more_horiz
Historia

Archeolodzy z Polski i Włoch odkryli pozostałości egipskiej świątyni boga Ra

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 05:40
Polsko-włoski zespół archeologów odkrył w Egipcie ruiny ceglanego budynku sprzed 4500 lat. Zdaniem badaczy jest to jedna z czterech zaginionych starożytnych świątyń solarnych.
Jedna z piramid w kompleksie Abusir w Egipcie.
Jedna z piramid w kompleksie Abusir w Egipcie.Foto: Shutterstock.com

Do wyjątkowego odkrycia doszło podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w Abusir – antycznej nekropolii (położonej ok. 25 km na południe od Kairu) składającej się z kompleksu 14 piramid, w których pochowano m.in. władców z V dynastii, rządzącej Egiptem w połowie III tysiąclecia p.n.e. 

Archeolodzy z Polski i Włoch prowadzili badania w świątyni szóstego władcy z V dynastii o imieniu Niuserre. Okazało się, że pod budynkiem znajdowały się ruiny innej budowli. Wszystko wskazuje na to, że to zaginiona świątynia boga Słońca Ra.

Świątynia solarna

Odkryty budynek wykonany jest z cegły mułowej. Wejście zbudowane z wapiennej skały prowadzi do pomieszczenia z utwardzoną podłogą, złożoną z ogromnych kamiennych bloków. W środku archeolodzy znaleźli starożytne ceramiczne naczynia, garnki na piwo oraz przedmioty, które prawdopodobnie służyły do odprawiania obrzędów. Były tam także pieczęcie należące do faraonów z V dynastii.

- Naszym zdaniem ruiny mogą należeć do jednej z czterech zaginionych świątyń solarnych z V dynastii, które dotychczas znane były tylko ze źródeł historycznych – przekazało w oświadczeniu egipskie Ministerstwo Starożytności i Turystyki.

Odkrycie polsko-włoskiej ekipy można uznać za przełomowe, ponieważ dotychczas badaczom udało się odnaleźć tylko dwie świątynie solarne. Aż do tej pory nie natrafiono na jakiekolwiek ślady pozostałych czterech sanktuariów, o których można przeczytać w źródłach historycznych.

Czytaj także:

Egipt. Polscy archeolodzy odnaleźli cenne artefakty w pobliżu świątyni Hatszepsut

Odkryto grobowiec skarbnika Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Egipt. Archeolodzy odnaleźli zaginione "Złote Miasto" sprzed 3000 lat

"Synowie Słońca" z V dynastii

Wstępnie ustalono, że odkryta budowla mogła powstać w latach 2465-2323 p.n.e. a więc w epoce Starego Państwa. Tak nazwano okres w dziejach starożytnego Egiptu, który obejmował lata ok. 2675-2170 p.n.e. W tym czasie państwem rządzili władcy z dynastii od III do VI.

W epoce Starego Państwa, za sprawą faraonów z V dynastii, rozpowszechnił się kult boga Słońca Ra. To oni jako pierwsi przyjęli tytuł Sa-Re, który oznacza "Synów Słońca", a w stawianych za ich panowania świątyniach solarnych oddawano cześć temu bóstwu.

National Geographic/Heritage Daily/th