X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Wojna z samolotu

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 06:30
Powstał film pokazujący obraz Warszawy zarejestrowany z samolotu Luftwaffe nad zdobytą 28 września 1939 stolicą Polski.
Audio

W warszawskim Domu Spotkań z Historią, odbyła się premiera dokumentalnego filmu „Przelot nad zdobytym miastem”. Jest to oparta na niemieckich materiałach archiwalnych, próba rekonstrukcji przedwojennej Warszawy.

Film pokazuje obraz Warszawy zarejestrowany z samolotu Luftwaffe nad zdobytą 28 września 1939 stolicą Polski.

Jak wyjaśnia jeden z autorów filmu Krzysztof Jaszczyński w rozmowie z Polskim Radiem, dzięki obróbce cyfrowej i dodanym opisom widz może z łatwością zidentyfikować miejsca i obiekty, które zniknęły z mapy miasta w wyniku wojennych zniszczeń. Jak dodaje mimo, że Warszawa na filmie jest już poraniona i niektóre domy są spalone, to dokument wiernie pokazuje przedwojenną tkankę miasta. Film w kilkudziesięciu miejscach jest zatrzymany na stop-klatce i nałożone są na niego przedwojenne nazwy i zarysy ulic.. Możemy zobaczyć np. teren, który obecnie jest pod Pałacem Kultury, czy ulice Kruczą- wymienia Krzysztof Jaszczyński. Jak dodaje, szczególnie wrażenie robi przelot nad tą częścią miasta, która potem była gettem.

Drugi ze współautorów filmu - Andrzej Kałuszko zaznacza, że film jest pełną nostalgii próbą pokazania tego, jak wyglądało miasto zanim zginęło. Jak podkreśla, film wpisuje się w poszukiwania warszawskiej tożsamości, bo jest czymś w rodzaju przypomnienia i lekcji w poszukiwaniu swoich własnych korzeni. Andrzej Kałuszko dodaje, że przypominanie takie jest szczególnie ważne w stolicy, która zaznała zniszczeń na ogromną skalę.

Film można obejrzeć w Warszawskim Domu Spotkań z Historią 18, 19 i 20 stycznia Projekcje będą się rozpoczynać o godzinach 14:00, 15:00 i 16:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czcimy pamięć bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2011 06:00
Portal polskieradio.pl przygotował specjalny serwis poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Znajdą w nim Państwo tysiące niepowtarzalnych relacji, wspomnień powstańczych i audycji radiowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolodzy odkryli Redutę Ordona

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 06:00
Fortyfikacji broniło sześć dział, a załoga liczyła 200 żołnierzy. Nie dowodził nimi - jak to opisał Mickiewicz - Julian Konstanty Ordon, lecz mjr Ignacy Dobrzelewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy próbują zdobyć Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 06:00
8 września 1939 roku, do broniącej się stolicy dotarły oddziały 4. Dywizji Pancernej Werhmachtu. Niemcy próbowali zdobyć stolicę z marszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka śmierci prezydenta Starzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 06:00
27 października 1939 roku Stefan Starzyński został aresztowany przez Niemców. Do grudnia przebywał na Pawiaku, skąd został wywieziony w nieznanym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym nas zaskoczy Muzeum Powstana Warszawskiego?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 12:00
Nowy Rok to nowe wyzwania dla jednej z najbardziej popularnych placówek muzealnych w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie było wyzwolenia Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 06:00
Mówienie o wyzwoleniu Warszawy w dniu 17 stycznia 1945 roku to konserwowanie komunistycznego języka w narracji historycznej - uważa dr Andrzej Zawistowski z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie dla Czterech Śpiących!

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 07:07
Czy pomnik Polsko- Radzieckiego Braterstwa Broni wróci na plac Wileński w Warszawie?
rozwiń zwiń