X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

„Mistrzowska Gra Józefa Piłsudskiego”

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 15:36
Jak rodziła się II Rzeczpospolita po 123 latach niewoli i jaki wpływ na ostateczny sukces miała osobowość Marszałka? – na te pytania stara się odpowiedzieć w swojej najnowszej monografii prof. Wojciecha Roszkowskiego, wpisując się tym samym w tegoroczne obchody 100-rocznicy odzyskania niepodległości.
Mistrzowska Gra Józefa Piłsudskiego
Mistrzowska Gra Józefa PiłsudskiegoFoto: fragment okładki


Józef Piłsudski był wielkim patriotą, a przy tym wytrwałym w realizacji swojego celu wizjonerem. Pomimo tego, że przyszło mu działać w trudnych czasach i okolicznościach, to w ostateczności udało mu się odrodzić Rzeczpospolitą i zbudować jej trwałe granice. „Rzeczywistość jesieni roku 1918 była dla Polaków nie tylko radosna, ale także skomplikowana i niepewna. Ziemie polskie były zdewastowane przez działania wojenne. Setki tysięcy młodych Polaków, którzy walczyli w obcych mundurach, straciły życie, a dalsze setki tysięcy ewakuowanych do Rosji, którzy przeżyli horror rewolucji, wracały do domu, podobnie jak i ci, którzy zostali zdemobilizowani z pozostałych armii – pisze prof. Wojciech Roszkowski.

Jak to się stało, że w takich warunkach Polska nie uległa bolszewickiej zarazie i nie wybuchła w niej rewolucja? Piłsudskiemu udało się, w sytuacji, gdy wojna domowa wisiała na włosku, skonsolidować podzielony kraj. W efekcie rosnąca fala nastrojów rewolucyjnych, zasilanych z zewnątrz, napotykała na całkiem silne nastroje patriotyczne i tradycjonalistyczne – na szczęście były one na tyle silne, że odrodzona Polska obroniła się przed nawałnicą ze Wschodu i umocniła niepewne granice.

Autor w niezwykle przystępny, a przy tym barwny sposób przypomina ówczesne realia, prezentuje całe spektrum problemów, z którymi musieli się zmierzyć polscy liderzy polityczni. Zwraca przy tym uwagę, że choć mieli różne, często sprzeczne poglądy na temat kształtu państwa i społeczeństwa, to jednak – takie postacie jak główny adwersarz Piłsudskiego – Dmowski, czy tacy giganci polskiej polityki jak Paderewski, Witos czy Daszyński, by wymienić tylko kilku z nich – byli wielkimi patriotami, a ich spojrzenia wciąż są aktualne.

Prof. Roszkowski skupia się – tak jak to sugeruje tytuł książki – na rzeczywistym geniuszu politycznym Piłsudskiego – czyli umiejętności podejmowania przez niego strategicznych decyzji, długoplanowego myślenia, skutecznej realizacji, plastyczności, modelowania i dostosowywania środków w zależności od okoliczności. Stąd tyle sukcesów II RP - po 123 latach niewoli udało się posklejać rozbity naród, wzmocnić go, rozwijać, obronić granice i budować sojusze.
Dziś jesteśmy dumni z osiągnięć twórców II RP i choć państwo to przetrwało ledwie dwie dekady zgniecione butem dwóch totalitaryzmów, to jednak tamte idee wciąż są żywe.

„Mistrzowska Gra Józefa Piłsudskiego”, wyd. Biały Kruk, 208 stron, książka w twardej oprawie z obwolutą, 168 x 238 mm.

pp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Roszkowski o „misternej grze” Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 15:18
– Piłsudski wykonał niewiarygodnie misterną, trudną i skuteczną grę strategiczną – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk. Autor książki „Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego” opowiadał na naszej antenie o początkach odradzającej się polskiej państwowości.
rozwiń zwiń