more_horiz
Historia

Wiaczesław Mołotow – prawa ręka Stalina

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 06:00
- Wystarczyło błyskawiczne uderzenie na Polskę, najpierw ze strony niemieckiej, a potem Armii Czerwonej, aby nic nie zostało z tego poczwarnego bękarta traktatu wersalskiego – mówił Wiaczesław Mołotow na radzie najwyższej ZSRR, 31 października 1939 roku.
Audio
Odlot ministra spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa z Warszawy po zakończeniu obrad konferencji ministrów spraw zagranicznych państw socjalistycznych. Warszawa, 1.09.1948. Fot. PAPCAFBaranowski
Odlot ministra spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa z Warszawy po zakończeniu obrad konferencji ministrów spraw zagranicznych państw socjalistycznych. Warszawa, 1.09.1948. Fot. PAP/CAF/Baranowski

8 listopada 1986 roku w Moskwie zmarł Wiaczesław Mołotow, radziecki polityk, uczestnik rewolucji październikowej, współpracownik Włodzimierza Lenina, a potem Józefa Stalina. Do partii bolszewickiej wstąpił w 1906 roku. W 1930 został przewodniczącym Rady Komisarzy Ludowych. W maju 1939 roku objął funkcję komisarza spraw zagranicznych. Mołotow był postacią złowieszczą, na swoim koncie miał wiele zbrodni. W latach 1937-1938 realizował wielką czystkę w wojsku i partii komunistycznej.

Archiwalne dźwięki o Wiaczesławie Mołotowie w serwisie - Radia Wolności >>>

Wiaczesław Mołotow stał się złowrogą postacią zwłaszcza dla Polski, ponieważ to jego podpis znalazł się na dokumencie znanym jako pakt Ribbentrop-Mołotow (23 sierpień 1939 r.). Podpisany wówczas pakt o nieagresji oraz tajny protokół były bezpośrednią przyczyną ataku na Polskę. Podpisanie dokumentu miało wpływ na decyzję o rozpoczęciu II wojny światowej. Dzięki temu porozumieniu Hitler mógł przystąpić do wojny, nie bojąc się oskarżeń, że jest jedynym agresorem w Europie.

Kandydat na następcę Stalina

Stalin nagradzał Mołotowa hojnie, jego nazwisko na wszystkich oficjalnych dokumentach kazał pisać tuż pod swoim. Zawsze trzymał go u swego boku na trybunie mauzoleum. Obsypywał go orderami, a w pięćdziesiątą rocznicę urodzin kazał przemianować miasto Perm na Mołotow.

Wraz ze Stalinem zasiadał na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Zawsze podejrzliwy i nieustępliwy, najczęściej odpowiadał "nie”. To właśnie Mołotow wysyłał depesze gratulacyjne do Hitlera, gratulując zdobycia Warszawy, a także wkroczenia do Norwegii, Belgii, Danii, Holandii i Luksemburga.

Odsunięcie od władzy

W 1948 roku Stalin kazał aresztować jego żonę – Polinę Żemczużynę, pełniącą funkcję komisarza przemysłu rybnego. W konsekwencji Mołotow został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska ministra spraw zagranicznych i popadł w niełaskę.

W 1957 roku podjął nieudaną próbę obalenia Nikity Chruszczowa. W rezultacie został wysłany do Mongolii, aby objąć tam stanowisko ambasadora. W 1961 roku usunięto go z partii.

W 1962 roku Wiaczesław Mołotow przeszedł na emeryturę, zwolniony z ostatniego stanowiska, które zajmował, przedstawiciela Związku Radzieckiego w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu. Członkostwo w partii przywrócił mu w 1984 roku Konstantin Czernienko. Mołotow zmarł 8 listopada 1986 roku.

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem