X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wielka Brytania poza Unią, ale na razie bez zmian w relacjach

01.02.2020 09:37
Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską. Równocześnie rozpoczyna się okres przejściowy w relacjach między Londynem a Wspólnotą, który potrwa do końca tego roku.
Audio
  • Wielka Brytania poza Unią Europejską, ale na razie bez zmian w relacjach. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Zwolennicy brexitu świętują w Londynie
Zwolennicy brexitu świętują w LondyniePAP/EPA/NEIL HALL

Jak informuje MSZ, w okresie przejściowym nie będzie zasadniczych zmian dla polskich przedsiębiorców i obywateli w relacjach z Wielką Brytanią do końca tego roku. Utrzymane zostają dotychczasowe zasady związane ze swobodą przepływu osób. Nadal będzie można podróżować do i z Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego.

Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii obecnie i ci, którzy przyjadą na Wyspy do końca 2020 roku, będą mogli mieszkać, pracować i uczyć się na obecnych zasadach. Jeśli będą chcieli pozostać w Zjednoczonym Królestwie dłużej, do końca czerwca 2021 roku, muszą wystąpić o nadanie nowego statusu pobytowego,tak zwanego settled lub pre-settled status. Informacje na temat tego statusu dostępne są na stronie internetowej rządu brytyjskiego.

Rejestracja - kluczowa

Polski minister do spraw europejskich Konrad Szymański apeluje, aby nie czekać do przyszłego roku i rejestrować się tak szybko, jak to możliwe. - Jest stosunkowo dużo czasu, ale ja bym nie zwlekał z tą sprawą, ponieważ może się okazać, że informacje zgromadzone przez służby brytyjskie są rozbieżne ze stanem faktycznym i niektórzy z Polaków, niektórzy z obywateli UE-27 będą zmuszeni do odtworzenia jakichś dokumentów, do doniesienia jakichś dokumentów. To może zabrać czas, więc zdecydowanie bym zachęcał, żeby zrobić to jak najszybciej - mówi Konrad Szymański.

Brytyjskie władze szacują, że spośród dziewięciuset tysięcy Polaków, którzy mieszkają na Wyspach, wnioski złożyło ponad pięćset tysięcy osób.

Co z handlem?

Do końca roku nie zmienią się też zasady handlu i prowadzenia interesów firm brytyjskich i tych z krajów unijnych.

Porozumienie w sprawie warunków opuszczenia Unii Bruksela i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej osiągnęły w październiku 2019 roku. Uzgodniono także deklarację polityczną, zawierającą ogólne ramy przyszłych relacji Unia Europejska- Zjednoczone Królestwo. W okresie przejściowym odbędą się negocjacje w tej sprawie. Konieczne będzie uzgodnienie wielu kwestii, między innymi ceł w handlu towarami, warunków świadczenia usług, wymiany danych celem na przykład ścigania przestępstw, które obecnie uregulowane były na poziomie Unii i obowiązywały Wielką Brytanię jako państwo członkowskie.

W tym czasie Wielka Brytania co do zasady nadal będzie traktowana jak państwo członkowskie. Będzie nadal uczestniczyć w jednolitym rynku i unii celnej. Będzie wpłacać składkę do unijnego budżetu na dotychczasowych zasadach i korzystać ze wszystkich programów unijnych, które będą funkcjonowały do końca bieżącego roku.

Wielka Brytania nie będzie jednak reprezentowana w instytucjach unijnych i nie będzie miała prawa głosu, nie będzie też mieć swoich przedstawicieli w Radzie Europejskiej ani deputowanych do Parlamentu Europejskiego. Przestanie też być członkiem Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

IAR/dad

Złożono wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

03.01.2020 09:00
Przedstawiciele Polski złożyli w Paryżu wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Georgette Mosbacher: Polska wzorem w NATO w kwestii militarnej modernizacji

31.01.2020 16:45
Polska jest wzorcowym przykładem przywództwa, jeżeli chodzi o militarną modernizację NATO - podkreśliła na uroczystości podpisania umowy na zakup myśliwców F-35 ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Rozpoczął się Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina

01.02.2020 09:29
W Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie dziś pierwsze przesłuchania uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. W rozpoczętym dziś konkursie weźmie udział dwudziestu dziewięciu pianistów- głównie studentów akademii muzycznych i uczniów szkół muzycznych drugiego stopnia.