Historia

Wspólna historia

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2009 09:16
Powstała wspólna publikacja historyków białoruskich, litewskich i polskich, która opowiada o dziejach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Liczącą blisko 600-stron Księgę Wielkiego Księstwa Litewskiego  wydał Ośrodek Pogranicze sztuk, kultur, narodów z Sejn. Publikacja powstała w czterech językach: białoruskim, litewskim, polskim oraz angielskim.  Szef Ośrodka Pogranicze Krzysztof Czyżewski podkreśla, że celem publikacji Księgi jest wszechstronna i nowoczesna prezentacja historycznego fenomenu Wielkiego Księstwa Litewskiego, a na jego przykładzie bogatego dziedzictwa wielokulturowości jagiellońskiej Rzeczypospolitej.

Krzysztof Czyżewski zaznaczył, że Księga nie jest napisana "jednym głosem", są tam różne punkty widzenia na historię Wielkiego Księstwa Litewskiego, co podnosi wartość tej pracy.

Artysta i malarz Andrzej Strumiłło zajął się przygotowaniem księgi. Litewski poeta i krytyk Tomasz Venclova był jednym z jej autorów. Wśród autorów znaleźli się także: dr Bronius Makauskas (Instytut Studiów Orientalnych Europy Środkowowschodniej), dr Oleg
Łatyszonek (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Aleksander Fiut (Uniwersytet Jagielloński), prof. Julisz Bardach (Uniwersytet Warszawski) i prof. Wladimir Arlou (Uniwersytet w Mińsku).

"Powstałe przed wiekami na ogromnym terytorium Europy Wschodniej państwo Litwinów, Polaków i Rusinów stało się miejscem pionierskiej próby współistnienia narodów, kultur i religii na zasadzie równości i tolerancji" - pisali kilka lat temu w liście intencyjnym inicjatorzy powstania Księgi, w tym nieżyjący już dziś polski noblista Czesław Miłosz.

Zapraszamy na stronę Fundacji Pogranicze

(PAP/bur/ pz/pd)

Czytaj także

Gdzie podpisano unię?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2009 07:54
440 lat po zawarciu Unii Lubelskiej powraca pytanie, gdzie dokument został podpisany i zaprzysiężony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ingerować w historię

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 22:05
Historia jest jak magazyn teatralny. Można z niej wyjąć stroje, które pasują do odgrywanej w tym momencie sztuki.
rozwiń zwiń