more_horiz
Historia

Danuta Rinn - aktorka śpiewająca, piosenkarka grająca

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 12:00
19 grudnia mija 12 lat od śmieci piosenkarki Danuty Rinn. Do dziś jest ona kojarzona przede wszystkim z wielkim przebojem "Gdzie ci mężczyźni?", do którego słowa napisał Jan Pietrzak, a muzykę Włodzimierz Korcz.
Audio
  • Włodzimierz Korcz i Alicja Majewska wspominają Danutę Rinn w 10. rocznicę jej śmierci. Audycję z cyklu "Cztery pory roku" prowadził Roman Czejarek. (PR, 19.12.2016)
  • "Aktorzy o piosence - Danuta Rinn", audycja Aleksandra Rowińskiego. (PR, 17.02.1976)
Danuta Rinn
Danuta Rinn Foto: Adam Urbanek/PAP

O historii niezapomnianego szlagieru i jego wykonawczyni opowiadał w rozmowie z Romanem Czejarkiem kompozytor Włodzimierz Korcz.

- Była to pewna aktorka, która występowała wówczas w Kabarecie Pod Egidą. Byłem tam szefem muzycznym, a Janek Pietrzak szefem całości. Od początku nie byłem pewien, czy akurat ta wykonawczyni poradzi sobie z tym utworem, ale Janek był zdecydowany. Po kilku tygodniach zdjął jednak piosenkę z programu. Wtedy poszedłem do Danki Rinn, zagrałem jej to, a ona powiedziała, że czekała na tę piosenkę całe życie - wspominał Włodzimierz Korcz. - Był z niej potworny leniuch. Punkt wyjściowy miała taki, jak większość wykonawców po wielu godzinach pracy i myślała, że to wystarczy. Po czym bywało tak, że ci którzy byli mniej utalentowani poświęcili wiele godzin na doskonalenie się. Ona sama czuła, że mogłaby być lepsza - mówił kompozytor.

Włodzimierz Korcz Gdy po raz pierwszy zagrałem Danusi "Gdzie ci mężczyźni?", powiedziała, że czekała na tę piosenkę całe życie

Posłuchaj audycji i dowiedz się, dlaczego Włodzimierz Korcz wstydził się on za Danutę Rinn, gdy po raz pierwszy publicznie zaśpiewała "Gdzie ci mężczyźni?".

W wywiadzie dla Polskiego Radia z 1976 roku Danuta Rinn opowiadała o początkach swojej kariery estradowej.

- Piosenka jest małym trzyminutowym spektaklem, jest jakby małą sztuką teatralną. Staram się piosenki inscenizować – mówiła Danuta Rinn w Polskim Radiu  w audycji "Aktorzy o piosence – Danuta Rinn".

W archiwalnym wywiadzie Rinn opowiadała także, czym są dla niej występy w kabarecie i czym się różni kontakt z publicznością w dużych salach koncertowych. Posłuchaj wspomnień Danuty Rinn o współpracy z kabaretem Pod Egidą.

Danuta Rinn zaczynała karierę od solowych występów. Później 10 lat śpiewała w duecie z Bogdanem Czyżewski, drugim mężem. Po rozstaniu z nim w 1974 roku wróciła do śpiewania solowego.

- Początki śpiewania jakoś mi się zatarły w pamięci. Śpiewałam już w szkole, potem były studia muzyczne – wspominała piosenkarka.

Ukończyła średnią szkołę muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu. Studiowała na Wydziale Kompozycji krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, a podczas studiów współpracowała jako pianistka i akompaniatorka ze szkołą tańca. Od początku lat 70. grywała w filmach, a w drugiej połowie lat 70. występowała w cyklicznej radiowej audycji "60 minut na godzinę", grała m.in. z Andrzejem Zaorskim i Marianem Kociniakiem. Za interpretację piosenki "Gdzie ci mężczyźni?" została laureatką nagrody Towarzystwa Przyjaciół Opola na KFPP w Opolu w 1974 roku. Zaangażowała się w działalność opozycyjną, wspierała "Solidarność", w stanie wojennym stanęła po stronie prześladowanych. Występowała z koncertami w kościołach. Od 2002 roku mieszkała w domu aktora w Skolimowie.

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyjątkowy cykl z myślą o niezapomnianej Danucie Rinn

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 21:40
- Danuty Rinn się nie da podrobić, bo ona była jedna jedyna, więc jej piosenki będę śpiewała po swojemu - mówi piosenkarka, Danuta Błażejczyk.
rozwiń zwiń