more_horiz
Historia

Pożegnanie Davida Fordena. To jemu płk Kukliński przekazywał wieści z "imperium zła"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 16:00
20 września 2021 roku na Narodowym Cmentarzu USA w Arlington odbyły się oficjalne uroczystości pogrzebowe oficera CIA Davida Fordena. Zmarł w 2019 roku w Waszyngtonie. Gdy umierał, przy jego łóżku stało zdjęcie Ryszarda Kuklińskiego.
Emerytoway agent CIA David Forden podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonym 4 lutego 2014 roku w Warszawie.
Emerytoway agent CIA David Forden podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonym 4 lutego 2014 roku w Warszawie. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Urnę z prochami Davida Fordena umieszczono w pobliżu amerykańskiego grobu nieznanego żołnierza. W tym samym miejscu w 2004 roku odbyły się symboliczne uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kuklińskiego.

Mówiący po polsku Forden, pseudonim Daniel, od marca 1973 roku był oficerem prowadzącym Kuklińskiego z centrali agencji w Langley pod Waszyngtonem. "W latach 1973-1981 nadzorował przepływ tajemnic wojskowych Układu Warszawskiego przekazywanych przez Ryszarda Kuklińskiego, pułkownika sztabu generalnego Wojska Polskiego i oficera łącznikowego z Moskwą" - podał dziennik "New York Times" 14 lutego 2019 roku, w dniu śmierci Fordena.

"NYT" przypomniał, że Forden pomagał "wysoko postawionemu polskiemu pułkownikowi w dostarczaniu ważnych tajemnic przez osiem lat w czasie ziemnej wojny, w tym ostrzeżenia, które mogły pomóc w zapobieżeniu sowieckiej inwazji na Polskę".

Gazeta podała też, że płk Kukliński powiadomił Waszyngton, że "Sowieci są gotowi dokonać inwazji na Polskę, tak jak najechali na Czechosłowację w 1968 roku, jeśli Polacy nie zdołają sami powstrzymać narastającego sprzeciwu (przeciwko władzom)" w okresie Solidarności. "Prezydent Jimmy Carter publicznie ostrzegał ich (Sowietów), żeby tego nie robili i wywierał presję dyplomatyczną".

W grudniu 1981 roku płk Ryszard Kukliński ostrzegł USA, że "polski rząd wkrótce wprowadzi stan wojenny, by zmiażdżyć oddolny ruch dysydencki +Solidarność+. Ostrzeżenie to pozwoliło Waszyngtonowi lepiej ocenić implikacje manewrów wojskowych w Polsce i wokół niej".

"Dzięki Kuklińskiemu dysponowaliśmy informacją i wglądem w celu poznania różnicy między ćwiczeniami wojskowymi a eskalacją działań wojennych" - napisał w zeszłym roku Forden w liście wysłanym z okazji odsłonięcia w Krakowie pomnika płk Kuklińskiego, który zmarł w 2004 roku.

Źr. Izba Pamięci Generała Kuklińskiego/PAP/jb/im