more_horiz
Historia

"Niecodzienna wizyta". Najkrótsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 05:55
27 lat temu Jan Paweł II przybył do Polski z V pielgrzymką apostolską. Była to niecodzienna wizyta, ponieważ trwała zaledwie kilka godzin.
Papież Jan Paweł II w trakcie celebracji Liturgii Słowa na rynku w Żywcu, 22 maja 1995
Papież Jan Paweł II w trakcie celebracji Liturgii Słowa na rynku w Żywcu, 22 maja 1995Foto: PAP/Paweł Kopczyński

Jan Paweł II w 1995 roku odwiedził Polskę przy okazji pielgrzymki do Czech, w których przebywał od 20 maja. Papież 21 maja w Ołomuńcu na Morawach kanonizował księdza Jana Sarkanda i Zdzisławę Czeską. W ostatnim dniu podróży po raz kolejny odwiedził Polskę.

22 maja 1995 roku Jan Paweł II najpierw przybył do Skoczowa. Miejscowość była związana z kanonizowanym dzień wcześniej Janem Sarkandem. Święty urodził się, został ochrzczony i wychowywał się w mieście położonym na Śląsku Cieszyńskim. Jan Paweł II w Skoczowie dał wyraz swojemu ekumenizmowi i odwiedził tamtejszy kościół ewangelicko-augsburski, w którym wspólnie z ewangelickimi duchownymi odmówił modlitwę "Ojcze Nasz".

Następnie spotkał się z katolickimi pielgrzymami. Do niewielkiego 15-tysięcznego miasta, którym był Skoczów, przybyły tłumy. Z Janem Pawłem II na wzgórzu Kaplicówka spotkało się aż 300 tysięcy Polaków.

Jan-Paweł-II_663_364.jpg
Ta wizyta Jana Pawła II odmieniła oblicze polskiej ziemi

Po mszy świętej papież wyjechał do Bielska-Białej. W mieście pozdrawiali go mieszkańcy licznie zgromadzeni na trasie przejazdu kolumny z papamobile. Władze miasta wręczyły Janowi Pawłowi II dokument z 1932 roku, który upamiętniał zmarłego wówczas brata papieża, Edmunda Wojtyłę. Był on lekarzem i zmarł w trakcie leczenia dotkniętej szkarlatyną pacjentki, od której zakaził się chorobą. Jan Paweł II na spotkaniu z mieszkańcami miasta wspomniał także swoją ostatnią wizytację kanoniczną przed wyborem na papieża, która odbyła się właśnie w Bielsku-Białej.

Ostatnim przystankiem Ojca Świętego w Polsce był Żywiec. Jan Paweł II pozdrowił mieszkańców Żywiecczyzny i na miejskim rynku celebrował nabożeństwo Liturgii Słowa. Wypowiedział również przestrogę o wyzwaniach, które stały przed światem u progu nowego tysiąclecia.

– Muszą wzbudzić niepokój również dzisiaj dające się zauważyć w naszej Ojczyźnie tendencje zmierzające do laicyzacji społeczeństwa. Ataki na Kościół, ośmieszanie wartości chrześcijańskich, które przecież były u podstaw tysiącletnich dziejów narodu – mówił wówczas Jan Paweł II.


Posłuchaj
78:46 jan paweł ii w żywcu___13221_95_i_tr_0-0_1002316137393de9[00].mp3 Relacja z wizyty papieża Jana Pawła II w Żywcu. (PR, 22.05.1995)

 

Ojciec Święty z Żywca wyruszył śmigłowcem do Ostrawy w Czechach, z której wyleciał w powrotną drogę do Watykanu.

sa

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem