Historia

Jean-Claude Duvalier zwany “Baby Doc”

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 06:00
21 kwietnia 1971 roku Jean-Claude Duvalier został prezydentem położonej w Ameryce Środkowej Republiki Haiti, stając się tym samym najmłodszym prezydentem w dziejach ludzkości.
Audio
  • O historii i kulturze Haiti opowiada dziennikarz Jan Zakrzewski (6.07.1975)
  • Upadek dyktatora - obalenie dyktatury Jean-Claude`a Duvaliera na Haiti. Fragment audycji "7 dni w krau i na świecie" (9.02.1986)
Jean Claude Duvalier, foto: PAPDPA
Jean Claude Duvalier, foto: PAP/DPA

Jean-Claude Duvalier, zwany “Baby Doc”, “bóstwem narodu haitańskiego” oraz “dożywotnim prezydentem” (ur. 3.07.1951 roku w haitańskiej stolicy Port-au-Prince) był synem Francoisa Duvaliera, prezydenta i dyktatora Haiti (1957-1971) zwanego “Papa Doc”.
Prezydenckie stanowisko Jean-Claude objął dzień po śmierci swojego ojca, który zmarł 20 kwietnia 1971 roku. Młody Duvalier sprawował swoje dyktatorskie rządy do 6 lutego 1986 roku, kiedy to został obalony w wyniku trzymiesięcznych protestów ludności Haiti. Prezydent zmuszony był do ucieczki za granice kraju. Jego następcą został Henri Namphy.
- Po 28 latach okrutnych i krwawych rządów rodziny Duvalierów ponad 5 milionów obywateli Haiti świętuje obalenie dyktatury - mówił dziennikarz Polskiego Radia w audycji “7 dni w kraju i na świecie” nadanej 8.02.1986 roku - Tzw. “dożywotni prezydent” Jean-Claude Duvalier uciekł za granicę, nie mogąc poradzić sobie z masowymi protestami, strajkami i powszechnym niezadowoleniem z brutalnych, a zarazem nieudolnych rządów, które uczyniły z Haiti jeden z najbiedniejszych i najbardziej zacofanych krajów świata. Tymczasowe rządy objęła hunta wojskowo-cywilna, czele na której stanął gen. Henri Namphy.
Jean Claude Duvalier po opuszczeniu Haiti szukał azylu dla siebie i swoich zwolenników. Spotykał się jednak z kolejnymi odmowami państw do, których stosował prośby o udzielenie schronienia.
Od chwili obalenia w lutym 1986 roku “Baby Doc” nie powrócił na Haiti, ostatecznie znalazł azyl we Francji. Nie powiodła się także próba demokratyzacji karaibskiej republiki. Od upadku dyktatora państwem tym rządziło 14 prezydentów. W zdecydowanej większości byli oni obalani w wyniku puczów wojskowych.

mk

Zobacz więcej na temat: Haiti HISTORIA
Czytaj także

Alaska – najlepszy zakup w dziejach USA

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 05:32
Kupno Alaski przez Stany Zjednoczone uznano początkowo za jedną z najgorszych transakcji w historii USA. Dopiero po latach zostały docenione surowce i inne dobra, które zrodziła tamtejsza ziemia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gamal Abdel Naser - budował "socjalizm arabski"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 06:00
- Jego filozofia rewolucji była pianą ubitą z marksistowskich cytatów, zachodniego liberalizmu i islamu - mówił angielski historyk Paul Johnson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kara za obrazę majestatu Bokassy I - afrykańskiego cesarza

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 06:00
- Trzeba przyznać, że kiedy już został cesarzem przyjął kurs bez żadnych zahamowań. Postanowił potraktować kraj jako rodzaj prywatnego folwarku. Dwa lata panowania i 13 lat rządów Bokassy doprowadziły kraj do ruiny gospodarczej - mówił afrykanista prof. Marek Malinowski.
rozwiń zwiń