X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Opozycja w Rosji: Kreml buduje dynastyczną konstrukcję władzy

26.01.2020 13:36
W Rosji nie milknie dyskusja na temat reformy konstytucyjnej. Poprawki do ustawy zasadniczej zgłoszone przez Władimira Putina krytykuje opozycja i część niezależnych ekspertów. W ocenie oponentów prezydenta - Kreml buduje niezrozumiałą, opartą na sukcesji konstrukcję władzy. Opozycjonista Leonid Gozman zwraca uwagę, że część prezydenckich poprawek do konstytucji tworzy struktury władzy, które będą działały ponad rządem i parlamentem.
Audio
  • Rosyjska opozycja: Kreml buduje dynastyczną konstrukcję władzy. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Władimir Putin
Władimir PutinPAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Na blogu Echa Moskwy, polityk wskazuje na Radę Państwową która będzie w jego ocenie odpowiednikiem sowieckiego Biura Politycznego. - Putin buduje system polityczny zgodny z naszymi tradycyjnymi wartościami - samowładztwo, obłuda, totalne uzależnienie ludzi od sprawujących władzę i mgła, żeby nikt nie był w stanie zrozumieć na jakich zasadach podejmowane są decyzje - tłumaczy opozycjonista.

Z kolei Radio Svoboda wskazuje na trwający w Rosji proces "dynastycznego przekazywania władzy i wpływów". Powołując się na analizy przygotowane przez polskich ekspertów z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, rozgłośnia podaje przykłady zajmowania ważnych stanowisk w strukturach władzy przez dzieci i dalszych krewnych najważniejszych urzędników z otoczenia Władimira Putina. Natomiast Leonid Gozman kończąc swój tekst opublikowany przez radio Echo Moskwy ostrzega, że "nowy system jest niezgodny z prawem, niemoralny i nieefektywny i skrywa oczywiste zagrożenie". Zdaniem Gozmana - "po śmierci przywódcy - tron będzie przejmowany wyłącznie siłą". Według opozycjonisty, nie pomogą żadne wcześniejsze porozumienia, ponieważ konkurujące ze sobą grupy zaczną ze sobą walczyć o władzę.

IAR/dad

Panna Maria - pierwsza polska osada w Ameryce

25.01.2020 16:48
Nie Chicago, Nowy Jork, a południe Teksasu. To tam znajduje się pierwsza polska osada w Ameryce. Panna Maria leży niedaleko San Antonio. Miejscowość została założona w Wigilię świąt Bożego Narodzenia, w 1854 roku. W tamtym okresie na miejsce przybyło 96 rodzin z Górnego Śląska. Emigrantów w te rejony sprowadził ksiądz Leopold Moczygemba – nazywany patriarchą amerykańskiej Polonii. Duchowny, pochodzący z Płużnicy Wielkiej na Opolszczyźnie.

Moskwa: w polskiej szkole śpiewano kolędy

25.01.2020 15:45
W Moskwie Polacy wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki. Spotkanie zorganizowali nauczyciele pracujący w polskiej szkole, działającej przy ambasadzie Rzeczpospolitej. Przez prawie dwie godziny w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym w Moskwie rozbrzmiewały znane kolędy i pastorałki. Na scenie występowali zarówno uczniowie, jak i ich rodzice.

Na Florydzie odbył się coroczny, 48. już Bal Polonii

26.01.2020 12:58
Znany koszykarz Marcin Gortat i inżynier NASA Artur Chmielewski otrzymali nagrody amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej z Miami. Wyróżnienia wręczono podczas dorocznego Balu Polonaise, który odbywa się na Florydzie. Gościem specjalnym balu był były burmistrz Nowego Jorku Rudolph Giuliani.