Historia

Popiersie niezgody

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 05:28
Egipskie władze będą domagały się zwrotu słynnego popiersia królowej Nefertiti.

Rzeźba znajduje się obecnie w Nowym Muzeum w Berlinie.

Jak oświadczył dr Zahi Hawass, Naczelny Archeolog Egiptu i Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, popiersie królowej Nefertiti sprzed około 3350 lat zostało w 1913 roku wywiezione z Egiptu w sposób podstępny i egipskie władze będą domagały się jego zwrotu - donosi serwis internetowy Deutsche Welle-World.

Gips, co nie był gipsem

Przedstawiając takie stanowisko, dr Hawass nawiązał do swojego ostatniego spotkania z Friedrike Seyfried, dyrektor Muzeum Egipskiego i Kolekcji Papirusów w Nowym Muzeum w Berlinie, podczas którego zaprezentowane zostały niemieckie dokumenty w tej sprawie.

Nefertiti, której imię znaczy „Piękna, która przybyła”, była główną żoną faraona Amenhotepa IV (Echnatona), który panował w latach około 1339–1322 p.n.e.  Przedstawiająca ją rzeźba została odkryta w 1912 przez niemieckiego archeologa Ludwiga Burchardta (1863-1938) podczas wykopalisk prowadzonym w Achetaton, dawnej stolicy Amenhotepa IV – Echnatona.

Na początku XX wieku misje archeologiczne były zobowiązane do prezentacji odkryć Egipskiej Służbie Starożytności, która wybierała, co zostanie w Egipcie. Według jednej z  relacji, Burchardt miał ukryć popiersie królowej przed Egipcjanami, sam naukowiec twierdził zaś, że głowa królowej nie wzbudziła zainteresowania Egipcjan, którzy pozwolili ja wywieźć. Zdaniem dr Hawassa, treść dokumentów potwierdza jednak, że Burchardt celowo umniejszył znaczenie znaleziska, aby wywieźć je z kraju jego pochodzenia. Co więcej, niemiecki archeolog zarejestrował odkryty artefakt jako popiersie egipskiej księżniczki wykonane z gipsu, podczas gdy znalezisko przedstawiało królową Egiptu Nefertiti i było wykonane z wapienia pokrytego grubą warstwą polichromowanego gipsu.

Jak przypomniał dr Hawass, zgodnie z umową między Egiptem a Królestwem Prus, artefakty uzyskane w wyniku wykopalisk archeologicznych wykonane z gipsu mogły zostać wywiezione z Egiptu do Niemiec, ale wszystkie pozostałe znaleziska miały pozostać w Egipcie - wywiezienie popiersia Nefertiri było zatem pod każdym względem bezprawne. Władze Egiptu wznowią zatem starania o powrót zabytku do Egiptu.

Zbyt krucha, by ją przewieźć

Popiersie wystawiono publicznie w Berlinie dopiero w 1923 roku. Egipt nigdy też nie uznał prawa własności Niemców do tej rzeźby. Zabytek kilkakrotnie zmieniał swoje miejsce pobytu w stolicy Niemiec. Do budynku Neues Museum, gdzie przebywa obecnie, trafił dopiero w tym roku. Dwa lata temy rzeźbę poddano badaniom, które wykazały, że piękna twarz Nefertiri była pokryta zmarszczkami (PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>>).

Dyrektor Muzeum Egipskiego w Berlinie Friedrike Seyfried odrzuca egipskie roszczenia, twierdząc, że dokumentacja berlińskiego muzeum potwierdza prawidłowość uzyskania popiersia Nefertiti. Jak poinformowała, niemieckie stanowisko w tej sprawie jest jasne i jednoznaczne - nabycie popiersia przez państwo pruskie było legalne.

Już wcześniej władze niemieckie odrzuciły egipski wniosek o wypożyczenie popiersia Nefertiti na wystawę do Egiptu, motywując odmowną decyzję tym, że popiersie jest zbyt kruche, aby je przewozić. Jak głosi komunikat wydany przez Fundację Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego, które zarządza berlińskim muzeum, wyniki przeprowadzonych w 2007 roku badań stanu popiersia wykluczają jakiekolwiek jego przewożenie lub wypożyczanie.

Egipt po raz pierwszy wystąpił o zwrot rzeźby w 1930 roku - od tego czasu kolejne niemieckie rządy odrzucały ponawiane żądania.

Eugeniusz Wiśniewski

Na podstawie: PAP, Polskie Radio Online

Czytaj także

Bitwa o tabliczki

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2007 20:17
Powstałe 2500 lat temu gliniane tabliczki stały się ostatnio przedmiotem międzynarodowego sporu, rozstrzygającego się właśnie w sądzie w Chicago.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeologia podwodna

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2008 01:26
Posłuchaj audycji Katarzyny Kobyleckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bliźniacze kolosy

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2008 17:40
Turyści odwiedzający egipskie Teby już w przyszłym roku będą mogli podziwiać podwojoną ilość tzw. kolosów Memnona.
rozwiń zwiń