Historia

Odkryj Pałac Saski. Wyjątkowy projekt internetowy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 08:00
Wyrusz w multimedialną, interaktywną podróż przez dzieje utraconych skarbów Warszawy dzięki nowoczesnej narracyjnej stronie internetowej odkryjpalacsaski.pl. Setki ilustracji, dziesiątki ciekawostek, animacji i infografik oraz łamigłówki, których rozwiązanie daje dostęp do treści premium – to wszystko czeka na odwiedzających edukacyjną platformę przygotowaną przez Polskie Radio i Spółkę Celową Pałac Saski.
Odkryj Pałac Saski
Odkryj Pałac Saski Foto: mat. prasowe

Przed II wojną zachodnia pierzeja placu Piłsudskiego była jednym z najważniejszych, najbardziej reprezentacyjnych miejsc w kraju. Przez niemal 300 lat znajdujące się tutaj budynki – Pałac Saski i Pałac Brühla – były świadkami przełomowych wydarzeń w historii Polski. Wraz ze zniszczeniem gmachów przez niemieckich okupantów pod koniec II wojny światowej Polacy stracili część swojego dziedzictwa.

Planowana odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej to okazja, by przypomnieć niezwykłe wydarzenia, których tłem były te budynki. Co skomponował tutaj małoletni Fryderyk Chopin? W którym gabinecie w Pałacu Saskim złamano szyfr Enigmy? Kiedy w Warszawie pojawiła się pierwsza winda? Jaki związek ma Pałac Saski ze wspólną walką Polaków i Ukraińców przeciwko Rosji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań użytkownik pozna podczas niezwykłej wirtualnej podróży przez dzieje zachodniej pierzei placu Piłsudskiego.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY [kliknij obrazek poniżej]:
1200x660 Pałac Saski.jpg

W naszej podróży po dziejach pałacu będzie można się wcielić się też w eksploratora-archeologa. Nagrodą za rozwiązanie napotkanych łamigłówek będą wirtualne artefakty – odpowiedniki przedmiotów znalezionych podczas wykopalisk przeprowadzonych w miejscu, gdzie niegdyś stał Pałac Saski.

Serwis dostępny jest w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, ukraińskiej i rosyjskiej.

Strona odkryjpalacsaski.pl została przygotowana dzięki współpracy Polskiego Radia i Spółki Celowej powołanej w celu odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej. Projekt dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Pałac Saski
Czytaj także

Odbudowa Pałacu Saskiego. W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze prace

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 12:52
W tym tygodniu rozpocznie się stawianie ogrodzenia na terenie dawnego Pałacu Saskiego. Roboty mają związek z odbudową budynku. Najpierw będą odkryte piwnice dawnego Pałacu Saskiego, później rozpoczną się prace archeologiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławomir Kuliński o Pałacu Saskim: przed II wojną światową był centralnym punktem Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 14:47
- Pałac Saski przed wybuchem II wojny światowej był centralnym punktem Warszawy. To on pojawiał się na wszystkich pocztówkach, to on stanowił najważniejsze miejsce tego miasta. Tam odbywały się wszelkie uroczystości państwowe i to miejsce miało niesamowity splendor - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy spółki Pałac Saski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sellin: Pałac Saski był ważnym elementem historii Polski i dlatego powinien zostać odbudowany

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 09:37
- Plac Piłsudskiego jest rozkopany dlatego, że odkopaliśmy piękne fundamenty Pałacu Saskiego, sięgające aż po XVII w. Chcemy część tych reliktów, fundamentów zachować, pokazać przyszłym pokoleniom - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.
rozwiń zwiń