zwiń